Zsuzsa konyhája!
Zsuzsa konyhája!
Fejléc

 

  Kedves Látogató!   

 

Szeretettel köszöntelek az oldalamon.
 

A főzés számomra egy életforma,a sütés pedig hobby.Mindenkinek írom ezeket a sorokat,aki szereti a hasát,mert itt a legfinomabb ételeket osztom meg.Jó nézelődést kívánok minden kedves idelátogatónak.Most újra nyitom ennek az oldalnak az életfunkcióját,de várlak benneteket a blogspotra is Zsuzsa ízutazásai címmel.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Zsuzsa finomságai.
 
Borjúpaprikás házias galuskával.
 
Burgundi rokfortos körte.
 
Joghurtkrémes pite fügével.
 
Karamellás fügés pitécske.
 
Gesztenyepüré.
 
Likőrkrémes fügés pite.
 
Churros tál.
 
Különleges matcha mázas fánkok
 
Desszertek
 
Diós-mogyorós krémes
 
Csirke lollipop
 
Szuprém csirkemell burgonyapürével
 
Húsételek.
Húsételek.Képtárak: Súgó
Zöldborsós sertésragu tarhonyával.

A recept hozzávalói 4 ( személyre)

1 kg sertéscomb vagy lapocka
1 db nagyobb hagyma
1 db paradicsompaprika
1 db paradicsom
1 teáskanál só
ízlés szerint bors
20 dkg borsó mirelit vagy friss
1 teáskanál fűszerpaprika
1 csokor zöldpetrezselyem
1 evőkanál ételsűrítőpor
50 dkg sörétes tarhonya


Elkészítés módja:

A tarhonyát először olajon megpirítom, majd kétujjnyi hideg vízzel felöntöm, sózom, majd lefedem, és teljes takarékon készre főzöm. A húst jól leöblítem, majd apró darabokra vágom. A hagymát felkockázom, olajon megpárolom, majd a fűszerpaprikával színt adok neki, végül sózom, borsozom. Kevés vízzel felöntöm, a húst az edénybe rakom, jól elkeverem, és felaprítom a paprikát, és paradicsomot is hozzáadom. Amikor félig megpuhult a hús, petrezselymet vágok bele, és a borsót beleöntöm. Így még 10-15 percig főzöm, és az ételsűrítőt a végén hozzáadom. A kész tarhonyával tálalom.

Baconba csavart szűzpecsenye.

Hozzávalók:

60 dkg sertésszűz
15 dkg nyers és füstölt baconszalonna
kevés só
1 mokkáskanál őrölt feketebors
1 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál vaj
2 dl száraz afrikai fehérbor
1 kg burgonya
petrezselyemzöld
2 evőkanál Rama folyékony margarin



Elkészítés módja:

A húst lehártyázzuk, felszeleteljük 3 cm vastagra. Kicsit sózzuk, majd baconba tekerjük, és fogpiszkálóval rögzítjük. Kissé lenyomkodjuk, és olívaolaj, vaj keverékében kérget sütünk rá. Sütés közben megborsozzuk mindkét oldalát. Alá öntjük a bort, és lefedve puhára sütjük. Saláta és petrezselymes burgonya egyvelegét kínáljuk hozzá köretnek.

Szalonnába burkolt kolbászkák.

A recept hozzávalói ( személyre)
• 12 db koktélkolbász ,vagy kolbászhúsból készült kolbászkák.
• 12 db nagyon vékony szelet pancetta vagy 25 vékony szelet baconszalonna
• kb. 3 evőkanál étolaj
Elkészítés

Melegítsük elő a sütőt 180 şC-ra (gázsütőnél 4-es fokozat).

2. A kolbászkákat egyesével tekerjük be egy-egy vékony szelet pancettába. Ha baconszalonnával dolgozunk, vágjuk félbe a szeleteket keresztben, hogy 50 darabot kapjunk.

3. Kanalazzuk az olajat a sütőtepsibe, és rendezzük el benne a kolbászkákat. Tegyük a

sütőbe 35-40 percre, hogy a kolbász jól átsüljön, a szalonna pedig szépen megpiruljon.

Csak úgy győződhetünk meg arról, hogy a kolbászkák valóban elkészültek, ha feláldozzuk

magunkat, és megkóstolunk egyet. :)

4. Ha kész, vegyük ki a sütőből, és takarjuk le alufóliával. Ha azonban a kolbászok

kicsit túlsültek, szedjük inkább ki a tepsiből az alufóliára, és úgy csomagoljuk be, különben

a kolbászkák még tovább sülnek a forró olajban.

5. Tálalás előtt melegítsük újra: a fóliával lefedett tepsit (vagy a fóliacsomagot) tegyük

10 percre a forró sütőbe. 8–10 adag lesz belőle.


Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!




Oldal tetejére

Csirkemáj erdészmódra.

A mélyhűtőben tartok mindíg erdei gombakeveréket,hogy télen is tudjak finomságot főzni belőle.A csirkemáj úgyszintén gyakran megtalálható a mélyhűtőben,így készült el,a kettő kombinációjából erdész módra.Az olajban megfuttatjuk az apróra vágott hagymákat,majd fűszerpaprikát szórunk rá,és a fűszereket belekeverjük,és a megmosott májakat beleeresszük a lábasba,vagy öblösebb serpenyőbe is lehet.Rázogassuk jól össze.A paprikát,és paradicsomot apróra vágva adjuk hozzá.A zöldfűszert az elkészülése előtt dobjuk rá.A gombákat is félig kész állapot után engedjük bele.Jól rázzuk meg,és csak kevés folyadékkal eresszük fel,ha szükséges.Ahogy megpuhult a máj,akkor sózzuk meg ,esetleg ízesítő Maggiport tehetünk még bele.Párolt rizzsel,és savanyúsággal azon forrón kínáljuk.A hozzávalók: 50 dkg csirkemáj,1 jó nagy hagyma,2-3 gerezd fokhagyma,só,őrölt bors ízlés szerint,2 ek fűszerpaprika,1 csokor petrezselyemzöld,kevés kakukkfű,de frissen csipkedett,1 db kápiapaprika,1 db paradicsom,kevés Maggi ételízesítő,és végül 20 dkg erdei gombakeverék,mélyhűtött.Ha van friss,az még jobb.3 ek olaj,és kevés víz.

Libamellfilé fényezett zöldségekkel.

35 dkg libamellfilé
kevés só
bors ízlés szerint
2 szál közepes sárgarépa
1 db padlizsán
1 fej nagyobb lilahagyma
2 ek méz
0.5 db citrom leve
0.5 dl fehérbor
2 ek balzsamecetkrém 
Ezek voltak a hozzávalók,és jöhet az elkészítés módja:

A libamellet megtisztítjuk az inaktól és a bőrös felét beírdaljuk. A másik felét sózzuk, borsozzuk és 10 percig állni hagyjuk. A serpenyőt forrósítsuk fel és a bőrös felével lefelé süssük a húst 3-4 percig minden oldalán jó pirosra, teljes lángon. Közben a zsírját öntsük le és tegyük félre letakarva alufóliával.

A sütőt melegítsük elő 200 fokra, és tegyük a libamellet a sütőbe, fóliával letakarva. Mindkét felét 20 percig süssük 160 fokon. Ezután vegyük ki a sütőből. Később tegyük vissza a sütőbe, ki ne hűljön tálalásig.

A sárgarépát hosszú hasábokra vágjuk, a padlizsánt apró kockára, és a liba zsírjából 2-3 ek-nyit a serpenyőbe öntünk. A répát a forró zsírra tegyük, karamellizáljuk, majd a padlizsánt hozzáadva folytassuk a keverést, vagy aki tudja, a serpenyővel forgassa a zöldségeket. A lilahagymát karikázzuk fel, és azt is adjuk hozzá. Ha már majdnem kész, a répa kicsit maradjon ropogós, akkor a balzsamecettel ízesítsük, majd a bort is tegyük bele és a citromlevet is. Pár perc után még sózzuk, ha kell és a végén tegyük hozzá a mézet.

Tálra rendezve szépen kétfelé osszuk. A libamellet a bőrével lefelé ferdén szeljük, és tegyük a fényezett zöldség köré: A hús levéből locsoljunk a mellszeletekre. Jó étvágyat hozzá!

Rántott borjúcomb,medvehagymás rizzsel.

Hozzávalók

4 vékony szelet borjúcomb
2 db tojás
1 teáskanál húspuhító fűszersó
bors
3-4 evőkanál liszt
1 evőkanál tejszín
A körethez:
3 dkg medvehagyma
20 dkg rizs
olaj




Elkészítés módja

A hússzeleteket kiklopfolom, majd a húspuhítóval beszórom, és 3 órát állni hagyom. A rizst megmosom, és mikrotálba teszem, majd felöntöm vízzel, hogy ellepje, megsózom, 2 evőkanál olajat öntök hozzá, és 35 percig főzöm 350 watton. Ezután keverem hozzá a medvehagymát, amit előtte apróra vágtam. Tálalás előtt még 5 percet mikrózom ezen a teljesítményen. A tojásból, lisztből, tejszínből, pici só hozzáadásával sűrű masszát keverek, és a húsokat egyesével belemártom először lisztbe, majd a sűrű tésztába, és közepesen forró olajban sütöm legalább 10 percig. Egyik oldalát fedő alatt, míg a másikat már anélkül. Ha szép pirosra megsültek, azon melegében tálalom. A medvehagymás párolt rizzsel és uborkasalátával fogyasszuk

Rántottszelet vajban párolt zödségekkel.

Hozzávalók:

4 szelet karaj

45 dkg fagyasztott vegyes zöldség
2 db tojás
liszt
15 dkg rizs
hírdetés


Elkészítés módja

A karajszeleteket kicsit kiklopfoljuk, majd a szélét beirdaljuk és besózzuk. Eközben a tojásokat felverjük, és a lisztet addig keverjük hozzá, míg sűrű nem lesz. Olajat forrósítunk, kb. 3 ujjnyit, és a húsokat előbb lisztbe, majd a sűrű masszába mártjuk. Először fedő alatt, majd anélkül sütjük. A serpenyőben vajat hevítünk, és a zöldségeket ráöntjük. Sózzuk, borsozzuk, és addig pároljuk, míg ropogósan átsült nem lesz.
Tálaláskor párolt rizst kínálunk köretnek. Jó étvágyat hozzá!

Borjúragu gnoccival.

Hozzávalók

60 dkg borjúcomb
3 evőkanál olaj
1db vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma

őrölt bors
1 csokor petrezselyemzöld
1 db paprika
paradicsompüré
2 evőkanál fűszerpaprika
1 dl száraz fehérbor
1 kávéskanál mustár
2 evőkanál étel sürítőpor



Elkészítés módja

A borjúcombot apró kockára vágjuk. A hagymát felkockázzuk, és az olajon lepirítjuk. Sózzuk borsozzuk, fűszerpaprikával megszórjuk, a paradicsompürét hozzáadjuk, és a paprikát is. Jól elkeverjük, majd a húst belekeverjük. Kicsit pirítjuk állandó kevergetés mellett, majd felöntjük a borral, és kevés vízzel pótoljuk főzés közben, nehogy lesüljön. Lassan puhára főzzük, majd sós vízben főtt gnoccival összekeverjük, összerázzuk, és megszórjuk vágott petrezselyemzölddel, így kínáljuk.

Vörösboros marhapörkölt.

1 kg marhalábszár
2 dl száraz vörösbor
1 db nagy fej vöröshagyma
3 gerezd tört fokhagyma

bors
fűszerpaprika
1 db chilipaprika
1 db paradicsom héj nélkül
1 db pritaminpaprika (apró kockára vágva)
1 evőkanál ételsűrítő


Elkészítés módja

A húst kockára vágjuk. Olajat hevítünk egy lábasban, és a hagymát felkockázva pirítani kezdjük benne, majd a húst is rádobjuk, és együtt pirítjuk tovább. Sózzuk, borsozzuk, a paradicsomot és paprikákat is belekockázzuk, majd a fűszerpaprikát is beleszórjuk. Erősen pirítsuk, 1/2 liter vízzel öntsük fel, és fedő alatt főzzük 1 órát, majd a 2 dl bort is öntsük rá a húsra. Főzzük puhára, majd a végén a sűrítőt hozzáadva pár percig forraljuk, és szép sűrű, szaftos pörköltet kapunk. Petrezselymes főtt burgonyával és savanyúsággal tálaljuk.A legkapósabb ételeink közé tartozik, hiszen a marhahúsból a mi korunkban ajánlatos sokat fogyasztani, mert a sötét húsban lévő rostok erősítik az izom-, és idegrendszert, illetve a csontokat és ízületeket.

Borjúbélszín tzatziki salátával.

Hozzávalók

40 dkg borjúbélszín

bors
folyékony margarin
50 dkg burgonya
olaj a sütéshez
1 db kínai kígyóuborka
2 gerezd fokhagyma
3 dl tejföl

fehér bors



Elkészítés módja

A húst lehártyázom, és cm-es darabokra szelem. A kerámiaserpenyőbe folyékony margarint öntök, és felhevítem. A húst mindkét oldalán megsütöm 3-4 perc alatt. Az uborkát közben megmosom, lereszelem, és kicsit sózom. Gyengén kinyomkodom a levét, és a tejföllel összekeverem. A fokhagymát belereszelem, picit sózom, és fehér borssal fűszerezem. A burgonyát meghámozom és felkarikázom. Forró olajban pirosra sütöm. Tálalom a húst, melléje a sült krumplit és a tzatzikit, és lila tölgyfalevél-salátával. Minden csak frissen és melegen finom.

Recepthez fűződő történet, jótanács

A húst nem médiumra sütöttem, hanem készre, mert mi így szeretjük.

Fűszeres oldalas.

A recept hozzávalói ( személyre)
1 kg szeletelt oldalas hús,
kotányi sertés oldalas fűszerkeverék
olÍvaolaj
1 dl bor
alufólia a takaráshoz
Elkészítés

Az oldalast megmossuk és a fűszerkeverékkel megszórjuk mindkét oldalát, majd a teflonos tepsibe helyezzük, megöntözzük olívaolajjal és 1 dl fehér száraz sherryvel. Fóliával letakarjuk és 60 percig sütjük 150 fokos sütőben.

Közben megforgatjuk, és ha szükséges, még öntünk egy kis bort alá. Mielőtt kivennénk, de már megpuhult a hús, vegyük le róla a fóliát és 10 percet grillezzünk rá.

Főtt krumplival és savanyúsággal tálaljuk.

Tintahalragu.

A recept hozzávalói 2 ( személyre)
10 db bébi tintahal
1 db hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db csilipaprika
1 csokor koriander

őrölt bors
1/2 citrom leve
1 dl száraz fehérbor
2 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál vaj
1 db paradicsom
Elkészítés.

A tintahalakat megtisztítom, felkarikázom, és a csápjaikat levágom, majd jól megmosom. Olívaolajat hevítek a vajjal együtt, majd a tisztított és kockára vágott hagymát, és az összezúzott fokhagymát felteszem a tűzre pirítani, majd a paradicsomot és az apróra vágott csilipaprikát is hozzáadom. A koriandert apróra vágom, és félreteszem. A tintahalkarikákat és a csápokat a pirított hagymára dobom, felöntöm a borral, majd 5 perc alatt készre főzöm. Sózom, borsozom, és a koriandert hozzákeverem. Végül citromlével ízesítem, és pirított bagettel tálalom.

Töltött csirkecombok bulgurral.

Hozzávalók:

4 db csirkecomb felső

bors ízlés szerint
1 db tojás
1 db szikkadt zsemlye
1 evőkanál vágott petrezselyemzöld
2 evőkanál morzsa
1 kisebb reszelt vöröshagyma
olívaolaj
1 evőkanál csirke fűszerkeverék



Elkészítés módja:

A combokat megtisztítjuk, szárítjuk, majd a bőrüket tágítjuk, hogy a töltelék beférjen alá. A töltelékhez a hagymát kockára vágjuk, olajon megpároljuk és a tejben megáztatott zsemlyét kicsavarva hozzátesszük. A tojás ráütjük, sózzuk, borsozzuk, petrezselyemmel megszórjuk és jól összekeverve pirítjuk. Ha összeállt hűtjük és kevés zsemlemorzsát is teszünk bele. Ez azért kell, hogy jobban összeálljon a töltelékünk. Megtöltjük vele a combokat. A csirkét fűszerkeverékkel bedörzsöljük, lehetőleg paprikás legyen. Olajat öntünk a tepsibe és lerakjuk a húsokat. Kevés vizet vagy fehérbort öntünk alá, és 160 fokon 40 perc alatt pirosra sütjük. Közben meg kell egyszer forgatni a húsokat, hogy egyenletesen süljenek. A 15 dkg bulgurt leforrázzuk, kétujjnyira lepje el a víz, megsózzuk, pici olajat öntünk rá, és lefedjük. Magától megpuhul 20 perc sem kell neki. A combokat bulgurral, és uborkasalátával tálaljuk. Jó étvágyat kívánok!

Recepthez fűződő történet, jótanács

Egy kis indiai beütéssel, finom hétköznapi ebédet lehet gyorsan készíteni.

Töltött cukkini kaporszósszal.

Hozzávalók:

40 dkg darált sertés-marhahús

bors
1 db tojás
3 gerezd fokhagyma
1 kisebb hagyma
fűszerpaprika
petrezselyemzöld
5 dkg csiperkegomba
1 db zöld kosszarvú paprika
1 evőkanál rizs
1/2 dl száraz fehérbor
friss kakukkfű
Öntethez a tetejére:
folyékony margarin
5 dl tejföl
kevés só
1 tojás
reszelt parmezán sajt
8 db cukkini 20-25 cm-es



Elkészítés módja:

A cukkiniket megmosom, és karalábévájóval eltávolítom a magházát, majd fóliával bélelt tepsibe teszem, és megszórom kevés sóval. A töltelékhez a hagymát, gombát, paprikát apróra vágom. Olajon megpirítom a hagymát, és hozzáadom a gombát és a paprikát. Sózom, borsozom, majd felöntöm borral, és kicsit párolom, majd hagyom kihűlni. A húst sózom, borsozom, a tojással, és a többi fűszerekkel, a rizzsel, kihűlt gombával összedolgozom, majd megtöltöm vele a cukkinik belsejét. A tejfölbe keverem a tojást, sót és a parmezánt, jól elkeverem egy villa segítségével. Folyékony margarinnal megöntözöm a töltött zöldségeket, és leöntöm az öntettel. 180 fokon 30 percig sütöm. Kapormártással és párolt rizzsel kínálom.

Töltött paprika.

Hozzávalók:

8 db fehér húsú cecei paprika
60 dkg darált sertéslapocka
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db tojás
fűszerpaprika

bors
2 evőkanál rizs
0.5 liter sűrített paradicsom
cukor
víz
metélőhagyma
oregánó


Elkészítés módja:

A darált húst sóval, borssal, paprikával, tojással, reszelt hagymával és a fokhagymával, meg a rizzsel összedolgozzuk, és a megtisztított, kicsumázott paprikákba töltjük. A maradékból gombócokat formálunk, és azokat is a lábasba rakjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy félig ellepje. Ételízesítőt dobunk bele, és ha félig megpuhult, belekeverjük a sűrített paradicsomot, cukrozzuk. Megszórjuk a fűszerekkel, és készre főzzük. Főtt petrezselymes burgonyát cikkekre vágva adunk mellé.

Recepthez fűződő történet, jótanács

Sokszor készítek, mert nagyon szeretjük. Valamikor eltérek a fűszerezéssel, de hagyományosan készítem legtöbbször.

Sonkás kiflik.

Hozzávalók:

20 dkg vaj vagy sütőmargarin
60 dkg finomliszt
1 kiskanál só
1 csomag sütőpor
2 dkg élesztő
5 dkg kristálycukor
1 tojás
1.8 dl hideg tej
1.8 dl hideg víz
1 kiskanál citromlé vagy finom ecet
a tészta nyújtásához:
finomliszt
a töltelékhez:
kb.20 dkg gépsonka (lehet főtt füstölt sonka is)



Elkészítés módja:

1. A vajat 8 deka liszttel összedolgozzuk, kb. 10x10 centis tömbbé gyúrjuk, és fóliába csomagolva hűtőszekrénybe tesszük. A maradék lisztet egy tálba rakjuk, a sóval és a sütőporral összeforgatjuk. Az élesztőt belemorzsoljuk, a cukorral, a tojással, a tejjel, a vízzel, a citromlével könnyű tésztává gyúrjuk. Enyhén meglisztezett gyúrólapon „lóhere” alakúra kinyújtjuk. A vajas tömböt a közepére tesszük, a tészta széleit ráhajtjuk és az egészet konyharuhával letakarva, hűtőszekrényben fél órán át pihentetjük.
2. Ezután a hajtás következik. A tésztát belisztezett gyúrólapon 70 centi hosszú, 35 centi széles lappá nyújtjuk. Gondolatban hosszában 6 egyenlő részre osztjuk. Az egyik oldalról 1/6, a másik oldalról 2/6 részt ráhajtunk, így a tésztaszélek találkoznak. Ezután a keskenyebb részt ismét behajtjuk, és a másik oldal tésztájával befedjük. Így végül egy hosszúkás tésztadarabot kapunk. Hűtőszekrényben 1 órán át pihentetjük, majd kinyújtjuk, s az előbbi módon ismét összehajtjuk, és újabb 1 órát pihentetjük.
3. Végül a tésztát enyhén meglisztezett gyúrólapon 70 centi hosszú és 40 centi széles lappá nyújtjuk. Éles késsel középen, hosszában végigvágjuk, majd az így kapott 70x20 centis tésztalapokat egyenlő szárú háromszögekre vágjuk. A tésztából leeső széleket egymás mellé illesztjük, így ezek is kiadnak egy egész süteményt. A kis tésztákat kézzel (és nem nyújtófával!) hosszanti irányban kicsit meghúzzuk-megnyújtjuk.
4. A csúccsal szembeni oldalukra vékony csíkokra vágott sonkát halmozunk. A tésztát ezután a csúcsa felé feltekerjük, vigyázva, nehogy összenyomjuk. A kifliket sütőlapra rakjuk, egymástól kissé távol. Megnedvesített konyharuhával letakarjuk, és langyos helyen kb. 1,5 órán át kelesztjük.
5. Végül előmelegített sütőben, a középső rácsra állítva, közepesnél nagyobb lánggal (210 °C; légkeveréses sütőben 190 °C) kb.18 percig sütjük.

Vargányás töltött padlizsán.

Hozzávalók:
2 közepes padlizsán
2 db vöröshagyma
25 dkg vargánya gomba

bors
petrezselyemzöld aprítva
1 dl olívaolaj
2 evőkanál szójaszósz
1 db paradicsom
1 db zöld kosszarvú enyhén csípős paprika
20 dkg reszelt trappista sajt
Elkészítés:

A padlizsán végét levágjuk, a zöldséget megmossuk. Kettévágjuk, és kivesszük a belsejét egy kanál segítségével vagy karalábévájóval. Enyhén besózzuk, és olajozott tepsibe sorba rakjuk.

A gombát megmossuk, a hagymát tisztítás után felkockázzuk, kevés olajon megpirítjuk, rádobjuk a gombát és a padlizsánból kiszedett részt is, amit apróra vágtunk. Borsozzuk, és belevágjuk a paradicsomot és paprikát is. Ha már barnulni kezd, a szójaszószt is hozzákeverjük. Az elkészítése 5 percet vesz igénybe.

Levesszük a tűzhelyről, és megtöltjük a padlizsánokat a gombás-hagymás raguval. Tepsibe tesszük, és megszórjuk a sajttal. Előmelegített sütőben 160 fokon 40 percig sütjük.
Megjegyzés:

Én alufóliával béleltem ki a tepsimet, és arra csorgattam olajat. Így nem kell attól félnem, hogy lesül a zöldségem.

A recept saját receptem.

Sült libamáj ahogy én készítem.

Hozzávalók: 30 dkg hízott libamáj,ízlés szerint só,színes borskeverék,1 doboz vegyes olasz salátakeverék.(ezutóbbit a Sparban lehet kapni).3 ek balzsamecetkrém olasz,1 citrom kifacsart leve,só.Kell még egy csodás serpenyő,és vidámság hozzá,mert az illatok csodásan felvidítanak majd.Elkészítése a következő:A libamájat  megmosom,az esetleges hártyától,meg intól megszabadítom,majd szárazra törlöm egy papírral.1,5 cm-es darabokra szeletelem fel egy arra alkalmas éles késsel.megszórom a frissen őrölt borskeverékkel,és állni hagyom.A Tefal serpenyőmet felforrósítom,és ha a pirospont a közepén már nem látszik,a májakat belerakom sorba.Mindkét oldalát 3 percig sütöm,és enyhén megsózom durva sóval.Ha elkészültem vele,langyos sütőben melegen tartom a tálalásig.Elkészítem a salátát.Megmosom,és kicentrifugázom a vízet belőle egy salátacentrifugába.Tálra helyezem, az így előkészített salátát és balzsamecetkrémmel,meg citrommal megöntözöm.Vajon pirított gnoccival kínálom szépen tálra rendezve.Jó étvágyat!

Königsbergi húsgombócok kaprimártással.

Königsberger Klopse

1 Brötchen in kaltem Wasser einweichen 1 zsömlét hideg vízbe áztatni
1 mittelgroße Zwiebel abziehen,fein würfeln 1 közepes hagymát pucolni és kicsire kockázni
500 g Hackfleich (gemischt) mit dem gut ausgedrückten Brötchen,den Zwiebelwürfeln ,1 Eiweiß vermengen,mit 1 schwach gehäuften Teel.Senf,Salz,Pfeffer abschmecken,aus der Masse mit nassen Händen Klopse formen.
500 g darálthúst (vegyes) a jól kinyomkodott zsömlével,az apróra vágott hagymával,1 tojásfehérjével,1 enyhén púpozott teáskanál mustárral,sóval,borssal ízesíteni,a masszából nedves kézzel gombócokat formázni.

1 Zwiebel abziehen,mit 4 Gewürznelken spicken,mit 1 Lorbeerblatt in 750 ml Salzwasser geben,zum Kochen bringen,die Klopse darin gar ziehen lassen die brühe durch ein Sieb geben,500 ml davon abmessen.
1 hagymát pucolni és 4 szegfűszeget beleszúrni. 1 babérlevéllel 750 ml vízbe rakni.Felforralni a vizet,majd a gombócokat belerakni és puhára főzni.A levet szürövel leszűrni,úgy hogy 500 ml megmaradjon.

für die Soße / A szószhoz

30 g Butter oder Margarine zerlassen 30 g vajat vagy margarint megolvasztani
30 g Weizenmehl unterRühren so lange darin erhitzen,bis es hellgelb ist.30 g lisztet belekeverni és addig keverni amíg enyhe sárgás színt nem kap.
500 ml Brühe hinzugießen,mit einemSchneebesen durchschlagen,darauf achten,daß keine Klumpen entstehen,die Soße zum Kochen bringen,etwa 5 Minuten kochen lassen
500 ml leszürt lét hozzá önteni,egy kézihabverövel elkeverni,figyelve arra,hogy nehogy csomós legyen. A szószt felforralni és 5 percig fözni.
1 Eigelb mit 2 eßlöffel kalter milch verschlagen,die Soße damit abziehen (nicht mehr kochen lassen) 1 tojássárgáját ,1 evökanál hideg tejjel,vagy tejszínnel elkeverni, majd a szószhoz keverni (a szószt nem szabad föznünk),nehogy kicsapódjon a tojás.
1 Eßlöffel Kapern hinzufügen,mit Salz,Pfeffer 1 Teelöffel Zitronensaft abschmecken,die Klopse in die Soße geben,5 Minuten darin ziehen lassen.
1 evökanál kapribogyót hozzáadni sóval,borssal,1 kávéskanál citromlével ízesiteni,a gombócokat a szószba rakni és 5 percig állni hagyni benne.

Kappern = Kapribogyó kis üvegbe savanyítva lehet kapni .Ez az egyik legrégebbi kedvenc ételem.Jártam Németországban Drezdában, 42 évvel ezelőtt.A német konyha már akkor megragadott, finom péksütemények,és húsgombócos ételeivel.Ma már elkészítem magam is őket.

Prágai sonkával töltött csirkemellfilé baconba csavarva.

Hozzávalók:

20 dkg csirkemellfilé,10 dkg főtt prágai sonka,10 dkg baconszalonna,1 dl fehérbor,10 dkg vaj,2 gerezd fokhagyma, zsályalevél pár darab,1 kisebb csokor petrezselyemzöld.A salátához 10 dkg ruccola,a dresszinghez kell:só, 5 db kapribogyó összevágva,citromlé 3 ek olivaolaj.

Elkészítése:

A mellszeleteket elvágom ketté úgy,hogy nagyobb darabot kapjak,és fólia között kiklopfolom.Ráterítem a sonkát.Az öntetet elkészítem a következőképpen.3 evőkanál olivaolajat kikeverek 2 gerezd zúzott fokhagymával,sóval  vágott petrezselyemmel,meg zsályával. A húst baconszalonnákra 2 db-ra helyezem,és ráteszem a prágai sonkát,majd megkenem az öntettel.Ezután felcsavarom,és összetűzöm,hogy ne essen széjjel.Ehhez vegyünk fogpiszkálót.A serpenyőben vajat hevítek,és a rolókat ráteszem.Megborsozom,és mindkét oldalát átsütöm úgy hogy a bort aláöntöm,és szép pirosra sütöm őket.4 db lessz ebből a mennyiségből. 

Elkészítem a saláta öntetet.:3 ek olivaolajat,kevés sót,5 db nagyobb kapribogyót összevágva elkeverek egy kis tálban 1 citrom levével. Tálalom a ruccolát a tányér közepére kupacolom,öntök rá az öntetből,és a húsroládot kettévágva köré helyezem.Jó étvágyat hozzá!.

Húsgolyók muffinsütőben sütve.

Hozzávalók.

40 dkg sertés-marha darálthús,1 tk só, bors 1 db tojás, 5 dkg reszelt parmezánsajt,1 ek vágott friss ruccolasaláta(borsmustá),1 kiscsokor vágott petrezselyem,2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 tk fűszerpaprika,1 szál kakukkfű.Paradicsom konzerv,házieltevésű paradicsom a szószhoz 60 dkg,1 db vöröshagyma,kevés cukor, bazsalikom,só,bors ízlés szerint. 1 dl tejszín, vagy eredeti görög joghurt,én ezt használtam,és 1 tk étkezési keményítő.1 csomag spagetti kifőzve 40 dkg,a köretnek.1 db muffinsütő kapszlikkal bélelve.

Elkészítése:

A darálthúshoz adom a sót,borsot,és a zöld fűszereket,tojást,és reszelt sajtot.Vízes kézzel gombócokat formázok belőlük,és a muffinsütőbe helyezett papírba rakom őket.Ha megtelt mind a 12 db,meglocsolom némi olivával,és előmelegített sütőben 180 fokon megsütöm szép pirosra őket.A paradicsom szószhoz a hagymát reszelem,és felfuttatom némi olajon,majd paprikát szórok bele,és felöntöm a sürített paradicsommal.Cukrot teszek 2 evőkanállal hozzá,és a bazsalikomot belecspikedem,ha nincs, akkor szárítottat.Meg is borsozom,és ha kell 10 percig főzöm.A végén (tejszínnel)görög joghurttal  dúsítom,amibe 1 tk keményítőt elkevertem.A spagettit lobogó sós forró vízben kifőztem aldentére,majd leszűrtem és  kevés olivaolajat locsoltam rá.A kisült húsgombócokkal,és a szósszal kínálom együtt.

 

Citromos-fokhagymás csirke.

1 kg  csirkecombfelső filézve, 10 részre vágva

1 fej fokhagyma, gerezdjeire szedve, pucolatlanul

2 alaposan megmosott citrom, nyolcba vágva

1 szűk marék friss kakukkfű

3 evőkanál olívaolaj

1˝ dl fehérbor

bors,só



1. Melegítsük elő a sütőt 160 °C-ra (gázsütőnél 3-as fokozat). Tegyük a csirkecombfiléket egy magas falú tepsibe a fokhagymával, a citrommal és a kakukkfűvel együtt (a leveleket egyszerűen húzzuk le a száráról, és egy keveset tegyünk félre a tálaláshoz).



2. Locsoljuk meg az olajjal, a kezünkkel jó alaposan forgassuk össze, majd rendezzünk el mindent egyenletesen a tepsibe.



3. Locsoljuk meg a fehérborral, őröljünk rá frissen egy kis borsot,sózzuk meg, fedjük le szorosan alufóliával, és tegyük a sütőbe 2 órára, hogy a lassú tűz jól kihozza és összeérlelje az ízeket.



4. Ezután vegyük le a fóliát, tekerjük fel a sütőt 200 °C-ra grillezőre  és süssük gyönyörű aranybarnára és csodálatosan ropogósra süljön.



 

Tojásos kolbászpörkölt sült édesburgonyával.

Tojásos kolbászpörkölt sült édesburgonyával

1 ek olívaolaj (vagy más olaj)
1 szál  száraz füstölt kolbász
1 nagy fej hagyma
1 gerezd fokhagyma 
3 púpozott tk sűrített paradicsom
2 tk jóminőségű finom mustár dijoni,
˝ tk cajun fűszerkeverék
1 pohár száraz fehérbor
A továbbiakhoz
750 g édesburgonya
2 ek olívaolaj
só, feketebors
3-6 db főtt tojás (6-7 percesre főzve)

1. Egy nagyobb serpenyőben felhevítem az olajat és ráteszem a karikára vágott kolbászt. Közben vékony szeletekre vágom a hagymát, és mikor már zsírt eresztett a kolbász, beleteszem a zúzott fokhagymával együtt. Mikor üveges lett a hagyma, belekeverem a paradicsompürét és a fűszerkeveréket, majd ráöntök a borból. Ahogy párolódik, mehet bele még bor, és kevés víz is, hogy maradjon alatta egy kis folyadék. Elég neki alacsony lángon tíz perc, akkor belekeverem a mustárt és ízesítem.
2. Közben keményre főzöm a tojásokat (7 percesre), hideg vízzel leöblítem, majd meghámozom.
3. Az édesburgonyát meghámozom, és félbevágva felszeletelem. Keverőtálban összekeverem az olajjal, sóval és borssal, majd sütőpapírral kibélelt tepsiben szétterítem és betolom a 180 °C-ra előmelegített sütőbe. 15 perc alatt roppanósra sül.
4. A tojásokat négybevágom és belekeverem a pörköltbe.
Én kivételesen nem sütöttem hozzá édesburgonyát,mivel vacsorára készült.savanyúsággal fogyasztottuk.Ha ebédre készül,okvetlen süssünk hozzá édesburgonyát,mert nagyon kellemes az aromája.

Vodkában párolt marha.

Vodkában pácolt marha


• egy szelet marhahús (kb. 700 g, 2˝ cm
vastag), a fartő felső részéből vágva
A páchoz:
• 1 evőkanál tengeri só vagy ˝ evőkanál
asztali só
• 2 evőkanál szemes fekete bors, megtörve
• 3 evőkanál fi nomra vágott petrezselyem
• 2 evőkanál fi nomra vágott kakukkfű
• 3 gerezd fokhagyma, összezúzva
• 80 ml vodka
• 60 ml (4 evőkanál) olívaolaj
A sütéshez:
• 2 evőkanál (30 ml) étolaj
• kb. 100 ml marhahúsalaplé
• 1˝ dkg vaj

Hozzávalók:



• Egy szelet marhahús (kb. 700 g, 2˝ cm vastag), a fartő felső részéből vágva



A páchoz:

• 1 evőkanál tengeri só vagy ˝ evőkanál asztali só

• 2 evőkanál szemes fekete bors, megtörve

• 3 evőkanál finomra vágott petrezselyem

• 2 evőkanál finomra vágott kakukkfű

• 3 gerezd fokhagyma, összezúzva

• 80 ml vodka

• 60 ml (4 evőkanál) olívaolaj



A sütéshez:

• 2 evőkanál (30 ml) étolaj

• kb. 100 ml marhahúsalaplé

• 1˝ dkg vaj





Keverjük össze a pác alapanyagait egy nejlonzacskóban, és tegyük hozzá a marhaszeletet.

Masszírozzuk jól össze, hogy a húst egyenletesen borítsa a só, a bors és a fűszerek.

Hagyjuk a hűtőben pihenni úgy 2-3 napig. A hosszú pácolási idő nagyon jót tesz a húsnak,

ám ha végképp nem tudunk ennyi időt szánni rá, pácoljuk a húst szobahőmérsékleten jó 3 órán át.



Ha készen állunk a sütéshez, hagyjuk, hogy a hús – még mindig a pácban állva - szobahőmérsékletűre engedjen,

majd emeljük ki a zacskóból, a páclevet pedig tegyük félre.



Hevítsük fel az étolajat egy nagyobb serpenyőben, majd fektessük bele a hússzeletet, és nagy lángon,

hirtelen süssünk kérget mindkét oldalára, amíg színt kap. Majd csökkentsük a lángot, és egy fóliából eszkábált fedővel

takarjuk le a serpenyőt. Így süssük úgy 3˝ percig oldalanként (vagy tovább, ha nem véresen szeretjük a marhát),

majd emeljük ki a húst a serpenyőből, csomagoljuk 1 réteg alufóliába, és hagyjuk pihenni,

amíg elkészítjük a mártást.Én úgy szeretem, ha a marha egy jó ź órát pihen a fóliacsomagolásban.



Szűrjük át a páclevet egy mérőkancsóba, és engedjük fel marhahúsalaplével, hogy öszszesen 150 ml legyen.

Öntsük vissza a serpenyőbe, és folyamatosan kavarva-kapargatva oldjuk fel a leragadt darabokat a serpenyő aljáról.

Ha jónak látjuk, a pihenő húsból kiszivárgó levet is hozzáadhatjuk. Amikor a mártás sisteregni kezd, keverjük hozzá a vajat.



Átlósan vágjuk fel a húst nagyon vékony szeletekre, rendezzük el egy tányéron, és locsoljuk nyakon a mártással.

8 adag lesz belőle.



Megjegyzés: Szerintem ehhez a marhasülthöz legjobb köret az egyszerű főtt krumpli.

Hat főre én 1ž kg krumplival számolnék, amit meghámozunk, nagyobb darabokra vágunk, és sós vízben puhára főzünk.

A főtt krumplit aztán megforgatjuk egy kevés vajban,és megszórjuk egy kis friss kaporral.

Természetesen az egyszerű csemege uborka is megteszi hozzá.

Pekándiós-kéksajtos sütőtök.

Pekándiós-kéksajtos sütőtök


2 kg hosszúkás sütőtök
3 evőkanál (45 ml) nem extraszız olívaolaj
6 friss kakukkfűág vagy teáskanál
szárított kakukkfű
100 g pekándió(jó a rendes dió is)
125 g roquefort vagy más kéksajt
só és bors, ízlés szerint

Hozzávalók:



2 kg hosszúkás sütőtök

3 evőkanál (45 ml) nem extraszűz olívaolaj

6 friss kakukkfűág vagy teáskanálszárított kakukkfű

100 g pekándió (helyettesíthed sima dióval)

125 g roquefort vagy más kéksajt

só és bors, ízlés szerint



Melegítsük elő a sütőt 220 şC-ra (gázsütőnél 7-es fokozat).



2. A héját rajta hagyva, hosszában vágjuk ketté a sütőtököt, kanalazzuk ki a magját, majd

vágjuk a húsát kb. 2˝ centis kockákra. Persze, nincs szükség precizitásra, csak legyenek

a darabok nagyjából egyforma méretűek.



3. Dobjuk a kockákat egy sütőtepsibe, és locsoljuk meg az olajjal. Húzzuk le 4 kakukkfű -

ágról a tűleveleket, és szórjuk a tökre. (Ha nincs friss kakukkfüvünk, használjunk szárítottat.) Tegyük a sütőbe úgy 30-45 percre, amíg teljesen megpuhul.



4. Ha kész, borítsuk át egy tálba, szórjuk meg a pekándióval, morzsoljuk rá a kéksajtot,

és óvatosan de alaposan forgassuk össze az egészet.



5. Ízlés szerint sózzuk-borsozzuk, majd díszítsük a maradék két kakukkfűágról lehúzott

levelekkel.



6-8 személynek elegendô.

Csirke Dél-Angliai módra.

Csirke dél-angliai módra


Hozzávalók:




2 db csirkecomb, alsó és felső részre vágva

ž-1 l zsíros tej

1 evőkanál és 1 teáskanál só

125 g liszt

1 teáskanál cayenne-i bors

1 felvert tojás

1/2 kg sütőmargarin



1. Tegyük a csirkedarabokat egy tálba, és öntsük rá a tejet, szórjuk meg 1 evőkanál sóval, majd az ujjainkkal tunkoljuk kissé össze, hogy jól elkeveredjen. Takarjuk le folpackkal, és tegyük a hűtőszekrénybe néhány órára, vagy akár egy éjszakára. (A pihentetés nem feltétlenül szükséges, de a hús mindenképpen omlósabb lesz tőle.)

2. Öntsük át az edény tartalmát egy lábasba, forraljuk fel, majd a lángot visszavéve

főzzük annyi ideig, amíg a hús teljesen át nem puhul. Ha kész, szedjük ki a csirkét egy rácsra, és hagyjuk kissé kihűlni.

3. Pakoljuk a lisztet, a cayenne-i borsot és a teáskanálnyi sót egy nejlonzsákba, rázogassuk meg benne egyenként a csirkedarabokat, aztán forgassuk meg őket a tojásban, majd újra a fűszeres lisztben.

4. A bepanírozott húsokat aztán hagyjuk szikkadni a rácson úgy 15 percig, majd hevítsük egy serpenyőben a margarint, amíg már szinte füstöl, és süssük 1-2 percig mindkét oldalukat.

2-4 személynek lesz elegendő.
 

Kemencében sült őzfilé erdei gombákkal .(Novák Ferenc receptje)

 

Hozzávalók:

 

1 kg őzgerinc, egy-egy mokkáskanál kakukkfű, boróka, egész fekete bors és rozmaring, 1 babérlevél, 6 evőkanál olaj, 60 dkg erdei gomba (őzláb, vargánya, szegfű – lehet vegyesen is), 1 kisebb cikk vöröshagyma, só, őrölt fekete bors, 1 kiskanál finomliszt, 2 tojás, fél csomag (20 dkg) fagyasztott vajastészta

a mártáshoz:

3 evőkanál olaj, 30 dkg vegyes leveszöldség, 1 púpozott evőkanál paradicsompüré, 1 kiskanál finomliszt, 1-1 mokkáskanál kakukkfű és rozmaring, csipetnyi őrölt fekete bors, 2 dl vörösbor, 4 dkg vaj

a hús sütéséhez:

4-5 evőkanál olaj

1. Az őzgerincet kicsontozzuk. A húsról a hártyát lefejtjük. Utána a karajt meg a szűzpecsenyét a porrá őrölt fűszerek keverékével bedörzsöljük, majd a fele olajjal megkent alufóliába csomagoljuk. 2-3 órán át hűtőszekrényben így érleljük.

2. Közben az erdei gombát megtisztítjuk, szárát apróra vágjuk, a fejeket pedig félretesszük. A hagymát – miután héját lehúztuk – finomra aprítjuk, a maradék olajon megfuttatjuk. A gombaforgácsot – aminek kb. 30 dekának kell lennie – beleszórjuk, zsírjára sütjük. Kissé megsózzuk, megborsozzuk, a liszttel meghintjük. Rövid ideig pirítjuk, a fölvert to-

jásokat – miután egy keveset kivettünk belőle – ráöntjük, kocsonyásodásig sütjük, végül hűlni hagyjuk.

3. A vörösboros gombamártást is elkészítjük. Ehhez az őzcsontokat földaraboljuk, az olajon kevergetve megpirítjuk, majd a megtisztított, kockákra vágott zöldséggel tovább sütjük. A paradicsompürét belekeverjük, a liszttel meghintjük. Tovább pirítjuk, bő 6 deci vízzel fölöntjük és 1 órán át kis lángon főzzük. Utána a borral ízesítjük, 10 percig főzzük, majd leszűrjük. Akkor jó, ha a mártáshoz hasonlóan sűrű állagú.

A gombafejeket kockákra vágjuk, a vajon megpirítjuk, és a boros mártást rászűrjük.

4. A húst kissé megsózzuk, forró olajban körös-körül hirtelen megpirítjuk, hűlni hagyjuk, és a tojásos gombapéppel egyenletesen megkenjük. A vajastésztát szobahőmérsékleten fölengedjük, 2 centi széles szalagokra vágjuk, és a gombás őzhúsra csavarjuk. Tepsibe rakjuk, a félretett tojással megkenjük. Előmelegített kemencében vagy sütőben, nagy lánggal (220 şC; légkeveréses sütőben 200 şC) kb. 25 percig sütjük. Tálaláskor fölszeleteljük, a boros gombamártással körülöntjük.

4 főre

Elkészítési idő: 1 óra 50 perc + érlelés

Egy adag: 953 kcal

Italajánlat: száraz vörösbor



 

Zöldfűszeres húsgolyók.

Hozzávalók

40 dkg vegyes darált hús (sertés és marha)
2 teáskanál gyros fűszervarázs
15 dkg panírmorzsa
3 evőkanál olívaolaj
2 db tojás
0.5 db citrom leve
1 csomag tésztaszósz
hírdetés


Elkészítés módja

A darált húst dolgozzuk össze a panírmorzsával, tojással, citromlével és a fűszerekkel. Olívaolajon süssük át a golyók minden oldalát. Öntsünk rá tésztaszószt, és melegítsük át sütőben. Én főtt burgonyával tálaltam.

Őz kapribogyóval.

Őz kapribogyóval recept

Hány személyre: 4 személyre

ť 3 szelet zsíros szalonna
ť 1 ek. liszt
ť 2 dl fehérbor
ť 4 dl marhahúsleves
ť 750 g őzhús
ť szerecsendió
ť 2 babérlevél
ť 1 zöld citrom
ť 3 ek. kapribogyó
ť só és bors

A húst fűszerezzük sóval, borssal, irdaljuk be és tűzdeljük meg a felcsíkozott szalonnával. A többi szalonnát hevítsük fel és pirítsuk meg benne a húst. Ha jól átsült engedjük fel a borral és a levessel. Ízesítsük babérral, szerecsendióval, sóval és borssal. Takarékon háromnegyed órán át pároljuk. Ezután emeljük ki a húst, a szaftját pedig dolgozzuk össze a kifacsart citrommal és a kapribogyóval. Néhány percig főzzük, majd kanalazzuk a húsra.

Erdélyi őztokány.

Erdélyi őztokány recept

Hány személyre: 4

ť 1,2 kg őzcomb
ť 5 dkg vaj
ť só, bors
ť 2 ek. konyak
ť 1 sárgarépa
ť 1 fehérrépa
ť 1 vöröshagyma
ť 1,5 l vörösbor
ť 4 dl tejszín
ť 1 ek. áfonyalekvár

A húst felcsíkozzuk, és forró vajon megpirítjuk. Fűszerekkel ízesítjük, majd felöntjük a konyakkal. A húst kiszedjük, majd a visszamaradt lében megpároljuk a felszeletelt répákat és a felaprított hagymát. Felengedjük a borral, majd visszatesszük a húst, és fél órát főzzük. Utána behabarjuk az áfonyalekváros tejszínnel.
Főtt burgonyával tálaljuk.

Erdei gombás-tárkonyos sertés szűz.

Erdei gombás-tárkonyos sertés szűz

Hozzávalók 4 személyre:
1 kisebb fej vöröshagyma
3 evőkanál olívaolaj
60 dkg sertés szűz
30 dkg vegyes erdei gomba (ízlés szerint válogatva és lehet mirelit)
só, frissen őrölt bors
2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
1 kiskanál aprított ecetes tárkony
1-2 kiskanál tárkonyecet ízlés szerint

Elkészítés
Az apróra vágott vöröshagymát a forró olívaolajon megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a 2x2 centis kockákra darabolt sertés szüzet és fehéredésig sütjük. Ekkor rászórjuk a megmosott, leszárított, kisebb darabokra vágott erdei gombákat, sóval, borssal, az aprított fokhagymával, petrezselyemmel ízesítjük és közepes tűzön rázogatva összepirítjuk. Végül az aprított ecetes tárkonnyal és tárkonyecettel

Kedves Liptai Zoltán mesterszakács úrtól kaptam ezt a receptet.Nagyon finom.

Őztokány mandulás burgonyafánkkal.

Őztokány mandulás burgonyafánkkal

Hozzávalók: (10 főre)
3kg kicsontozott őzhús (lapocka, comb)
25dkg kolozsvári szalonna,
5dkg házi sertészsír,
1 kg vöröshagyma,
3 gerezd fokhagyma,
50 dkg erdőszéli csiperkegomba,
2dl száraz vörösbor,
3db babérlevél,
3ág kakukkfű,
5szem borókabogyó,
5dkg keményítő,
só,
őrölt bors,
kiskanálnyi édesnemes pirospaprika,
1 evőkanál mustár,

Elkészítés: Az őzhúst lehártyázzuk, az inakat eltávolítjuk, majd a húst ceruza vastagságúra vágjuk (a húst rostjaira merőlegesen 4-6 cm hosszú csíkokra vágjuk).
A húst hideg vízben alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. A kolozsvári szalonnát is ceruza vastagságúra vágjuk. Pici házi sertészsíron a szalonnát kisütjük, tepertőjét kiszedjük, félretesszük. A többi zsírt is a bográcsba szedjük, felolvasztjuk és az apróra vágott vöröshagymát aranysárgára fonnyasztjuk.
Pár perc múlva beletesszük a babérlevelet, az összezúzott borókabogyót.
Együtt kis ideig tovább pirítjuk, majd hozzáadjuk az őzhúst.
A húst fedő alatt főzzük, pároljuk. Ha a levét elfőtte vízzel pótoljuk.
Amikor már majdnem megpuhult a hús (háromnegyed puhaságú) hozzáadjuk az édesnemes paprikát. Ezután beletesszük a csíkokra vágott gombát a zúzott fokhagymát és a 3ág kakukkfüvet. Sózzuk, borsozzuk. A keményítőt egy kis tálkában kevés tokánylével simára kikeverjük, és a készítményhez szűrjük. Borral ízesítjük és végül 1 evőkanál mustár hozzáadásával készre főzzük.
Amennyiben szükséges utóízesítjük.
Az őztokányt mandulás burgonyafánkkal kínáljuk.

Mandulás burgonyafánk.
Hozzávalók 10 adagra:
20 dkg szeletelt mandula
80 dkg liszt
1kg főtt burgonya
2 tojás
6dkg élesztő
1dl tej
1kiskanál cukor
só, őrölt bors, szerecsendió
szükség szerint kevés víz vagy liszt.



Elkészítés:
A burgonyát megtisztítjuk, feldaraboljuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük és még forrón áttörjük. Az élesztőt kevéske tejben felfuttatjuk, majd az áttört burgonyával, tojással, liszttel, fűszerekkel bedagasztjuk, lefedve kb. egy óráig kelni hagyjuk.
Ezután a fánktésztát étolajba mártott kanállal kiszaggatjuk, gömb alakúra formázzuk majd mandulában megforgatjuk és forró, bő olajban pirosra sütjük.
Jó étvágyat kívánok hozzá.

Sütőben sült csirkemellfilé, fűszeres panírban. recept

Az így elkészített mellfilé nem szárad ki,és még annak is ízleni fog,aki eddig száraznak tartotta a csirke mellét!
A recept hozzávalói ( személyre)
1,2 kg csirkemellfilé,50 dkg zsemlemorzsa,3 tojás,3 ek liszt,só,bors,bazsalikom 1 kiscsokor ,5 dkg parmezánsajt,1 db kis csilipaprika,1-2 ág petrezselyem,2-3 gerezd fokhagyma,olivaolaj 1 dl 3 ek folyékony margarin.Alufólia a tepsi béleléséhez.
Elkészítés

a mellfiléket megmossuk,és felszeleteljük ne túl vékonyra.A vastagot vágjuk ketté.1 nagy csirkemellből legyen 6 szelet.Sózzuk borsozzuk,és tegyük félre. A tojásokat verjük fel a liszttel csomómentesre,egy kis habvrővel.A morzsába keverjünk sót,borsot ízlés szerint,vágott bazsalikomot,és petrezselymet,a csilit,és a sajtot,meg a fokhagymát reszeljük bele.keverjük el egy kanál segítségével.Addig olajjal öntözzük meg a tepsiben lévő fólit,és a hússzeleteket először a tojásba,majd a fűszeres morzsába forgassuk meg,és kézzel nyomkodjuk meg,hogy megtapadjon rajta,majd a tepsibe rakjuk sorba.Előmelegített sütőbe 200 fokon alsó-felső sütés,20 percet sütjük. Úgy, hogy 10 perc után fordítsuk meg a húsokat,.folyékony margarinnal öntözzük át a tetejét,és még 10 percig süssük.Azonnal tálaljuk,kedvenc köretünkkel.

Pikáns marhapecsenye,szalvétagombóccal.

Hozzávalók:60 dkg marha vesepecsenye,1 fej vöröshagyma,3 db sárgarépa közepes nagyságú,2 db kisebb fehérrépa, 1/2 zeller kb 5 dkg 10 dkg füstölt szalonna, 8 szem borókabogyó,1 tk egész feketebors,4 db babérlevél,0,5 dl ecet,0,5 dl száraz fehérbor, 0,5 dl olaj, 3 ek vaj, só, 1 ek cukor, 1/2 db citrom, 1 ek liszt, A tálaláshoz. 4 szelet citrom.A szalvéta gombóchoz:4 db zsemlye,1 vöröshagyma,1 ek vágott petrezselyemzöld,3 dkg vaj, 3 tojás,2 dl tej,20 dkg liszt,só, bors,kevés olvasztott vaj,a kenéshez.1 db vékony pamutvászon tüll anyag, 20 cm zsineg.

Elkészítése, a húsnak.A szalonnát kockázzuk fel, a hagymát  és a zöldségeket is szintén.Tegyük tálba a húst,és szórjuk rá, a borókát,a borsot, a babért,.keverjük össze az ecetet,olajat,fehérbort 2 dl vízze lés locsoljuk a húsra.A djuk hozzá az előkészített zöldségeket,és 1 napra tegyük érni a hűtőbe.Takarjuk le fóliával.Másnap vegyük ki a húst,öntsük le a levét,egy lábasba.A szalonnát süssük ropogósra,majd adjuk hozzá a vajat.Sózzuk meg a húst minden oldalán.Tegyük a forró zsiradékba,és süssük nagylángon  néhány percig.Vegyük ki a húst,és tegyük félre.a visszamaradt zsíradékba tegyük bele a zöldségeket,és szórjuk meg a cukorral.Pirítsuk aranybarnára.Adjuk hozzá a szeletelt citromot,öntsük fel a páclével,tegyük bele a húst,és fedő alatt pároljuk 1 órán keresztül.Ezután tegyük át tepsibe,és 180 fokos sütőben süssük további 1 órát.Közben locsolgassuk a pecsenyelével.Vegyük ki a megpuhult húst,a zöldséget turmixoljuk össze a pecsenyelével.Keverjük simára a lisztet 0,5 dl vízzel, és adjuk a mártáshoz.Forraljuk fel,sózzuk meg,majd gazdagítsuk tejszínnel.Szeleteljük fel a húst,és tálaljuk citromszeletekkel, (elmaradhat),kínáljunk mellé szalvétagombócot szeletelve.A készítése, a következőképpen van:A vászonszalvétát bevajazzuk,és kiterítjük.A zsemlyéket felkockázzuk,és tepsibe terítve megpirítjuk.A hagymát tisztítás után apróra vágjuk,2-3 percig vajon pároljuk,a ptrezselyemzöldet is hozzákeverjük.Ezután a pirított zsemlyekockával összekeverjük.A tojásokat a tejben elhabarjuk,a lisztet beleszórjuk,sózzuk,borsozzuk.Végül a zsemlyékre öntjük.Öszsedolgozzuk,és hosszúkás rúdba formázzuk,majd a szalvétába csavarjuk,és a két végét jó szorosan bekötjük.Lobogva forró, enyhén sós vízben engedjük,de akkora legyen az edény hogy ellepje az egészet,és kényelmesen beleférjen.20 percig főzzük éppen csak gyöngyözzön a vízünk.Ezután kiemeljük,és lehűtjük,majd felszeleteljük a húsunk mellé.

Konfitált sertésoldalas joghurtos lencsefőzelékkel.

Hozzávalók :1 kg húsos sertésoldalas3-4 cm-es darabokra vágva,3 gerezd fokhagyma,2 szál rozmaring,1/2 dl olaj-A körethez 20 dkg barnalencse nagyszemű,10 dkg görög kimért joghurt,3 szál babérlevél,1 db hagyma,só,1 tk citromlé,1 tk tárkonyecet,2 ek liszt,1 kk pirospaprika.Elkészítése:A bordáira darabolt oldalast megmossuk,szárazra töröljük,sózzuk,borsozzuk,és zúzott fokhagymával bedörzsöljük.Aprított rozmaringot szórunk rá,miközben ekészítünk egy erre alkalmas edényt,vagy dobozt..Meglocsoljuk az olajjal,összeforgatjuk,és lefóliázzuk egy éjszakára a hűtőbe téve tesszük pácolódni.Másnap tepsibe rakjuk,én egy teflonbevonatúba tettem,meglocsoljuk a páclével,1,5 dl vízet öntünk alá,és fóliával letakarva 110 fokos sütőbe 3,5 órát pácoljuk,Végül levesszük a fóliát,és megpirítjuk a tetejét.A lencsét előző éjjel beáztatjuk.másnap leszűrjük,és a felesleges szennyeződés miatt még mossuk át.Ezután a vöröshagymát hámozzuk le a héját,mossuk meg,és vágjuk apró kockára.Olajat tegyünk egy mély lábasba,és pároljuk meg rajta.Szórjuk meg a fűszerpaprikával,sózzuk,babért törjük bele egy kicsit,majd vízzel öntsük fel.főzzük puhára.A lisztet keverjük jól el egy habverő segítségével a görög joghurttal,ha túl sűrű lenne 1 ek tejet,vagy tejfölt tehetünk hozzá,és habarjuk be a főzeléket vele.Ahogy besűrűsödik vegyük le a tűzről,és ízesítsük citromlével,vagy tárkonyecettel..

Olivás borjúcomb.

1. A borjúcombot vékonyra kiklopfoljuk, megsózzuk, megborsozzuk. Az olajbogyót, a megtisztított vöröshagymát, a kicsumázott zöldpaprikát, a megtisztított gombát apró kockákra vágjuk. A paradicsomokat meghámozzuk, szárukat kimetsszük, magjukat kikaparjuk, húsukat fölaprítjuk. A fokhagymát présen átnyomjuk, a sonkát vékony csíkokra metéljük. 2. Az olaj felén először az olajbogyót, a hagymát meg a paprikát sütjük néhány percig, majd a gombával 3-4 percig tovább pirítjuk. Végül a paradicsomot hozzáadjuk, a fokhagymát és a sonkát is beleszórjuk. 3. A borral fölöntjük és 3-4 percig forraljuk. 4. A húst a maradék olajon megsütjük, lecsöpögtetjük. Az olivás ragut köretként kínáljuk hozzá. Egy adag: 593 kcal A fent megadott mennyiségek 4 adagra értendőek. A fent megadott mennyiségek 4 adagra értendőek.

Toszkán csirkeragu.

 

Hozzávalók 

30 dkg csirkemellfilé,15 dkg csiperkegomba szeletelve,6 db koktélparadicsom,1 dl tejszín,só,1 db vöröshagyma,1 kk oregano,1 kevés őrölt bors, 1 tk zúzott fokhagyma,paradicsompüré 4 ek,olaj,1 ek étkezési keményítő,1 kk citromlé,1 tk fűszerpaprika.

Elkészítése:

A hagymát apróra vágjuk,és olajon megpirítjuk, a feldarabolt mellfilével.A paradicsomokat félbe vágjuk,és félre tesszük.A fokhagymát is a húshoz adjuk,ha már átpirult.  Paprikával fűszerezzük.Sózzuk,borsozzuk,majd a gombát is hozzáadjuk. 5 percig kevergetve pároljuk,majd a   paradicsompürét belekeverjük,és a citromlevet, az oregánóval ízesítjük.(Én frisset használtam hozzá),de a szárított is megteszi.10 percig főzzük,majd 250ml vízet a tejszínnel,és a keményítővel összekeverjük,és a raguba vegyítjük.Melegítsük tovább,és 3 percig forraljuk még.Végül adjuk hozzá a félbevágott koktélparadicsomokat.Ha szükséges sózzunk még utána.

 

Csirkemell őzgerincformában sütve.

Hozzávalók: 40dkg csirkemell, 20 dkg bacon szalonna,10 dkg parasztsonka, 15 dkg reszelt sajt, só, bors,1 kiscsokor petrezselyem aprítva, 4dl  tejföl, 3 tojás

Elkészítés :

A húst vágjuk apró kockára, sózzuk, és hagyjuk állni egy kicsit. A tejfölt, a tojásokkal, csipet  sóval,  borssal, a petrezselyemmel, 10 dkg reszelt sajttal masszává keverjük. 



Az őzgerincformát kivajazzuk, kibéleljük szalonnával úgy, hogy a szélei kilógjanak a formából. A húsos masszát kanalazzuk a formába és az öntetet öntsük rá, ütögessük egy kicsit a munkalaphoz,hogy elterüljön mindenhol,ezután a maradék 5 dkg   reszelt sajttal szórjuk meg, és hajtsuk rá a lelógó szalonnákat. Hosszában a tetejére  tegyük a parasztsonkát,hogy befedje a tölteléket.

Előmelegített sütőben, 170 fokon, kb. 40 perc alatt süssük készre.Ha kész borítsuk ki egy hosszúkás tálra.Ha melegen fogyasszuk,kicsit lágyabb lessz,de ha kihűtjük hűtőbe egy napra,hideg előételként fogyaszthatjuk.Van aki kiborítás után még pirítja a húsroládot,de én azért nem teszem,mert akkor kiszárad a szalonna,amit nem szeretnék.Köretnek fokhagymás sültburgonyát kínáltam mellé.

Az őzgerincforma mérete : 32 cm hosszúságú és 11 cm széles.

Hátszínszeletek Sztroganoff módra.

 

Hozzávalók:
60 dkg hátszín
10 dkg füstölt szalonna
4-5 db csemege uborka
1 fej fokhagyma
só, olaj, őrölt bors
1 kávéskanál pirospaprika
2 dl tejszín
1 dl tejföl
1 dl fehérbor
5 dkg vaj
1 evőkanál liszt

 

Elkészítés:
A húst négy szeletre vágjuk. A hagymát, az uborkát, a sonkát, a gombát kockákra vágjuk. Egy serpenyőben kevés olajat forrósítunk és a sózott-borsozott hússzeleteket mindkét oldalán megpirítjuk néhány percig. A serpenyőből kivéve egy edény fölött rácsra helyezzük a húsokat. A hús zsírjához adunk még egy kis vajat, felforrósítjuk, beledobjuk a hagymát, a sonkát, a gombát, az uborkát és puhára pároljuk. Miután elkészült, belehelyezzük a hússzeleteket és leöntjük tejszínnel, és tejföllel dúsítjuk. Párolt rizzsel tálaljuk.
 
Gesztenyés csirkemell.


Hozzávalók:
4 személyre:
25 dkg mélyhűtött gesztenyepüré (nem cukrozott)
4 nagy csirkemellfilé
2 kiskanál vaj
20 dkg darált sertéshús
1 tojás
1/2 dl tejszín
3 evőkanál olaj
Elkészítés
A gesztenyemasszát szobahőmérsékleten hagyjuk kiengedni, majd villával jól szétnyomkodjuk. A húst megmossuk, konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, és mindkét oldalukról vékonyra kiveregetjük.
1. A darált húshoz keverjük a tojást, a tejszínt, megsózzuk, borsozzuk, és beledolgozzuk az előkészített gesztenyemasszát.
2. A hússzeletekre elosztjuk a tölteléket, összegöngyöljük, fogvájóval vagy hústűvel megtűzzük, és sóval, borssal bedörzsöljük. A sütőt 180 C-fokra előmelegítjük.
3. Serpenyőben felforrósítjuk az olajat, a tekercsek minden oldalát szép pirosra sütjük.
4. Tűzálló tálba tesszük, leöntjük a sütésből visszamaradt zsiradékkal, kevés vizet is öntünk alá, és alufóliával lazán letakarva a sütőben puhára pároljuk (25-30 perc). Időnként a fóliát megemelve a levével meglocsoljuk.
5. Amikor a hús megpuhult levesszük a fóliát, és további kb. 10 perc alatt megpirítjuk.
Köretnek: sült burgonyát, ízlés szerinti salátát kínálhatunk hozzá.

Sült őzgerinc,vajas zöldbabbal.

Hozzávalók:1,5 kg őzgerinc,20 dkg füstölt szalonna,só 1kk,frissen őrölt bors,és 8 szem egész,3 ág kakukkfű, 2 tk dijoni mustár,1 dl olaj,1 tk borókabogyó,1-2 dl száraz vörösbor,5-6 gerezd fokhagyma.60 dkg zöldbab a körethez ( mirelit),a hosszú fajtából.

 

Ha a húst egészben csonttal együtt süssük meg, nem feltétlenül fontos lehártyázni. A hús lehártyázása a csont nélküli húsoknál, filéknél fontos, hogy süléskor ne húzza össze a húst.
A puha húsrészeknél őzgerinc filé, karaj filé, bélszín, hátszín, stb. én nem szoktam pácoláskor bort használni, mert savas és keményíti a húst. De nem olyan nagy probléma. A combnál, lapockánál nyugodtan lehet a pácoláshoz borokat használni. Pácoláskor a húst érdemes akkor dobozba tenni amibe kényelmesen belefér. 

Az őzgerincet egészben meg kell mosni, papírszalvétával leszárítani, majd vékony füstölt szalonna csíkokkal a húsos részt megtűzdelni, sóval, borssal, durvára tört borókabogyóval, aprított kakukkfűvel, zúzott fokhagymával, mustárral ízesíteni, meglocsolni 1 deci olajjal és lefóliázva, hűtőben 1-2 napot pácolni. A csontos húst egy nap többször forgassuk át. Elkészítéskor  fektessük  a pácolt őzgerincet, egy nagyobb tepsibe, öntsünk alá 1 deci vizet, 1 deci száraz vörösbort és alufóliával lefedve, 180 C-fokos sütőben, pároljuk félpuhára. Végül vegyük le róla a fóliát és a forró sütőben süsük pirosra. kb 3 óra kell neki,mire elkészül.A zöldbabot pároljuk puhára,sózzuk,borsozzuk,és folyékony margarinnal locsoljuk meg.A húst lefejtem a csontról,szeletelem és a zöldbabos körettel kínálom.Adhatunk még párolt rizst is melléje,hogy laktatóbb legyen.A vadhúsban kevés a kalória,de roppant egészséges gazdag  ásványokban.

Pusztapörkölt.

A Pusztapörkölt a marhapörkölt egyik kevéssé ismert, de annál ízletesebb változata. A különbség csupán annyi, hogy ebbe a pörköltbe belekerül a burgonya is. Kiváló magyar recept!


Elkészítés
1A marhahúst kockákra vágjuk, megtisztítjuk az inaktól, hártyáktól.

2A hagymákat megtisztítjuk, és finomra aprítjuk, felhevített olajon üvegesre pirítjuk.

3Rátesszük a kockára vágott húst, sózzuk borsozzuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, és hozzáadjuk a fokhagymát, őrölt köményt is. Végül lefedjük a húst, és elkezdjük párolni.

4Mikor a hús majdnem puhára párolódott, a kockákra vágott paprikát és a paradicsomot is hozzáadjuk.

5Egy kevés vizet hozzáadunk, sóval utánízesítjük, a cikkekre vágott burgonyát hozzáadjuk, és fedő alatt lassan készre főzzük.

6Tálaláskor ügyeljünk, hogy minden adagba egyenlő arányban jusson a hús és a burgonya. Paprikával és paradicsommal díszítve tálaljuk. 

Gesztenyével töltött csirkemell bacon köntösben.

Hozzávalók : 4 db csirkemellfilé,1 csipet só, 1 csipet bors,20 dkg szeletelt bacon,1 dl étolaj, 10 dkg főtt egész gesztenye (készen lehet kapni Spaar, tesco, CBA,) 10 dkg vaj, 1 dl tejszín, ez akkor kell, ha burgonyapürét készítünk,és 30 dkg főtt áttört burgonya kell még hozzá,ízlés szerint só,és szerecsendió őrlemény az ízesítéséhez.

Elkészítése : A csirkemelleket megmossuk letöröljük,majd felszúrjuk egy éles késsel,és ebbe töltünk kb 4-5 db gesztenyét.Sózzuk, borsozzuk,majd 2-3 db szalonnába tekerjük bele a csirkemelleket.A hajtásukkal lefelé serpenyőbe tesszük, amit előtte felmelegítettünk az olajjal,és a többivel is így járunk el.Mindkét oldalát szép pirosra sütjük,20 perc alatt forgassuk meg többször,hogy jól átsüljön.Hogy ne fröcsögjön folyékony margarint is csorgassunk a husikra rá.Flakonosat lehet a Lidl-be,vagy az Aldiba kapni.500 ml-es kiszerelésben.érdemes otthon tartalékolni belőle,mert nagyon jó ízt ad tésztáknak,és húsoknak,köreteknek.A husikat kicsit pihentessük,készítsük el a köretet,és salátával,burgonyapürével kínáljuk,vagy éppen a kedvenc köretünkkel.Pár szál snidlinggel feldobhatjuk ételünk diszítését.

Fehérboros kapribogyós csirke.

3 evőkanál kapribogyó
1 és ź dl fehérbor
4 kisebb lebőrözött csirkemell
1 evőkanál olívaolaj
3 dkg vaj
1 db leve citrom
1 evőkanál friss, apróra vágott petrezselyemzöld
A díszítéshez:
néhány gerezd citrom
Elkészítés:

1. Az olajat és a vajat felmelegítjük egy serpenyőben. Belerakjuk a csirkemellet, mindegyik oldalát közepes hőfokon 10-12 percig sütjük. Tálra tesszük, lefedjük, melegen tartjuk.

2. A fehérbort és a kapribogyót a serpenyőbe tesszük. Felforraljuk, 2-3 percig gyöngyözve főzzük, amíg a bor a felére csökken.

3. Hozzáöntjük a citromlevet, beletesszük a maradék vajat, majd a petrezselyemmel összekeverjük. A szószt a csirkére öntjük, citromgerezdekkel díszítjük, frissen főzött rizzsel tálaljuk.

Bátran próbáljátok ki a kapribogyós ételeket,mert nemcsak egészséges,de különleges ízével hamar meglehet barátkozni,és sokféle ételt készíthetünk könnyedén nap,mint nap magunknak.Ezenkívül pénztárcakímélő olcsó kiszerelésben kis hosszúkás üvegben lehet megvásárolni minden hiper- szuper markettben,vagy más üzletben.Az Aldiban például száras kapribogyót is vehetünk üvegeset 500 frt körüli áron,amit 4 alkalommal felhasználhatunk.MIndenféle húsos ételekhez enyhén savanykás sós íze kíváló ételízesítő.

Lazacos-kapribogyós Fettuccine.

50 dkg fettuccine szalagtészta,vagy a mi nyelvünkön hosszú széles metélt.
40 dkg lazacfilé
másfél evőkanál kapribogyó
3 evőkanál extraszűz olívaolaj
3 ž dl zsírszegény tejszín
1 dl frissen préselt/facsart citromlé
4 szem vékonyra szeletelt mogyoróhagyma
2 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
ízlés szerint só
Elkészítés:

1. A tésztát nagy edényben, sós, forró vízben al dente főzzük. Leszűrjük, mikróban vagy sütőben átmelegített vajjal megöntözzük és  tálba rakjuk.

2. Közben felmelegítjük az olajat egy nagy serpenyőben. A lazacot csaknem teljesen átsütjük, ez oldalanként 3 percet jelent. Meglocsoljuk citromlével.

3. A megsült lazacot tányérra tesszük, és kisebb darabokra vágjuk. A mogyoróhagymát, a tejszínt, a kapribogyót, a lazacot és a petrezselymet a félretett tésztára halmozzuk. Sózzuk, borsozzuk. Alaposan összerázzuk, forrón tálaljuk.

Borjú, vagy sertésfejragu fűszermártással.

1 db konyhakész borjúfej,vagy sertéskicsontozott.( Az Interspaarban lehet felet venni),nem drága,kb 650 ft kg-ja.
1 db tojássárgája
5 dl ecet
20 dkg liszt
10 dkg vöröshagyma
25 dkg póréhagyma
25 dkg zellergumó
25 dkg szárzeller
25 dkg sárgarépa
80 dkg mélyhűtött levelestészta
ízlés szerint szegfűszeg
ízlés szerint babérlevél
ízlés szerint tengeri só
ízlés szerint egész bors
A mártáshoz:
5 db keményre főzött tojás
8 dkg ecetes uborka
8 db kapribogyó
˝ csokor petrezselyemzöld
másfél dl szőlőmagolaj
1 teáskanál mustár
˝ dl vörösborecet
ízlés szerint frissen őrölt bors
ízlés szerint só
Elkészítés:

1. A borjúfejet, vagy sertést kicsontozzuk,vagy csontnélkülit vásárolunk konyhai fonallal összekötözzük, forrásban lévő vízbe tesszük, néhány percig előfőzzük. Kiemeljük a főzőléből, és friss, hideg vízbe tesszük a megtisztított zöldségekkel és a fűszerekkel együtt. Felforraljuk, kis lángon két és fél órán át főzzük. Közben többször leszedjük a habját.

2. Ekkor a lisztet összedolgozzuk az ecettel, és keverve a léhez adjuk. Kivesszük a zöldségeket és a borjúfejet, eltávolítjuk a konyhai fonalat, lecsepegtetjük, hagyjuk kihűlni, majd felaprítjuk a zöldségeket meg a húst is.

3. A mártáshoz a tojásokat keményre főzzük. Meghámozzuk, szitán átpasszírozzuk. Finomra vágjuk a kapribogyót, az ecetes uborkát és a petrezselymet. Jól kikeverjük az ecetet az olajjal meg a mustárral. Hozzáadjuk a kapribogyót, az uborkát, a petrezselymet és a tojást. Sóval, borssal ízesítjük.

4. A sütőt 240 °C-ra előmelegítjük. A leveles tésztát vékonyan kinyújtjuk, tíz kis darabot vágunk ki belőle (egyben is hagyhatjuk). A húsdarabokat és a zöldséget tíz kisebb (egy nagyobb) tűzálló formába rétegezzük, lezárjuk a leveles tésztával. Megkenjük a tojássárgájával és a sütőben addig sütjük, amíg a tészta feljön, és aranysárga szint kap. Azonnal tálaljuk, a mártást külön tálkában adjuk hozzá.

Spagetti kalmárral.

8 kisebb tisztított, karikára vágott kalmár
50 dkg spagetti
4 evőkanál olívaolaj
2 gerezd zúzott fokhagyma
2 fej kockára vágott hagyma
75 dkg konzerv, hámozott paradicsom
ízlés szerint frissen őrölt bors
ízlés szerint só
Elkészítés:

1. A kalmárt keresztben felvágjuk, így félköröket kapunk.

2. Megforrósított olajon üvegesre pároljuk a kockára vágott hagymát és a zúzott fokhagymát.

3. Hozzáadjuk a kalmárt és a konzervparadicsomot a levével együtt. Sóval, borssal ízesítjük. Fedő alatt, kis lángon körülbelül 45 perc alatt megpároljuk.

4. A tésztát a szokásos módon, bő, forrásban lévő, sós vízben al dente (rugalmasra) főzzük. Leszűrjük, előmelegített tálba halmozzuk és ráöntjük a mártást.

Paradicsomos tintahalragu spagettivel.

50 dkg tintahal
40 dkg piros spagetti
1 csomó leveszöldség
1 db vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 és fél dl pecsenyelé
4 evőkanál olívaolaj
1 kávéskanál kakukkfű
2 dl vörösbor
1 kávéskanál só
4 db paradicsom
1 kávéskanál szurokfű
2 evőkanál paradicsompüré
ízlés szerint frissen őrölt bors
Elkészítés:

1.Az olajat forrósítsuk fel egy fazékban, és dinszteljük meg benne a sóval eldörzsölt fokhagymát.

2.A hagymát és a leveszöldséget tisztítsuk meg, majd vágjuk apró kockákra, és a fokhagymához adva dinszteljük üvegesre.

3.A megtisztított tintahalat vágjuk apró darabokra, tegyük a zöldséghez és dinszteljük vele rövid ideig.

4.Keverjük hozzá a paradicsompürét, utána öntsük fel a vörösborral, azután a pecsenyelével, majd lassú tűzön, lefedve főzzük 40-45 percig.

5.Adjuk hozzá a meghámozott, kimagvalt, apró kockákra vágott paradicsomot, és ízesítsük sóval, borssal, kakukkfűvel, valamint szurokfűvel.

6.A paradicsomos tésztát sós vízben 10-15 percig főzzük, utána szedjük ki, és jól csepegtessük le.

7.Rendezzük tányérokra, öntsük rá a mártást, és azonnal tálaljuk.
Az olasz konyha előszeretettel használja fel a maradék pecsenyezsírokat a húsos, paradicsomos raguk, rizottók készítésekor. A halból és tengergyümölcseiből készült ételekhez azonban kizárólag vajat és/vagy olívaolajat használnak zsírzóként. Az olasz konyhában is szabály, hogy halak és fehér húsok készítésekor kizárólag fehér bor használatos és ezekhez az ételekhez fehér bort illik fogyasztani is.
Nem tartozik az olcsó ételekhez,de aki ezt a fajta halas,tengeri herkentyűs ételeket kedveli,annak ajánlom nagyon finom olasz ételkülönlegesség.

Spagetti carbonara.

7 dkg frissen reszelt pecorino sajt
7 dkg frissen reszelt parmezán sajt
50 dkg spagetti
4 db tojás
2 gerezd egész fokhagyma
⅔ dl extraszűz olívaolaj
18 dkg kockára vágott baconszalonna
vagy
18 dkg kockára vágott császárszalonna
ízlés szerint só
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
Elkészítés:

A spagettit nagy fazék sós, forró vízben főzzük a csomagoláson feltüntetett ideig.

Serpenyőben közepes tűzön, az olajban pirítsuk a fokhagymát és a császárszalonnát (pancettát), amíg aranyszínű lesz, de még nem ropogós. A serpenyőt húzzuk félre és szedjük ki a fokhagymát. Keverőtálban verjük fel a tojást a parmezánnal és a pecorinóval, illetve a sóval, amíg jól elkeveredik. Tegyük félre.

Csepegtessük le a tésztát és tegyük melegített tálba. Öntsük rá a tojásos keveréket és rázzuk össze. A pancettát tegyük vissza a tűzre 1 percre. A forró olajat és a pancettát öntsük a tojásos tésztára és alaposan rázzuk össze. A tetejét szórjuk meg bőségesen fekete borssal és tálaljuk.
Már a 12. században felbukkant a spagetti előfutára. Egy bizonyos tria (kis csíkok) elnevezésű tésztafélét készítettek abban az időben Szicíliában. Kötőtűk köré tekerve formázták.
Száraz fehérbort kínáljunk hozzá.
A la carbonara klasszikus római recept. A trükkje az, hogy a tésztát nagyon gyors mozdulatokkal kell a tojással összerázni és azonnal kell tálalni.
Gyorsan elkészülő finom olasz tésztakülönlegesség.

Fasírtba töltött tojás.

10 dkg kuszkusz marokkói ízesítésű.
1 fej vöröshagyma

40 dkg darált hús
1 nyers és 8 db főtt tojás
1 db zsemle
1 db húsleves kocka
só, őrölt bors, 1/2 ek őrölt fűszer paprika,1 gerezd zúzott fokhagyma,
2 ek zsemlemorzsa 2 ek a forgatáshoz. A zsemlét vízbe áztatjuk, kinyomkodjuk, majd a hússal, a nyers tojással, a sóval, a borssal, az őrölt paprikával és a zsemlemorzsával összedolgozzuk. A vöröshagymát belereszeljük,és jól összedolgozzuk.


 A főtt tojásokat megpucoljuk és a fasírtmasszába csomagoljuk, zsemlemorzsába forgatjuk és bő olajban kisütjük. Félbe vágjuk és a marokkói kusz-kusszal tálaljuk,majd négybevágott paradicsomot balzsamecetkrémbe forgatjuk,és melléje kínáljuk.

Szicíliai húsgombócok spagettivel.

40 dkg darált hús ( fele marha-fele sertés)
1 csokor friss petrezselyem
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db egész paradicsom konzerv,vagy 6 db közepes nagyságú paradicsom,2 ek zsemlemorzsa,

1 tojás
1 csokor  friss bazsalikomlevél,1-2 ág kakukkfű,
10 dkg parmezán sajt
1 csomag spagetti olasz durum,
Elkészítés:
A darált húst tálba teszem, sózom, hozzáadom a frissen őrölt feketeborsot, majd a sajt felét. A petrezselymet finomra vágom, és a húshoz adom, végül az 1 db tojást. Alaposan összedolgozom, majd néhány percig állni hagyom.Ezután olivaolajon kisütöm őket ropogósra,és kiszedem egy tálba őket.Az olajon az aprított



  fokhagymát   lepirítom, majd jöhet rá a kockákra vágott paradicsom,vagy a konzervparadicsom  fűszerezem sóval-borssal és a bazsalikommal és kakukkfűvel,felöntjük 2 dl zöldségalaplével.5 percig főzzük,majd a gombócokat is hozzáöntjük,és még 5 percig kevergetve készre főzzük.
Sós lobogó forró vízben aldentére főzzük a spagettit,és a kifőtt tésztával tálalom, a  paradicsomos húsgombócokat. Tetejét megszórom a maradék parmezánforgáccsal.bazsalikommal diszítem.

Kacsamell szedermártással.

4 db kicsontozott kacsamell bőrével együtt (egyenként k. 18 dkg)
só és fekete bors
5 evőkanál szederlikőr
5 evőkanál vörösbor
1 db kis narancs
30 dkg friss szeder
2 csapott kiskanál étkezési keményítő
0.25 kiskanál kínai ötfűszer keverék
fahéjrúd ízlés szerint
1 db csillagánizs
Elkészítés

A kacsamellekről lefejtjük az esetleges hártyákat, a bőrt keresztirányban bevagdossuk. Az ötfűszer keveréket összekeverjük sóval és borssal, és bedörzsöljük vele a húst.

A likőrt, a bort, a fahéjat és ízlés szerint a csillagánizst beletesszük egy kis fazékba. A narancsot forró vízben alaposan megmossuk és a héját a fazékba reszeljük. Az egészet felforraljuk.

Közben serpenyőben a kacsamelleket zsiradék hozzáadása nélkül 4–5 percig sütjük, míg a bőrük megpirul, és elegendő zsír képződik a húsos oldal sütéséhez. A húst megfordítjuk és 5–6 percig vagy még tovább sütjük. A megmaradt zsírt leöntjük a húsról.

Amíg a hús sül, a szedret leöblítjük és a boros keverékbe tesszük. A narancsot kifacsarjuk, és a lé felét is beleöntjük. Újra felforraljuk, majd alacsonyabb hőfokon a mártást 5 percig főzzük. A maradék narancslevet összekeverjük a keményítővel.

A szedret szűrőkanálba öntjük, majd egy tálban félretesszük. A leszűrt levet visszaöntjük a serpenyőbe, és belekeverjük a keményítős narancslevet. Felforraljuk és besűrítjük. A szedret beletesszük és felforrósítjuk. A megsült kacsamelleket felszeleteljük, és ráöntjük a szedres mártást.
Tipp:Vágjunk össze kis kockákra főtt újburgonyát, és keverjük össze sűrű tejföllel.

Bárányborda.

Hozzávalók 4 személyre:
bárányborda
1 evőkanál liszt
1 kg burgonya
3 fej hagyma
5 dkg margarin
fél kávéskanál kakukkfű
fél kávéskanál rozmaring
fél kávéskanál bazsalikom
fél liter marhahúsleves kockából
Elkészítés:


A báránybordákat megmossuk, konyhai papírtörlővel leszárítjuk, sóval, borssal bedörzsöljük, és lisztben megforgatjuk. A burgonyát megtisztítjuk, megmossuk, és felkarikázzuk. A hagymát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, és összetörjük.
Nagy serpenyőben felforrósítjuk a margarint, a hús mindkét oldalát hirtelen pirosra sütjük benne, majd kiszedjük, és melegen tartjuk. A visszamaradt zsiradékban üvegesre pirítjuk a hagymát. A burgonya felét tűzálló tálba terítjük, rátesszük az üvegesre pirított hagyma felét. Megsózzuk, borsozzuk, megszórjuk a fokhagymával, a fűszerekkel, ráfektetjük sorban a bordákat. Ezután betakarjuk a maradék burgonyával, hagymával, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük, leöntjük a levessel, és lefedjük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A lefedett tálat tűzre tesszük, felforraljuk, majd a sütőben kb. 1 óra alatt készre pároljuk. Forrón, különböző savanyúságokkal, salátákkal tálaljuk.

Tárkonyos bárányragu.

Tárkonyos bárányragu

Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg bárányhús
1 nagyobb fej hagyma
10-10 dkg sárgarépa, fehérrépa és zeller
1/2 fej fokhagyma
2 babérlevél
kevés liszt
1 l víz vagy húsalaplé (leveskockából is lehet)
olívaolaj

bors
petrezselyem ízlés szerint
friss tárkonylevél vagy tárkonyecetbe áztatott szárított tárkony
1 csokor petrezselyem

Elkészítés: Forró olívaolajban megpirítjuk a finomra vágott hagymát, beletesszük a faggyútól nagyrészt megtisztított, felkockázott bárányhúst (ha egy kicsi faggyú marad rajta, erőteljesebben kijön a bárányhús sajátos íze). Sózzuk, borsozzuk, beledobjuk a babérleveleket. Hozzáadjuk a kockára vágott sárgarépát, fehérrépát és zellert - úgy mutatós, ha a zöldség kb. ugyanakkora kockákra van vágva, mint a hús. Beleaprítjuk a fokhagymát is, és az így összeállt zöldséges húst erősebb tűzön kavargatva jól lepirítjuk. Amikor a hús már majdnem puha, kevés liszttel megszórjuk, azzal is lepirítjuk, aztán a vízzel vagy a húslevessel feleresztjük. Ha van friss tárkonylevelünk, akkor vágjuk finomra, és bőségesen hintsük meg vele a főzésben lévő levest, de tegyünk hozzá petrezselymet is. Ha nincs friss tárkony, akkor használjunk bőségesen a petrezselymet, és a már előzőleg tárkonyecetbe áztatott szárított, morzsolt tárkonylevelet. A zöldfűszerekkel együtt főzzük, míg a hús teljesen puha lesz.

Csirkemell őzgerincben.2

Hozzávalók:
80 dkg csirkemell
20 dkg bacon szalonna
15 dkg reszelt sajt

bors
petrezselyem ízlés szerint
4 evőkanál tejföl
3 evőkanál liszt
2 tojásElkészítése:

A húst vágjuk apró kockára, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk állni egy kicsit. 3 evőkanál tejfölt, a tojásokkal, liszttel, a sóval, a borssal, a petrezselyemmel, 10 dkg reszelt sajttal masszává keverjük. A felkockázott húst adjuk hozzá a sajtos-tejfölös masszához .

Az őzgerincformát kivajazzuk, megszórjuk zsemlemorzsával és kibéleljük szalonnával úgy, hogy a szélei kilógjanak a formából. A húsos masszát kanalazzuk a formába és hajtsuk rá a lelógó szalonnát. Hosszában a tetejére is tegyünk szalonnacsíkokat.

Előmelegített sütőben, 170 fokon, kb. 40 perc alatt süssük készre. Egy sütőpapíros tepsire helyezve süssük, hogy az esetlegesen kifolyó szaft ne folyjon a sütőbe. Amikor megsült kifordítjuk a formából ( megszórjuk reszelt sajttal) a sütőpapíros tepsire és addig pirítjuk míg a szalonna nem kap egy kis színt és a sajt el nem olvad rajta.
Kicsit hűtjük, majd szeleteljük.

Kárpáti borzaska.

Hozzávalók:
csirkemell
40 dkg burgonya

bors
2 tojás
2 ek kefir vagy tejföl
liszt
petrezselyemzöld
olaj
tejföl
sajtElkészítése:
A csirkemellszeleteket kiklopfoljuk,sózzuk,borsozzuk. A burgonyát apróbb vagy nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük,hozzáadjuk a petrezselyemzöldet,tojást, kb 2ek lisztet,2 ek kefirt vagy tejfölt,összekeverjük. A mell szeleteket beleforgatjuk és olajban kisütjük. Tálaláskor tejföllel megkenjük,sajttal megszórjuk.

Tejszínes fokhagymás csirkemell.

Hozzávalók:
6 szelet csirkemell vagy pulykamell
2,5 dl főzőtejszín
kb 3-4 gerezd zúzott fokhagyma
só,bors
2-3 ek liszt
1 tk pirospaprika
Körethez:
6 nagyobb burgonya
3 ek olvasztott vaj
rozmaring
zúzott fokhagymaElkészítése:
A csirkemellet sózom,borsozom és pirospaprikás lisztbe forgatom. Egy lábasban vajon hirtelen elősütöm a húsokat,legyen egy kis színe. Visszateszem a lábasba mindet, öntök alá kb 1 dl vizet és a fokhagymával elkevert tejszínt.Készre párolom.
A körethez:
A burgonyát megpucolom,feldarabolom,sós vízben éppen csak puhára főzöm.Lecsöpögtetem.Egy hőálló tálba rakom őket és olvasztott vajjal meglocsolom a tetejüket,megszórom rozmaringgal.Forró sütőben megsütöm pirosra.Ahogy kivettem a sütőből zúzott fokhagymával átforgatom.Azonnal tálalom.

Vajhal vargányás rizottóval.

Hozzávalók

1000 g vajhal
1 kisebb citrom reszelt héja
só, bors
vaníliaeszencia

A rizottóhoz
250 g rizottó rizs
2 evőkanál olaj
150 ml száraz fehér bor
800-1000 ml húsleves
100 g vargányagomba
1 kis fej hagyma
50 g parmezán
petrezselyemlevél



A vajhalat kb. 3 cm-es darabokra szeleteljük.
Sózzuk, enyhén borsozzuk, rászórjuk a reszelt citromhéjat és meglocsoljuk pár csepp vaníliaeszenciával. Óvatosan átforgatjuk és egy fél órát állni hagyjuk.
Vaj és olaj fele-fele arányú keverékében a haldarabok mindkét oldalát pár percig sütjük, kérget képezünk rajta.
A citromot vékony szeletekre vágjuk, és a hal sütése után ezt is megpirítjuk a forró zsiradékban.
A haldarabokat tepsibe helyezzük, ráöntjük a sütéshez használt zsiradékot, és forró sütőben még 10-15 percet sütjük.

A rizottóhoz a gombát felszeleteljük. Az apróra vágott hagymát kevés olajon aranysárgára pirítjuk, rátesszük a gombát.
Sózzuk és zsírjára sütjük, nem baj, ha egy kicsit megpirul. Félretesszük.
1 liter vízzel húsleveskockából "levest" főzünk. Kimérjük a bort és felmelegítjük.
A két evőkanál olajon fehéredésig pirítjuk a rizst, majd felöntjük a meleg borral. Megvárjuk amíg a rizs felszívja a bort, ekkor egy merőkanál húslevest adunk hozzá.
Lassú tűzön folyamatosan, de óvatosan kevergetve megvárjuk, hogy a leves is felszívódjon.
Ezt a műveletet addig folytatjuk ( 15-20 perc ), amíg megkóstolva a rizsszem külső rész krémes, a belseje pedig picit "harapós", olaszul al dente marad.
Arra vigyázzunk, hogy a rizottónak nem szabad kiszáradnia, egy kicsit tocsogós maradjon.
Levesszük a tűzről, belekeverjük a gombát, a sajtot és a petrezselyemlevelet. Lefedve 4-5 percig pihentetjük és azonnal tálaljuk.
A rizottót nem szabad előre elkészíteni, a pihentetés után azonnal tálalni is kell, különben elveszíti krémes, szaftos állagát.

Mézes mustáros karaj.

Hozzávalók
80 dkg sertéskaraj
3 kanál mustár
2 kanál méz
1 ek petrezselyemzöld,oregano 1 tk,
1 dl étolaj
1 csipet só

 

A karajt felszeleteljük,és kicsit kiveregetjük fólia alatt,majd a pácot elkészítjük,éa a hússzeleteket beletesszük,és megforgatjuk.1 órát pácoljuk.

Olajat hevítünk egy serpenyőben,és mindkét oldalát megsütjük a pácos karajunknak.Petrezselymes burgonyával tálaljuk.

Sonkás kelbatyuk, joghurtos kelcsíkokkal.

Hozzávalók:
12 db kelkáposztalevél
40 dkg darált hús vegyesen (marha-sertés)
1 szálsárgarépa
1 szál póréhagyma
1 kaliforniai paprika
1 tojás
10 dkg füstölt sonka
4 ek olívaolaj
15 dkg kolozsvári szalonna
1 ek zsemlemorzsa
1 kis csokor petrezselyem
só, bors ízlés szerint

A körethez:
20 dkg kimért görög joghurt
1 ek vaj
1 gerezd zúzott fokhagyma
1 csipet só és borsElkészítése:

A káposztaleveleket megmossuk, és forrásban lévő vízben pár percig blansírozzuk.

A sonkát apróra vágjuk. A sárgarépát megtisztítjuk és a kimagozott paprikával együtt apró kockára vágjuk. A póréhagyma fehér részét szintén apróra vágjuk.

Egy serpenyőben felforrósítunk 2 evőkanál olajat. A sonkát, a répát, hagymát, paprikát kicsit megpirítjuk benne. Picit sózzuk, de a sonka miatt, ez elhagyható, borsozzuk, petrezselyemzölddel gazdagítjuk.

Ha kihűlt, a tojást is hozzáadjuk, és a darált hússal összedolgozzuk. Ha lágy lenne, még morzsát is keverhetünk bele.

A sütőt 180 C-fokra előmelegítjük. A káposztalevelek vastag nyelét éles késsel kivágjuk. Két levelet egymással szembe állítva összeillesztünk úg, hogy takarják egymást, majd megtöltjük egy kis gombóc hússal.

A csúcsát óvatosan megtekerjük és zsineggel összekötjük, majd megolajozott tepsibe állítjuk őket. Amikor a 6 batyu elkészült, meglocsoljuk a maradék olajjal, mindegyikre helyezünk 1 szalonnacsíkot, amit előtte beirdaltunk.

Sütőben 20-25 percig 160, majd 190 C-fokon sütjük alsó-felső sütésen.

Én joghurtos kelcsíkokkal tálaltam, formákba öntve. Szalonnával díszítettem.

A kelkáposzta maradék levelét felcsíkoztam,vajat vajat hevítettem serpenyőben, rátettem a zúzott fokhagymát, kicsit pirítottam, azután a káposzta csíkokat sóztam,borsoztam, majd közepesen kész állapotban hozzákevertem a görög joghurtot. Ezután formákba tettem.

Dubarry szelet (klasszikus recept)

Hozzávalók (6 főre)

12 szelet száraz karaj (sertésborda)
só, bors, egy kis fokhagyma
liszt
1 nagyobb karfiol (1,8 kg kb, de ez függ a hússzeletek méretétől is)

A besamelhez
12 dkg vaj
12 dkg liszt
3 tojás sárgája
5-6 dl tej
2 dl tejszín
10 dkg füstölt sajt
2 db kockasajt
só, bors, szerecsendió


Először is a rózsáira szedett karfiolt feltesszük főni sós, vizben, amihez adunk egy kis citromlevet is.(Utóbbit azért, hogy elkerüljük a karfiol elszíneződését.)

Közben a kikloffolt hússzeleteket sózzuk, borsozzuk, és mindet egyesével lisztbe forgatjuk (vagy a lustábbak meg is szórhatják mindkét felét egy nagy tálcán). A szeleteket mindkét felét megpirítjuk olajon, hogy aranybarna kérget kapjon. Majd egy nagy tepsibe helyezzük őket, amit előzőleg kivajaztunk.


A besamelt teljesen hagyományos módon készítjük. Azaz a felolvasztott vajba szórjuk a lisztet, amint kicsit megpirult beledobjuk a kockasajtot, majd a tűzről levéve állandó keverés mellett hozzáadjuk a tejet és a tejszínt, majd a tojás sárgáját. Végül belereszeljük a sajtot (én most füstölt sajtot használtam.) Aztán jöhetnek a fűszerek. Ha véletlenül csomós maradt, érdemes turmixgéppel átmenni rajta egyszer, így biztosan elkerüljük a lisztcsomókat. Nem kell megijedni, a sajttól elég nehéz lesz turmixolni.

Minden szelet hús kap egy karfiolrózsát, aztán pedig nyakon öntjük a besamellel. És már mehet is a sütőbe. Addig sütjük, míg picit a teteje meg nem pirul.Párolt rizs a körete.
 

Szűzpecsenye szilvamártással.

Szűzpecsenye
szilvamártással
Hozzávalók 4 személyre:
2 sertésszűzpecsenye (összesen 600 - 700 g)
30 g vaj
2 ek. olaj
só, bors
800 g magvaváló szilva
2 dl testes vörösbor
1 ek. kristálycukor
1/4 kk. őrölt szegfűszeg
1/4 kk. őrölt gyömbér
2 gerezd fokhagyma
1 csapott ek. étkezési keményítő
néhány petrezselyemlevél vagy citromfűbóbita





1. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. Kibélelünk alufóliával egy közepes méretű tepsit/sütőedényt. A húst leöblítjük, szárazra törölgetjük, az inakat, zsírmaradványokat és a szűzpecsenyére jellemző ezüstös hártyákat − éles, hegyes késsel alászúrva − lefejtjük-eltávolítjuk (A).

2. A serpenyő, illetve a szűzpecsenyék méretétől függően egyben hagyjuk vagy rézsútosan kettévágjuk a húst. Felforrósítjuk a vajat az olajjal (B), beletesszük a szűzpecsenyéket, és élénk tűzön 3-4 percig, aranybarna pirulásig sütjük az egyik oldalukat (C), majd megfordítjuk őket, és a másik oldalukat is megkapatjuk (további 3-4 perc) (D).

3. Áttesszük a húst a tepsibe/sütőedénybe, meghintjük sóval és egy kevés frissen őrölt borssal, majd letakarjuk alufóliával, betoljuk a sütőbe, és mindössze 15 percig sütjük (hogy a belseje szép rózsaszín maradjon).

4. A mártáshoz a szilvaszemeket megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk (E). A pecsenyeléhez öntjük a bort, összeforraljuk, kisebb lábasba szűrjük. Hozzáadjuk a cukrot, a szegfűszeget, a gyömbért, az áttört fokhagymát, 1 csipet sót és 1 késhegynyi borsot, felforraljuk. Beletesszük a szilvát, 5 percig főzzük. Elkeverjük az étkezési keményítőt 1/2 dl vízzel, a szilvához öntjük (F), és éppen csak sűrűsödésig forrósítjuk (1 perc).

5. Kivesszük a húst a sütőből, mélyített szegélyű, azaz „lémentővel” ellátott vágólapon-deszkán 2-2,5 cm vastag, rézsútos szeletekre vágjuk. Kissé egymásra fektetve tálra rendezzük, végül néhány petrezselyemlevélkével vagy citromfűbóbitával díszítjük. A szilvamártást külön tálkában, forrón kínáljuk hozzá. Sós vízben főtt, petrezselymes burgonya vagy szerecsendióval illatosított burgonyapüré, krokett illik hozzá.

Fontos:


Az étkezési keményítő (legyen az búza- burgonya- vagy kukoricaszármazék) nélkülözhetetlen szövetségesünk, ha finom-bársonyos mártásokat akarunk készíteni. Mivel zsiradékot tartalmazó közegben nem oldódik, mindig vízben, borban vagy pálinkában kell elkeverni, csak azután adhatjuk az ételhez.

Tippek:


Az étel díszítésére használt zöldfűszereket leöblítjük, lerázzuk róluk a vizet, patyolattiszta konyharuhával szárazra lapogatjuk vagy kicentrifugázzuk, levélkéiket lecsipkedjük, de csak közvetlenül tálalás előtt aprózzuk fel, mert gyorsan megbarnulnak.

Változatok:


Szilva helyett készíthetjük őszi- és sárgabarackkal, meggyel, ananásszal, illetve ezek mélyhűtött vagy befőttváltozatával is.

Italajánlat:


Félszáraz fehérbor vagy rozé

Svéd húsgolyók.

Hozzávalók a húsgolyóhoz:
25 dkg darált sertéshús
25 dkg darált marhahús
5 dkg vaj
1 fej vöröshagyma
1 tojás
fél dl tej
fél dl tejszín
zsemlemorzsa

bors
Hozzávalók a svéd barnamártáshoz:
2 evőkanál szójaszósz
fél dl tejszín

A hagymát aprítsd fel, és a hússal, a tojással és a zsemlemorzsával gyúrd össze. Ízlésed szerint sózd, borsozd meg. A tejet és a tejszínt is adagold hozzá, és vizes kézzel formázz belőle kis golyókat. A vajat hevítsd fel, és süsd meg benne őket.

Ha megsültek, vedd ki a golyókat a serpenyőből. A vajat hagyd benne, és a tejszínt, valamint a szójaszószt keverd hozzá. Kicsit forrald össze, majd a húsgolyókat a mártással leöntve tálald.

Svéd húsgombóc,ahogy én készítem.

Hozzávalók:

50 dkg darált marhahús
5 dkg  zsemlemorzsa
1 tojás
metélőhagyma
1 fej vöröshagyma
1 dl tejszín
2 g. fokhagyma
1 ek dijoni mustár
só, bors,frissen reszelt szerecsendió.

Elkészítés:
A zsemlemorzsát  összekeverjük a darált hússal a lereszelt vöröshagymával, a zúzott fokhagymával + 1 dl tejszínnel  a tojással, a mustárral, sóval és borssal,szercsendió reszelékkel—> összedolgozzuk, majd nedves kézzel húsgolyókat formálunk belőle.

Forró vajon pirosra sütjük.Barnamártással kínáljuk és főtt vajas törtburgonyával.Snidlinggel diszítjük,de meg is szórhatjuk vele.

A barnamártáshoz kell 1 dl szójaszósz, 2 dl tejszín, 1 dl tej,és 2 ek barnamártáspor ( ételsürítő),só még ízlés szerint.Összekeverjük a sürítőporral a szójaszószt,és a tejet egy habverővel,majd a kisütött húsgolyók szaftjához öntjük,és álandó kevergetés mellet amikor besűrűsödni készül,hozzáöntjük a tejszínt is.Ha kell,még sózzunk utána.Ezután már ne főzzük.Ha túl sűrű lenne,akkor tejjel higítsuk.

Königsbergi húsgombóc.

hozzávalók a húsgombócokhoz:

50 dkg darált borjúhús

2 száraz zsemle (tejbe áztatva, kinyomkodva)

hagyma, petrezselyem

1 tojás

1 ek szardella-paszta (vagy 2 apróravágott szardella)

1 citrom reszelt héja

egy ek kapribogyó

a szószhoz:

1-1,5 liter húsleves

2 babérlevél, 2 szegfüszeg, 1 kis darab szerecsendió-virág

1 dl tejföl

1 dl tejszín

1 tk liszt + 2 ek olaj

1 tk mustár, 1 pohár fehérbor

egy marék kapribogyó

a húsgombóc (az eredetiben tényleg csak borjúhús van) hozzáavalóit összegyúrom és kb cm átméröjü gombócokat formázok. a gombócokat megforgatom egy kevés liszben (így jobban megörzik alakukat) és a füszerekkel felforralt húslevesbe teszem, alacsony lángon, fedö nélkül 15 percet fözöm, úgy hogy csak gyöngyözzön a leves. a kész gombócokat kiveszem és melegenn tartom. a húslevest ha kell leszüröm, majd egy vékony fehér rántást készítek, hozzákeverem a fehérbort, majd besürítem a levest. kiforralom, mustárral, tejszínnel, tejföllel ízesítem, ha kell picit utánasózom. (van aki, egy tojássárgájával legírozza, de szerintem nem szükséges). a legeslegvégén, amikor már kikapcsolom a tüzet, hozzáadom a kapribogyót. fött rizs illik hozzá.

Babos sertésszelet-toszkán specialitás.

Babos sertésszelet –
toszkán specialitás
Hozzávalók 4 személyre:
400 g apró szemű fehérbab
2+1 közepes fej hagyma
8+4 gerezd fokhagyma
1 karcsú póréhagyma
1 ág friss rozmaring (20 cm-es)
4 zsályalevél + a díszítéshez
800 g kicsontozott, sovány sertéstarja
só, bors
6+4 vékony szelet füstölt szalonna vagy bacon
2+2+2 ek. olaj
1,5 dl félszáraz fehérbor
2 doboz konzerv darabolt paradicsom (400 g/doboz)
2 ek. paradicsompüré
1 kk. kristálycukor
1/2 kk. szárított kakukkfű
körömnyi cseresznyepaprika
néhány borsikafű- vagy petrezselyemlevél
1-2 koktélparadicsom




1. A babot előző este átválogatjuk és beáztatjuk hideg vízbe. Másnap a hagymákat, a fokhagymát, a póréhagymát megtisztítjuk, 2 hagymát vastag gerezdekre szelünk. A zöldfűszereket leöblítjük.

2. A húst megmossuk, felitatjuk róla a vizet, sonkaszerűen megkötözzük (A), bedörzsöljük sóval, majd behúzzuk a zsineg alá a rozmaringágat. Sütőedénybe fektetjük, megszórjuk frissen őrölt borssal, mellédobjuk a hagymát és 8 gerezd fokhagymát. Tetejét betakarjuk 6, kissé egymásra csúsztatott szalonnaszelettel (B), meglocsoljuk 2 ek. olajjal, aláöntjük a bort, aztán lefedjük, és 180 °C-os sütőben, 1-1 és 1/4 órán át puhára pároljuk.

3. Közben a körethez a maradék 1 fej hagymát és 4 gerezd fokhagymát finomra vágjuk, a póréhagyma fehér és világoszöld részét vékonyan felkarikázzuk, a babot leszűrjük. A maradék 4 szelet bacont/szalonnát felaprózzuk, 2 ek. olajjal megpirítjuk, rádobjuk a hagymát, a fokhagymát és a zsályaleveleket, 2-3 percig élénk tűzön forgatjuk-fonnyasztjuk. Hozzáadjuk a babot, felöntjük 2 dl hideg vízzel (C), majd fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára pároljuk (45-60 perc) - elfőtt levét, ha szükséges, mindig egy kevés forró (!) vízzel pótoljuk.

4. A maradék 2 ek. felforrósított olajban megfonnyasztjuk a póréhagymát, levével együtt hozzáadjuk a paradicsomot (D), a paradicsompürét, a cukrot, a kakukkfüvet, a cseresznyepaprikát, ízlés szerint sót és borsot. Félrebillentett fedő alatt 20 percig főzzük-sűrítjük, végül beleforgatjuk a leszűrt babot (E), jól összeforraljuk, melegen tartjuk.

5. Levesszük a sütőedényről a fedőt, a hús alá kisebb rácsot-rostot vagy lyukacsos zöldségpárolóbetétet csúsztatunk, tetejéről leemeljük a szalonnaszeleteket, félretesszük. Visszatoljuk a húst a sütőbe, és 200 °C-ra kapcsolva aranybarnára pirítjuk (20 perc).

6. A húst vágódeszkára fektetjük, lehántjuk róla a zsineget, nem túl vékonyan felszeleteljük (F) (elektromos késsel a frissen sült hús is épen-szépen, morzsálódás nélkül szeletelhető). A paradicsomos babot mélyebb tálba terítjük, tetejére rendezzük a hússzeleteket, végül a hússal pirult szalonnával, 1-2 koktélparadicsommal, borsikafű-/petrezselyembóbitákkal és zsályalevelekkel díszítve tálaljuk. A zsírtalanított pecsenyelét és „sűrűjét” külön tálkában kínálhatjuk hozzá.
Tippek:

– Készíthetjük 2 doboz (400 g/doboz) apró szemű, főtt fehér babból is, amelyet felhasználás előtt szűrőtálba csúsztatunk, leöblítünk bő hideg vízzel és alaposan lecsepegtetünk (a bab főzőleve nem is jó, nem is gusztusos!).
– A húst előző nap is megpárolhatjuk, fogyasztás előtt csak sütni kell.
– A paradicsomos bab gond nélkül melegíthető, sőt másnap még finomabb.

Olasz fűszeres csirke.

Hozzávalók:
3 szál újhagyma
1 póréhagyma
50-60 dkg csirkemell
só, őrölt bors
4-5 paradicsom
10 dkg olívabogyó
1 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
2 ek. citromlé
1,5 dl szárnyas alaplé
oregánó
bazsalikom
5 dl tejszín
Elkészítés:

Vágjuk karikára a megtisztított újhagymát és póréhagymát. Szeleteljük a húst 1 cm vastag csíkokra, és fűszerezzük sóval, borssal.
Mossuk meg a paradicsomot, metsszük be kereszt alakban, majd forrázzuk le. Öblítsük le, húzzuk le a bőrét és vágjuk fel apró kockákra. Az olajbogyóval és a szétnyomkodott fokhagymával keverjük össze.
Hevítsük fel az olajat, tegyük bele a csirkemellet és süssük kb. 2 percig. Adjuk hozzá a felszeletelt hagymát, a paradicsomot, olajbogyót majd pároljuk rövid ideig.
Öntsük rá a citromlevet és a szárnyas alaplevet, tegyük bele a fűszernövényeket, majd pároljuk ezt az egészet további 5 percig.
Keverjük hozzá a tejszínt és ízesítsük sóval, borssal.
Tálaljuk tésztával.

Édes-savanyú csirkemell.

Először a szószt készítse el

Vegyen elő egy kisebb tálat, és keverje el benne az alábbi hozzávalókat a szezámolaj kivételével, majd fedje le, és addig pihentesse, amíg el nem készül a hús és a zöldség. A legegyszerűbb, ha az egészet habverővel keveri teljesen simára.
1 ek nádcukor
2 evőkanál rizsecet
3 ek rizsbor vagy száraz sherry
2 evőkanál sötét szójaszósz
175 ml csirke alaplé (vagy víz)
2 ek paradicsompüré
2 ek kukoricakeményítő elkeverve
2 ek vízzel
1 ek szezámolaj (ezt csak akkor adja az ételhez, ha már teljesen elkészült).

 

 

 

 

 

2 újhagyma,
1 vöröshagyma nagyobb darabokban
1 zöld kaliforniai paprika
1 kisebb répa vékony szeletekben
2 gerezd fokhagyma
1 csilipaprika (magozza ki, ha nem bírja a csípős kajákat)
1 kis konzerv ananász, a legjobb olyan lenne, amelyik a saját levében van

Az egyszerűbb:
4 csirkemellfilé
1 hüvelykujjnyi darabka gyömbér
2 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
2 ek olak
só, bors

1. Melegítse fel az olajat, dobja rá a felcsíkozott, sózott, borsozott csirkét, és pirítsa 5 percig az olajon.

2. Adja hozzá a meghámozott, feldarabolt gyömbért, az apróra vágott fokhagymát, és a felkarikázott újhagymát, és ezekkel is pirítsa még 2 percig, közben kevergesse. Ha megvan, és a csirkefalatkák szép aranyszínűre pirultak, tegye félre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


45 dkg csirkemellfilé
fél csésze liszt

bors
1 tojás villával felverve
kókuszolaj
Szóval az elkészítés:
1. Mossa és szárítsa meg a csirkemelleket.

2. Amíg a hús szárad, verje fel a tojást villával, adja hozzá a sót és őrölt borsot.

3. Vágja vékony csíkokra a csirkét, és forgassa a tojásba, majd a lisztbe.

4. Forró olajban süsse ki a csíkokat, akkor jó, ha már mind a két oldala megpirult. Ez körülbelül három perc.

5. Szalvétával vagy konyhai papírtörlővel kibélelt tányérra tegye a húst, míg készülnek a zöldségek.
1. Szintén forró olajra tegye először a vöröshagymát és a fokhagymát, majd pár percig pirítsa.

2. Adja hozzá a paprikákat, aztán az újhagymát és a répákat, és további 5-6 percig közepes hőmérsékleten pirítsa. Itt a lényeg nem az, hogy jól megpuhuljanak a zöldségek, hanem hogy pirítás közben összeérjenek az ízek. Sőt, akkor a legfinomabb, amikor még ropogós a hagyma és a répa is.

3. Ha a panírozatlan húst csinálta, most adja hozzá a csirkedarabkákat is.4. A végén öntse bele az ananászkonzervet (a levét is), és rottyantsa össze az egészet.

5. Két perc forralás után adja hozzá a szósz összetevőit, és forralja azzal is össze egy percig.

6. Ha mindennel megvan, locsolja meg a szójaolajjal.

Ezennel elkészült a csodás étek. Ha túl hígnak találja, egy kevés vízhez keverjen még keményítőt, és sűrítse be vele az ételt, ha túl sűrű lett, forralja fel egy fél pohár vizet hozzáadva.

Jázminrizzsel vagy üvegtésztával tálalja. Ha egyszer megcsinálja, és megkóstolja ezt az igazi édes-savanyú csirkét, tuti nem fog többet gyorskajáldában ilyet enni! Ja, és nem is drága.

Porscetta pesztóval.

 

A sült húshoz

  • 1.5 kg sertéshús (bőrös csázsárhús)
  •  ízlés szerint
  • bors ízlés szerint
  • 3 ek Barilla peszto

     

    A sült húshoz

     

    1. A hús mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk, majd a bőrös felével lefelé egy vágódeszkára fektetjük.
    2. Óvatosan beirdaljuk a húsos részt, majd megkenjük három evőkanál pestóval.
    3. Szorosan feltekerjük és megkötözzük.
    4. 190 fokra előmelegített sütőben nagyjából másfél óra alatt készre sütjük, amíg a bőre szépen meg nem pirul.
    • sütési hőfok: 170°C alul-felül sütés alufóliával betakarva,majd az utolsó percben levesszük a fóliát,és rágrillezünk,hogy ropogós legyen a külselye.Hidegen,melegen kitűnő.
Borjú bécsi gremolatába bundázva.

A salátához:
15 dkg zöld vegyes saláta
˝ kisebb fej vékonyra szeletelt lilahagyma
2 és fél dkg összevágott zöld olívabogyó
1 teáskanál dijoni mustár
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
ízlés szerint só
A borjúhoz:
4 db borjúlábszár
4 db apróra vágott szardellafilé
3 evőkanál extraszűz olívaolaj
10 dkg friss zsemlemorzsa
3 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld
3 evőkanál frissen reszelt parmezán sajt
2 teáskanál reszelt citromhéj
7 és fél dkg sima liszt
1 db tojás
2 evőkanál tej
3 evőkanál olvasztott vaj
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
3 csésze salsa
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
ízlés szerint só
A salátához:
2 evőkanál vörösborecet
A tálaláshoz:
igény szerint cikkekre vágott citrom
Elkészítés:

1. Melegítsünk elő egy sütőlapot a barbecue-n vagy a grillen alacsony, közepes hőfokúra.

2. Az egyenként 125 g-os borjúszeletek előkészítéséhez a hússzeleteket tegyük két sütőlap közé, és a húsklopfolóval verjük ki őket félcentisre.

3. Keverjük össze a zsemlemorzsát, a petrezselymet, a parmezánt, a citromhéjat és a szardellát egy közepes tálkában. Egy másik tálba öntsük ki a lisztet és sózzuk, borsozzuk. Verjük fel a tojást és a tejet egy tálban.

4. A hússzeleteket mártsuk egyenként először a lisztbe, majd a tojásba, végül a morzsás keverékbe. Utóbbiba gyengéden nyomkodjuk bele, hogy jól megtapadjon rajtuk.

5. A saláta elkészítéséhez tegyük a zöldsalátát, a hagymát és az olívát egy közepes tálba.

6. Egy edényben keverjük ki a mustárt az ecettel. Fokozatosan keverjük hozzá az olajat és ízesítsük sóval, borssal. Öntsük a salátára és forgassuk össze vele.

7. A borjú sütéséhez keverjük össze a vajat és az olajat egy kis tálkában. Kenjük meg a zsiradékkal a sütőlapot, majd grillezzük a hússzeleteket ropogósra és aranybarnára, oldalanként körülbelül 2 perc alatt. Közben kenegessük őket a maradék zsiradékkal, ha szükséges.

Forrón tálaljuk őket a salátával, a salsával és a citromgerezdekkel.

Zsiványpecsenye.

50 dkg sertéscomb, só, bors, fokhagymapor, Macalik-fűszerkeverék, 2-3 kanál olaj; illetve 1 húsos zöldpaprika, 1-2 piros kápiapaprika, 2 nagy fej vöröshagyma, 10-15 dkg füstölt szalonna.

1. A sertéscombot félujjnyi vastag 3 x 3 centis szeletekre vágjuk, enyhén sózzuk, borsozzuk, megszórjuk fokhagymaporral és Macalik-fűszerkeverékkel, lelocsoljuk olajjal és összekeverjük. Legalább 24 órát hűtőben érleljük.
2. A zöldségféléket megpucoljuk, és a szalonnával együtt a húshoz hasonló méretű szeletekre vágjuk.
3. A húst és a szalonnát a zöldségekkel felváltva faragott fűzfanyársra vagy fémnyársra tűzzük úgy, hogy a két végén hús legyen.
4. Ízzó faszén fölött ropogósra sütjük, parázsban sült burgonyával és paradicsomsalátával tálaljuk.

Jó tudni!
• Az igazi zsiványpecsenye mindig fűzfanyárson, ízzó faszénen forgatva készül. Sütéskor legyen kézügyben egy szelet házikenyér is, hogy az olvadó zsírt erre csepegtessük.
• Zsiványpecsenyét készíthetünk a kereskedelemben kapható sasliknyársra tűzve is, ebben az esetben kisebb darabokra vágjuk a hozzávalókat. Az előkészített nyársakat pedig grillrácson vagy egyszerűen tepsibe téve sütőben sütjük meg.

Uborkás fasirtrolád.

Uborkás
fasírtroládok
Hozzávalók 4 személyre:
1 szikkadt zsemle
1 nagy fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2 tojás
1 kk. mustár
1 kk. édes pirospaprika
600 g darált hús (marha és sertés/pulyka vegyesen)
só, bors
1 kk. olaj
8 db 8-10 cm-es csemegeuborka
8 szelet bacon (füstölt szalonna)
1/4 fej saláta vagy jégsaláta
1 piros húsú, karcsú paprika (kápia)
1/2 zöldcitrom
1-2 szál petrezselyem



1. A zsemlét 10-15 percre beáztatjuk langyos vízbe. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát finomra vágjuk, majd az áttört fokhagymával, az alaposan kinyomkodott zsemlével, a tojásokkal, a mustárral és a pirospaprikával és együtt a darált húshoz adjuk. Sóval, frissen őrölt borssal ízesítjük, jól összedolgozzuk (A).

2. Vékonyan kikenünk olajjal egy négyszögletes, közepes méretű sütőtálat vagy tepsit. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. Kiemeljük az ecetes léből az uborkákat, papírkendővel szárazra törölgetjük. Alufóliából egy kb. 25 cm széles csíkot tépünk.

3. A fasírtmasszát 8 részre osztjuk. Az alufólialap közepére 1 szelet szalonnát fektetünk, 10-12 cm szélességben tetejére simítunk 1 adag húsmasszát úgy, hogy a végeken 3-4 cm szabadon maradjon, hosszanti szélei pedig viszonylag egyenesek-szabályosak legyenek (B). Felénk eső végére helyezünk 1 uborkát, majd az alufólia segítségével szorosan feltekerjük (C), két végét kissé összenyomjuk, hogy a massza fedje az uborkát.

4. A maradék szalonnából, húsmasszából és uborkából további 7 roládot formálunk, (alufólia nélkül!) a sütőtálba sorakoztatjuk őket, és középső bordamagasságra helyezett rácson aranybarnára sütjük (kb. 1 óra).

5. Közben a salátát leveleire bontjuk, megmossuk, kicentrifugázzuk vagy konyharuhával szárazra lapogatjuk. A paprikát kicsumázzuk és felkarikázzuk. A citromot és a petrezselymet megmossuk, a citromot karikákra szeljük.

6. Kivesszük a sütőből a fasírtroládokat, 10 percig pihentetjük (tűzforró a belsejük!), nagyobb, lapos tálra rendezzük, egyet-kettőt (a látvány kedvéért) kissé rézsútosan félbevágunk. Salátalevelekkel, paprika- és citromkarikákkal, valamint petrezselyembóbitákkal díszítve kínáljuk. Tejszínnel/tejjel sült, rakott burgonyát adhatunk hozzá: 800 g burgonyát meghámozunk, megmosunk, uborkagyalun nagyobb, vajjal/margarinnal kikent tálba szeleteljük (D). Kissé megsózzuk, leöntjük 2 dl tejszínnel/tejjel, 2-3 csipet szárított rozmaringgal vagy provence-i fűszerkeverékkel illatosítjuk, és a hússal egyidejűleg pirosra sütjük a sütőben.

 

Lajos Mari receptje.

Hortobágyi húsos palacsinta.

Hortobágyi
húsos palacsinta
Hozzávalók 4 személyre:
400 g borjú-/sovány sertéshús vagy csirkemellfilé
1 zöldpaprika
1 pulyka-/sertéshús
1 paradicsom
1 nagy fej hagyma
50 g füstölt szalonna
1 kk. enyhén csípős pirospaprika

3+1 dl tejföl
1-2 szál petrezselyem
A palacsintához:
4 dl tej
3 tojás
só, bors
150 g finomliszt
2 ek. olaj


1. A húst leöblítjük, felkockázzuk. A zöldpaprikát kicsumázzuk és felkarikázzuk, a paradicsomot meghámozzuk és elnegyedeljük. A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A füstölt szalonnát apróra felkockázzuk, megpirítjuk, zsírjában megfonnyasztjuk a hagymát, rádobjuk a húst, erős tűzön kissé megpirítjuk. Lehúzzuk az edényt a tűzről, megszórjuk a húst a pirospaprikával, hozzáadjuk a zöldpaprikát és a paradicsomot, ízlés szerint sózzuk, összekeverjük, visszatesszük a tűzre, és fedő alatt, saját levében puhára pároljuk (25-30 perc), azaz pörköltet készítünk.

2. Közben a palacsintákhoz elhabarjuk a tejben a tojásokat, 1-1 csipet sót és őrölt borsot, majd apránként a liszthez adjuk, simára keverjük, lefedjük, és fél órát pihentetjük. Egy közepes méretű serpenyőt vékonyan kikenünk olajjal, a többit a masszához keverjük és 8 vastagabb vagy 12 vékony (azaz személyenként 2 vagy 3) palacsintát sütünk belőle. Letakarjuk, melegen tartjuk. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra.

3. Kiszedjük a húst a levéből, apróra összevágjuk vagy megdaráljuk. A levében elkeverünk 3 dl tejfölt, összeforraljuk, és annyit adunk belőle a húshoz, hogy jól kenhető masszát kapjunk.

4. Megkenjük vele a palacsintákat, batyuszerűen felhajtjuk, összetekerjük, és tűzálló tálba sorakoztatjuk. Megöntözzük a maradék tejfölös-paprikás mártással (ha túl híg, 1-2 kk. liszttel/rizsliszttel összeforralva besűrítjük), és a sütőben átforrósítjuk (10 perc). Meglocsoljuk a palacsinták tetejét a maradék tejföllel, és petrezselyemmel díszítve azonnal tálaljuk.

 

Lajos Mari

Rokfortos batyu

Rokfortos batyu
Hozzávalók 4 személyre:
600 g borjúszűzpecsenye (a húsdarab középső része)
4 ek. brandy
só, bors
2 gerezd fokhagyma
8 hosszú szelet füstölt szalonna (bacon)
2 ek. olaj
20 g gyalult mandula
400 g zöldhüvelyű bab
2 ek. vaj
paradicsom és petrezselyem a díszítéshez
A töltelékhez:
10-12 szál snidling
4-5 szál petrezselyem
50 g érett rokfort vagy márványsajt
50 g mascarpone vagy natúr tejszínkrém (Philadelphia)





1. A húst megtisztítjuk ezüstös hártyájától, az inaktól és zsírmaradványoktól, majd leöblítjük, szárazra törölgetjük, és 4 azonos nagyságú darabra vágjuk. A rostokra merőlegesen (mintha nagyon vastag szeleteket szeretnénk vágni) mélyen bevágjuk, de nem vágjuk át őket egészen (A). Meglocsoljuk a brandyvel, lefedjük, és 30 percig a hűtőszekrényben pihentetjük-pácoljuk.

2. A töltelékhez leöblítjük a snidlinget és a petrezselymet, lerázzuk róluk a vizet, és mindkettőt finomra vágjuk (B). A rokfortot péppé törjük, habosra keverjük a mascarpónéval, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és hozzáadjuk a zöldfűszereket (C).

3. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. A húst lecsepegtetjük, bedörzsöljük sóval és frissen őrölt borssal, a „zsebeket” pedig megkenjük az áttört fokhagymával, aztán arányosan elosztva belenyomkodjuk a rokfortos tölteléket (D).

4. A keresztben egymásra fektetett szalonnaszeletek közepére helyezünk 1-1 töltött húst (E), és szorosan ráhajtjuk a szalonnavégeket úgy, hogy a tölteléket teljesen fedjék. Vékony zsineggel átkötjük a batyukat (F), és a felforrósított olajban minden oldalukon hirtelen megkapatjuk. Áttesszük őket egy sütőedénybe, középső bordamagasságra állított rácson 25 percig sütjük. Alufóliával letakarva 10 percig pihentetjük.

5. Miközben a hús sül, a mandulát zsiradék nélkül világosra pírítjuk, és azonnal tányérra csúsztatjuk, hogy meg ne égjen. A zöldbabot megtisztítjuk, enyhén sós vízben puhára főzzük, aztán leszűrjük, és a felforrósított vajba forgatjuk. Lehántjuk a húsdarabokról a zsineget, tálra rendezzük őket, bevonjuk az átszűrt pecsenyelével, melléjük halmozzuk a zöldbabot, meghintjük a mandulával, majd paradicsommal és petrezselyemmel vidámítva azonnal tálaljuk. További köretként rozmaringos sült krumplit, fóliában-héjában sütött burgonyát adhatunk hozzá. Csak frissen jó!

Cannelloni.

8 db cannelloni
1 evőkanál olívaolaj
2 dkg frissen reszelt parmezán sajt
A díszítéshez:
néhány szál friss zöldfűszer
A mártáshoz:
1 csipet frissen reszelt őrölt szerecsendió
5 dkg liszt
3 dl tej
2 evőkanál vaj
2 db babérlevél
A töltelékhez:
30 dkg mélyhűtött, apróra vágott spenót
10 dkg apróra vágott sonka
2 db tojás
2 evőkanál tejszín
1 csipet frissen reszelt őrölt szerecsendió
2 evőkanál vaj
10 dkg ricotta sajt
vagy
10 dkg tehéntúró
ízlés szerint bors
ízlés szerint só
Elkészítés:

1. A töltelékhez egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat, és 2-3 percig pároljuk benne az összevágott spenótot. Elvesszük a melegről, majd belekeverjük a ricotta sajtot meg a sonkát. Megfűszerezzük a szerecsendióval, sóval, borssal. Beledolgozzuk a kissé felvert tejszínt és a tojásokat (1. kép), így sűrű masszát kapunk.

2. 5-6 percig főzzük a tésztát, amíg éppen csak megpuhul (al dente). Leszűrjük és félretesszük.

3. A mártáshoz egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat. Belekeverjük a lisztet, és 1 percig pirítjuk. Apránként hozzáöntjük a tejet, beletesszük a babérleveleket (2. kép), és 5 percig lassan forraljuk. Belekeverjük a szerecsendiót és az ízesítőket. A tüzet elzárjuk, kiszedjük belőle

a babérleveleket.

4. A tölteléket nyomózsákba téve megtöltjük a cannellonikat.

5. Egy tűzálló tál aljára kevés mártást adunk, sorban elrendezzük rajta a cannellonikat, és leöntjük a megmaradt mártással (3. kép). Megszórjuk a parmezán sajttal, és 180 °C-ra előmelegített sütőben 40-45 percig sütjük. Friss petrezselyemlevelekkel díszítve tálaljuk.

Kacsamell cseresznyemártással.

Hozzávalók 4 személyre:
1 nagyobb pár kacsamellfilé (800 g)
só, bors
2 ek. olaj
1 ek. vaj/margarin
2-3 fej újfokhagyma
1/2 dl száraz fehérbor
néhány salátalevél
2-3 bazsalikombóbita
A mártáshoz:
800 g érett cseresznye
2 ek. kristálycukor
1+1 dl félszáraz vörösbor
5 ek. citromlé
kisújjnyi fahéjrúd
diónyi friss gyömbér
1 púpozott ek. étkezési keményítő



1. A kacsamellet leöblítjük és kettévágjuk, bőrét sűrűn bekockázzuk, mindkét oldalát bedörzsöljük sóval. Fém fülű serpenyőben felforrósítjuk az olajat és a vajat/margarint, bőrös oldalukkal lefelé beletesszük a fél melleket, meghintjük durvára őrölt borssal. Élénk tűzön aranybarnára pirítjuk (4-5 perc), aztán megfordítjuk, melléjük dobjuk a derékban kettévágott fokhagymafejeket, és további 3 percig sütjük. Felöntjük a fehérborral, betesszük a sütőbe, és aszerint, hogy mennyire átsülve szeretjük, 15-25 percig sütjük. Ha nagyon pirulna a tetejük-bőrük, alufóliával lazán betakarjuk.

2. A mártáshoz a cseresznyét megmossuk, lecsepegtetjük, kimagozzuk. Felforrósított serpenyőben világosbarnára pirítjuk a cukrot, haladéktalanul felöntjük 1 dl vörösborral és a citromlével (ha megég a cukor, keserű lesz a mártás!). Hozzáadjuk a fahéjat, belereszeljük a meghámozott gyömbért, és addig forraljuk, amíg a cukor felolvad.

3. Beleforgatjuk a cseresznyét, kissé megsózzuk (esetleg 1-2 csipet chiliporral fűszerezzük), összeforraljuk (3-4 perc). A maradék 1 dl vörösborban elkeverjük az étkezési keményítőt, a cseresznyéhez öntjük, éppen csak sűrűsödésig főzzük (1 perc), melegen tartjuk.

4. Kivesszük a sütőből a kacsamelleket, vágólapra fektetjük, alufóliával letakarva 10 percig pihentetjük. Szép vékonyan felszeleteljük, tálra rendezzük, köréjük szedjük a cseresznyemártás egy részét, és salátalevelekkel, bazsalikommal díszítjük. A maradék mártást külön tálkában kínáljuk. Burgonyapüré, -krokett, petrezselymes párolt rizs illik hozzá.


Újhagymával sült újkrumpli:
1 kg megmosott újkrumplit héjastul felkarikázunk, mélyebb sütőedénybe szórunk. 1 csokor újhagymát 15-20 cm-es zöldjével együtt felkarikázunk és 3-4 gerezd vékony lapokra gyalult fokhagymával együtt lazán a krumplihoz keverjük. Megszórjuk sóval és borssal, felöntjük 2-2,5 dl tejszínnel vagy tejjel, és 200 °C-ra előmelegített sütőben 40-45 percig sütjük. Készülhet a hússal egyidejűleg úgy, hogy a sütőedényt a csirkecombokkal megrakott tepsi fölé betolt rácsra helyezzük.

Fokhagymás-csípős penne rákkal.

Fokhagymás-csípős
penne rákkal
Hozzávalók 4 személyre:
500 g „héjas” apró rák (mélyhűtött)
1 ek. citromlé
só, bors
4-6 dundi gerezd fokhagyma
1/2 csöves-csípős paprika
4 ek. (classico) olívaolaj
400 g penne (tollhegytészta)
1 csokor petrezselyem



1. A rákocskákat (mélyhűtött állapotban) a citromlével és 1 kk. sóval ízesített, forrásban lévő vízbe dobjuk. Amint feljönnek a víz színére, szűrőkanállal hideg vízbe szedjük, majd leszűrjük és megtisztítjuk, azaz fejüket és farokrészüket lágy páncéljukkal együtt eltávolítjuk (12-16 ráknak meghagyjuk a farokrészét a díszítéshez). Papírkendőre terítve felitatjuk róluk a nedvességet.

2. A fokhagymát meghámozzuk és vékony karikákra gyaluljuk, a csípős paprikát ollóval felkarikázzuk (az étel alapíze meglehetősen csípős). Mélyebb serpenyőben felforrósítjuk az olívaolajat, beletesszük a fokhagymát és a paprikát, csak addig pirítjuk, amíg a fokhagyma egy kis színt kap (ha megég, keserű lesz!). Szűrőkanállal kiemeljük a fokhagymát és a paprikát az olajból, beleforgatjuk a rákocskákat, és folyamatosan kevergetve-rázogatva mindössze 3 percig sütjük. Visszatesszük a serpenyőbe a fokhagymát és a paprikát, fedő alatt melegen tartjuk.

3. Enyhén sós, bő vízben kifőzzük a tésztát, leszűrjük. Kiemeljük az olajból a díszítésre szánt példányokat, hogy épségben maradjanak. A tésztát a serpenyőbe csúsztatjuk, lazán összeforgatjuk a rákkal, meghintjük frissen őrölt borssal és a finomra vágott petrezselyemmel, majd mélytányérokba szedjük, és a félretett rákocskákkal, zöldfűszerrel díszítve kínáljuk.

Megjegyzések:


− A hallal-tenger gyümölcseivel készített tésztákhoz sajt nem illik, – az ilyesmi egyes helyeken egyenesen szentségtörésnek, de legalábbis főbenjáró tudatlanságnak számít (!) −, ha azonban mégis adunk hozzá, az lehetőleg reszelt parmezán vagy érlelt juhsajt legyen.

Lazacos-rukolás omlett.

Lazacos-rukolás
omlett
Hozzávalók 4 személyre:
60 g (4 kis marék) rukola
100 g szeletelt, füstölt lazac
8 tojás
1 dl tej
só, bors
2 kk. olaj
10-12 szem rózsabors
4 szál petrezselyem



1. A rukolát megtisztítjuk, a levélkék kemény, illetve túl hosszú szárát lecsipkedjük. Váltott vízben, szelíden rázogatva megmossuk, aztán kicentrifugázzuk vagy konyharuhával szárazra lapogatjuk, falatnyi darabokra tépkedjük.

2. A lazacszeleteket kiterítjük (ha olajos lazacból készítjük, alaposan lecsepegtetjük, papírkendővel felitatjuk róluk a fölösleges olajat), 2-2,5 cm széles csíkokra vágjuk. A tojásokat megmossuk, kettőt tálkába ütünk, hozzáadunk 2-3 ek. tejet, 1-1 csipet sót és fehér borsot, villával éppen csak felverjük-összekeverjük.

3. Egy 20 cm átmérőjű teflonserpenyőben felforrósítunk 1/2 kk. olajat, beleöntjük a tojást, és szelíd tűzön addig sütjük, amíg az alja kissé megpirul, teteje azonban rezgős-puha marad. Egyik felét megszórjuk a rukola és a lazac egynegyedével, fa-/teflonlapáttal óvatosan alányúlva ráhajtjuk a másik, „csupasz” felét, aztán lapostányérra csúsztatjuk, és kikapcsolt, langyos sütőben melegen tartjuk. A fenti módon és hozzávalókból további 3 omlettet sütünk.

4. Megszórjuk a durvára tört rózsaborssal, a leöblített petrezselyembóbitákkal díszítjük, és mihamarabb tálaljuk. Bagett, sokmagos péksütemény illik hozzá.

Tintahal sörtésztában.

Tintahal
sörtésztában
Eredeti neve: Calamari fritti
Hozzávalók 4 személyre:
A mártáshoz:.
200 g cékla
2 ek. tejszines torma
4 ek. majonéz
1 dl joghurt
só, bors
1-2 kk. citromlé
Továbbá:
4 tintahal (kb. 800 g)
2 tojás
100 g + 3-4 ek. finomliszt
2 dl világos sör
olaj a sütéshez
1 zöldcitrom (lime)
8-10 szál snidling

1. Először a mártást készítjük el: a céklákat alaposan megmossuk, bő vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, meghámozzuk, hagyjuk kihűlni. Nagyjából felaprítjuk, botmixerrel finom péppé zúzzuk, aztán hozzákeverjük a tormát, a majonézt és a joghurtot. Ízlés szerint sóval, frissen őrölt borssal és kevés citromlével fűszerezzük, tálkába szedjük.

2. Megtisztítjuk a tintahalakat: folyó víz alatt alaposan megmossuk, egyik kezünkkel megragadjuk sokcsápos fejrészüket, majd zsákszerű testük belsejéből egyetlen mozdulattal kihúzzuk a tápcsatornát és az átlátszó „csontot” (A). Ügyelve arra, hogy a tinta-, azaz festékhólyag ki ne fakadjon, folyó víz alatt dolgozva, leválasztjuk a fejrészüket a zsigerekről, szemüket és a környékét ollóval kivágjuk, csőrre emlékztető szájukat eltávolítjuk. Bőrüket lehúzzuk (B), a mellső lebenyeket leválasztjuk, aztán kifordítjuk a zsákot, gondosan letisztogatjuk, megmossuk. Papírkendővel felitatjuk róluk a vizet, végül kisujjnyi vastag karikákra-gyűrűkre szeljük (C).

3. A sörtésztához a tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjéket 1 csipet sóval kemény habbá verjük. 100 g lisztet simára keverünk a tojássárgákkal és a sörrel (D), majd óvatosan beleforgatjuk a habot.

4. Nagyobb lábasban/mélyebb serpenyőben felhevítünk két-háromujjnyi olajat. A tintahalgyűrűket 3-4 ek. lisztbe hempergetjük, lerázzuk róluk a felesleget, aztán több részletben-adagban a sörtésztába forgatjuk. Egyenként kiemeljük és lecsepegtetjük őket (E), majd a forró, de nem túlhevült olajban mindkét oldalukat aranysárgára sütjük (2-2 perc). A bóbiták kissé keményebbek, ezeknek hosszabb sülésre van szükségük!

5. A gyűrűket többszörösen összehajtott papírkendőre terítjük, felitatjuk róluk az olajat (F), és meleg, de kikapcsolt, fakanálnyéllel kitámasztott ajtajú sütőbe tesszük, amíg a többi is kisül.

6. Tálaláskor a gyűrűket nagyobb, lapos tálra púpozzuk, és a vékony gerezdekre szelt zöldcitrommal, snidlingszálakkal díszítjük. A céklamártás kíséretében mihamarabb tálaljuk, mert csak frissen jó! Sült burgonya, petrezselymes-vajas főtt burgonya illik hozzá. Valódi ínyecfalat!

Illatos csirkecombok babsalátával

Illatos csirkecombok
babsalátával
Hozzávalók 4 személyre:
8 felső csirkecomb
só, bors
1/2 ek. provence-i fűszerkeverék
2 nagy fej hagyma
4-6 gerezd fokhagyma
1/2+1/2 dl száraz fehérbor
2 ek. olaj
1+2 ek. citromlé
2 kis fej lilahagyma
1-1 doboz fehér és vörös kidney bab (kb. 400 g/doboz)
1/4 piros húsú paprika
1 szál szárzeller
1 ek. mustár
1/2 kk. porcukor
4 ek. (extra vergine) olívaolaj
1 paradicsom
2-3 szál petrezselyem


1. A csirkecombokat megmossuk, bőrüket lehúzzuk, a húst bedörzsöljük sóval, borssal és a fűszerkeverékkel. A zöldségeket megtisztítjuk. A vöröshagymákat karcsú gerezdekre szeljük, a fokhagymával együtt csinos sütőedény aljára terítjük, megsózzuk. Tetejükre rendezzük a húsdarabokat, meglocsoljuk 1/2 dl borral és az olajjal, majd 180 °C-os sütőben pirosra sütjük (45-50 perc).

2. A babsalátához a lilahagymákat vékonyan felkarikázzuk, meghintjük egy kevés sóval és 1 ek. citromlével. A babféléket bő vízzel leöblítjük, jól lecsepegtetjük. A paprikát apró kockákra, a szárzellert vékony karikákra vágjuk, és a babbal együtt a hagymához adjuk.

3. Az öntethez 2 ek. citromlét és 1/2 dl bort elkeverünk a mustárral, a porcukorral, ízlés szerint sóval, frissen őrölt borssal, végül az apránként hozzáadott olívaolajjal, és lazán a salátához keverjük.

4. A csirkecombok tetejét paradicsomgerezdekkel, valamint petrezselyemmel díszítjük, és a sütőtálban, a babsaláta kíséretében tálaljuk. További köretként burgonyapüré, puliszka illik hozzá.

Májas csirkeszárnyak bortésztában

Májas csirkeszárnyak
bortésztában
Hozzávalók 4 személyre:
12 nagyobb csirkeszárny (kb. 1 kg)
1 ek. szárnyasfűszer-keverék
6 nagyobb csirkemáj (szív nélkül)
só, bors
3 tojás
200 g finomliszt
1 kk. Worcester-szósz
2 dl száraz fehérbor
olaj a sütéshez
6 alma
30 g vaj/margarin
néhány zsálya- vagy zöldfűszerlevél
1 citrom



1. A csirkeszárnyakat megmossuk, szárazra töröljük, bedörzsöljük a fűszerkeverékkel. A májakat letisztogatjuk, kettéválasztjuk, minden szárny középső harmadára 1-1 májdarabot fektetünk. A szárnyvégeket a szárnytő alá hajtjuk, és fogvájóval megtűzzük.

2. A bortésztához 1 csipet sóval kemény habbá verjük a tojások fehérjét. Mélyebb tálban összedolgozzuk a lisztet, a tojások sárgáját, kevés őrölt borsot, a Worcester-szószt, apránként a bort, és lazán beleforgatjuk a tojáshabot. Egyenként megmártjuk benne a csirkeszárnyakat, lecsepegtetjük, bő olajban, mérsékelt tűzön, fedő nélkül mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. Papírkendőre szedjük, 80-100 °C-os sütőben melegen tartjuk.

3. Az almákat megmossuk, magházukat kiszúrjuk, 1 cm-es karikákra szeljük, és megsütjük a vajban/margarinban.

4. A maradék bortésztát ásványvízzel kissé felhígítjuk, vastag palacsintákat sütünk belőle, kétujjnyi széles csíkokra vágjuk őket, és nagyobb tálra terítjük. Tetejükre rendezzük a csirkeszárnyakat és az alma egy részét, végül zsálya- vagy egyéb zöldfűszerlevelekkel és félbevágott citromkarikákkal díszítjük. A maradék almát külön tányéron kínáljuk. Burgonyapüré illik hozzá.

Sült csirke medvehagymás.

Sült csirke
medvehagymás
töltelékágyon
Hozzávalók 4 személyre:
4 szikkadt zsemle
400 g sampinyon gomba
1 nagy fej hagyma
250 g medvehagyma
2 csirkemáj
30 g vaj/margarin
2 tojás + 2 tojássárgája
1 egész csirke (1,3-1,4 kg)
2 ek. ételízesítő



1. A töltelékágyhoz beáztatjuk a zsemléket langyos vízbe. A gombát megtisztítjuk, a fejek nagyságától függően karcsú gerezdekre vagy kisebb darabokra vágjuk. A hagymát meghámozzuk és finomra aprítjuk. A medvehagyma-leveleket gondosan megmossuk, lerázzuk róluk a vizet, a hosszú, illetve vastag szárakat eltávolítjuk, a leveleket vékony csíkokra szeljük. A csirkemájakat megtisztítjuk az inaktól-hártyáktól, apróra felkockázzuk.

2. A vajat/margarint felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát. Rádobjuk a gombát, élénk tűzön 2 percig pirítjuk, aztán beleforgatjuk a májat, és további 1 percig pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk az alaposan kinyomkodott zsemléket, a tojásokat és a tojássárgákat, valamint a medvehagymát. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, alaposan összekeverjük, és egy közepes, nem túl mély tűzálló tál aljára simítjuk.

3. A csirkét megmossuk, lecsepegtetjük, vágólapra fektetjük, zsírzóját eltávolítjuk, majd (baromfiollóval) kettévágjuk. Bedörzsöljük ételízesítővel a fél csirkék hasüregét, aztán bőrös oldalukkal fölfelé a töltelékágyra fektetjük őket, és bőrüket is megszórjuk ételízesítővel.

4. 180 °C-os sütőben, középső bordamagasságon pirosra-ropogósra sütjük (kb. 1 óra), és a sütőedényben kínáljuk. Köretként maga a töltelékágy szolgál, de kínálhatunk mellé párolt, petrezselymes vajjal/margarinnal meglocsolt tavaszi zöldségeket is (zsenge sárgarépa, spárga, zöldborsó, újhagyma stb.)

Kijevi csirkemell.

Kijevi
csirkemell
Hozzávalók 4 személyre:
50 g lágy vaj
1 ek. citromlé
1 kk. mustár
1/2 kk. csípős paprikakrém
2 nagy csipet őrölt tárkony
1 kis csokor petrezselyem + a díszítéshez
10 szál snidling
80 g reszelt trappista sajt
só, bors
4 fél csirkemellfilé (180 g/db)
100 g finomliszt
3 tojás
200 g zsemlemorzsa
olaj a sütéshez
1 kis fej saláta
1/2 piros húsú paprika
1 citrom



1. A fűszervajhoz összedolgozzuk a vajat, a citromlét, a mustárt, a paprikakrémet, a tárkonyt, a felaprózott zöldfűszereket és a sajtot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. 12-15 cm hosszú rudat formálva alufóliára szedjük, hengerszerűen feltekerjük, az alufólia két végét szaloncukorként megtekerjük. 25-30 percre (de ne többre, mert túlságosan megdermed!) betesszük a mélyhűtőbe.

3. A csirkemelleket leöblítjük, papírkendővel felitatjuk róluk a vizet, majd vastagabb-gömbölyűbb, azaz a mellcsont felőli oldalukba mély zsebet vágunk. A keményre fagyott fűszervaj-hengert félbe, negyedbe, majd még egyszer félbe, azaz 8 korongra szeljük. Minden zsebbe 2-2 korongot fektetünk, a nyílásokat fogvájóval vagy hústűvel szorosan betűzzük. A húsdarabok mindkét oldalát meghintjük sóval és borssal.

4. A bundázáshoz a lisztet, a tojásokat és a zsemlemorzsát külön-külön tálba tesszük. A tojásokat egy kevés sóval és borssal kissé felverjük. A csirkemelleket lisztbe, aztán a tojásba, a zsemlemorzsába, majd ismét a tojásba és a zsemlemorzsába forgatjuk, azaz kétszer panírozzuk, így sütés közben biztosan nem folyik ki a húsból a fűszervaj.

5. Felforrósítunk háromujjnyi olajat, beletesszük a csirkemelleket, és fedő nélkül, mérsékelt tűzön mindkét oldalukat aranybarnára sütjük (4+4 perc). Óvatosan, húscsipesszel vagy két kanállal fordítsuk meg a húsdarabokat, mert ha kilyukasztjuk a bundájukat, kifolyik belőlük a fűszervaj!

6. A csirkemelleket többszörösen összehajtogatott papírkendőre terítjük. A félretett petrezselyemszálakat a forró olajba dobjuk, néhány másodperc alatt ropogósra sütjük, és papírkendőre terítjük (törékenyek!). A húsdarabokat tálra rendezzük, salátalevelekkel, apróra felkockázott paprikával, citromgerezdekkel és sült petrezselyemmel díszítjük. Hasábburgonya, burgonyapüré, rizibizi illik hozzá.

Narancsos-chilis csirkemell

Hozzávalók:
4 csirkemellfilé
1 narancs
2 chilipaprika
1 mokkáskanál szárított kakukkfű
2 evőkanál olaj
1 dl fehérbor
1,5 dl húsleves, kockából
1 evőkanál étkezési keményítő
40 dkg gnocchi (készen kapható)
fél csokor petrezselyem
1 evőkanál vaj
Elkészítés:

A narancsot alaposan megmossuk, héját (csak a narancssárga részt!) vékonyan levágjuk, csíkokra metéljük. A narancs levét kicsavarjuk. A csirkehúst a bőrrel együtt megmossuk, a chilit megmossuk, feldaraboljuk. A sütőt 180 C-fokra előmelegítjük.

Felforrósítjuk az olajat, és megpirítjuk benne a sóval és borssal bedörzsölt csirkemelleket, hozzáadjuk a chilit meg a kakukkfüvet. A húst kivesszük, tűzálló tálba rakjuk, és a sütőben további 25 percig sütjük.

A serpenyőben visszamaradt olajhoz öntjük a narancs kifacsart levét, és a felére beforraljuk. Hozzáöntjük a bort és a levest, felforraljuk, és besűrítjük a keményítővel. Hozzáadjuk a narancshéjat, sózzuk, borsozzuk, összeforraljuk.

A gnocchit a csomagon olvasható utasítás szerint megfőzzük, leszűrjük, összeforgatjuk 1 evőkanál olvasztott vajjalés az aprított petrezselyemmel, a hús mellé tálaljuk, és az egészet meglocsoljuk a mártással.

Tavaszi tekercs Huramaki

 

Harumaki:

1 doboz PO-KU gomba és leve (1/2 dl)
4-5 db nagyobb garnéla rák, szeletelve
100 g csirkehús, darabolva
100 g sertéshús, darabolva
50-60 g finommetélt rizstészta, főzve
2 evőkanál szójaszósz
só és bors ízlés szerint
1 kis doboz bambuszrügy, aprítva
friss gyömbér darab, hámozva, aprítva
1 db gyöngyhagyma (vagy hasonló)
1 maréknyi friss snidling, karikára vágva
1/2 sárgarépa, vékonyra hasítva (julienne-re)
100 g mungó bab csíra (konzerv)
10-12 tavaszi tekercs tésztalap

Páclé:

2 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál kukorica keményítő

Mártogató szósz:

Szójaszósz
Rizsecet
Wasabi paszta

Elkészítés

A tavaszi tekercs nagy kedvenc, főleg az első szabadban tölthető ebédként. Sok változatát probáltam már, főleg a vietnamit, de ez...fantasztikus. Ki kell próbálni.

  • Vágd fel a konzerv PO-KU (shitake) gombákat apró darabokra. A levét tedd félre, később kelleni fog.
  • Keverd össze a pácnak valót egy tálban.
  • Szeleteld fel a csirkehúst apró darabokra, a sertéshúst is picíny darabokra, és mindent, a garnéla rákkal együtt tedd a tálba a páclébe.
  • Főzd meg a finommetélt Rizstésztát (Vermicelli) forró vízben 2-4 percig. Szűrd le, és vágd 3-4 cm-es darabokra.
  • Vágd össze a bambuszrügy darabokat, a gyömbért, a snidlinget, a sárgarépát, a gyöngyhagymát vékony szeletkékre, darabokra.
  • Készítsd el a tölteléket az alábbi módon: hevíts fel szezámolajat egy serpenyőben, dobd bele a gyömbér darabokat, és közepes hőfokon sütögesd egy picit, majd tedd bele a pácolt húsokat, rákkal együtt, és süsd amíg a húsok kozepe kifehéredik, megsül.
  • Add hozzá a bambuszrügyet, a sárgarépát, és süsd tovább egy darabig, de maradjon kicsit kemény. Add hozzá a konzerv mungóbab csírát, a gyöngyhagymát, a snidlinget és a szeletelt gombát, és végül a főtt, darabolt rizstésztát. Önts bele a gomba levéből egy picit, majd 2 evőkanál szójaszószt.
  • Keverd össze a kukorica keményítőt vízzel egy kis tálban, majd öntsd bele a töltelék tálba és keverd jól össze. Hagyd a tölteléket szétterítve egy tálcán, tepsiben hűlni, szikkadni. A töltésnél nem jó, ha vizes. A túl vizes töltelék a forró olajban szétrobbanthatja a Harumaki tekercseket.
  • Áztasd be a tavaszi tekercs lapokat egy pillanatra vízbe. Töltds meg a tavaszi tekercs lapokat a töltelékkel úgy, hogy a két végét hajtsuk be, és tekerjük fel. Zárjuk le a tekercseket, ha nem akar összeragadni a végén, akkor egy kis kukorica keményítőt rákenve segít. Ha egyszerre szeretnéd megtölteni az összes tekercset, akkor takarni kell a már készre tekerteket.
  • Süsd ki a tekercseket bő olajban, 170-180 C fokon, wokban, serpenyőben. Akkor lesz kész, ah szép aranybarnára változott. Sorakoztasd fel egy papírkendőn/szalvétán, hogy a maradék olaj kiszivárogjon, felszívódjon belőle.
  • Tálald salátával, szójaszósz, rizsecet és wasabi paszta keverékkel, jól elkeverve, mint mártogató szósszal.

Jó étvágyat!

Tagliatelle di foglie di ulivo snótos ventriglio stufato

Hozzávalók:

2 személy részére:

 

50 dkg kacsazuza tisztítva

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 ek maggi szójaszószos ételízesítő

frissen őrölt bors

1 db enyhén csípős kosszarvú paprika

1 ek fűszerpaprika

1 ek mártássűrítő por

1 dl száraz fehérbor

1 ek friss majoranna

1 ek sürített paradicsom

1/2  csomag spenótos oliva levél  formájú olasz tészta

 

Elkészítése:

Először a zuzát megmossuk,és megtisztítjuk,majd kockára vágjuk. A hagymát felkockázzuk tisztítás után,és olivaolajon pirítjuk a felaprított fokhagymával.Sózzuk, borsozzuk,majd a fűszerpaprikával megszórjuk,és rádobjuk a zuzát.Jól elkeverjük,és felöntjük a borral.A zöldpaprikát felkarikázva hozzáadjuk a paradicsomsűrítménnyel együtt.kevés vizet öntünk még a zuzára hogy ellepje a lé,majd 2-3 órát lassú tűzön lefedve puhára főzzük.A levét besűrítjük mártásporral, friss majorannát szórjun rá és már tálalható is.

A tésztát lobogó sós vízben kifőzzük,majd leszűrjük,és kevés olivát ráöntünk.A zuzaraguval tálaljuk.

Tepsiben sült csirkemell rókagombával és zöldségekkel

Tepsiben sült csirkemell rókagombával és zöldségekkel

Hozzávalók:
50 dkg csirkemellfilé
25 dkg rókagomba
50 dkg nem szétfövő burgonya
25 dkg koktélparadicsom
2-3 szál sárgarépa
1 teáskanál őrölt rozmaring
1 teáskanál őrölt zsálya
1 mokkáskanál őrölt pirospaprika
1 dundi gerezd fokhagyma
3 evőkanál olívaolaj
2 dl csirkehúsleves (kockából is készülhet)
só, bors – ízlés szerint

Elkészítés: A gombákat megtisztítjuk, 1 evőkanál olívaolajon kevés sóval 2 perc alatt épp csak megpirítjuk.
A burgonyát 10-12 perc alatt héjastól félkeményre főzzük, meghámozzuk, nagyobb hasábokra daraboljuk. A sárgarépát 3-4 cm-es hasábokra vágjuk. A csirkemellet nagyjából 2 cm széles csíkokra szeleteljük.
Egy kisebb tálba kanalazzuk a maradék olajat, beleszórjuk a fűszereket, a fokhagymanyomón áttört fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, alaposan elkeverjük. A csirkemellcsíkokat egy nagyobb tálba szedjük, meglocsoljuk a fűszeres olajjal, majd alaposan összeforgatjuk.
A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
Egy tűzállótálba rakjuk a csirkecsíkokat, melléhalmozzuk a burgonyát és a sárgarépát, végül rákanalazzuk a rókagombát. A sütőtálat alufóliával lefedjük. 15 percig sütjük. Ekkor az egészet óvatosa átforgatjuk, majd további 20-25 perc alatt megsütjük.

Rókagombával nagyszerű leveseket, krémleveseket, tésztaételeket, rizottókat is főzhetünk, és akár más erdei gombákkal, de csiperkével, laskával, vargányával is érdemes együtt használni, sőt a burgonyás ételeket is egészen különleges aromával gazdagítja.

Temesvári sertésborda zöldbabcsokorral.

Temesvári sertésborda
zöldbabcsokorral
Hozzávalók 4 személyre:
1 nagy fej hagyma
2+2 gerezd fokhagyma
2 zöldpaprika
2 paradicsom + a díszítéshez
4 vastagabb szelet csontos sertésborda (rövidkaraj)
só, bors
2 ek.+20 g finomliszt
1/2 dl olaj
1 kk. édes-nemes pirospaprika
600 g burgonya
4+1 dl tejföl
500 g zöldhüvelyű bab
8 vékony szelet szalonna vagy bacon
1 szál petrezselyem



1. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát finomra vágjuk. A zöldpaprikát és a paradicsomot megmossuk, a zöldpaprikát kicsumázzuk és felkarikázzuk, 2 paradicsomot leforrázzunk, meghámozunk és gerezdekre vágunk.

2. A bordákat leöblítjük, szárazra töröljük, gyengén kiverjük, meghintjük sóval, frissen őrölt borssal és 2 ek. liszttel, majd a felforrósított olajban mindkét oldalukat pirosra sütjük, és áttesszük őket egy mélyebb edénybe-serpenyőbe. Az olajban megfonnyasztjuk a hagymát és 2 gerezd áttört fokhagymát, hozzákeverjük a pirospaprikát, 2 dl vizet, egy kevés sót, majd élénk tűzön jól összeforraljuk, és a húsra öntjük. Fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára pároljuk.

3. A burgonyát meghámozzuk, 3x3 cm-es kockákra vágjuk. Kivesszük a húst az edényből, melegen tartjuk. A paprikás lébe dobjuk a burgonyát, a zöldpaprikát, valamint a felaprózott paradicsomot, felöntjük annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje, és fedő alatt majdnem puhára főzzük. 4 dl tejfölben elhabarunk 20 g lisztet, a burgonyhoz keverjük, és felforraljuk. Visszatesszük a mártásba bordákat, és szelíd tűzön további 5-8 percig forraljuk.

4. Miközben a burgonya fő, 2 gerezd fokhagymával ízesített, forrásban lévő sós vízben puhára főzzük a zöldbabszálakat. Leszűrjük, 8 csokorba szedjük, a baconszeletekbe göngyöljük őket, majd tepsire tesszük, és 200 °C-os sütőben 5 percig sütjük.

5. A burgonyát és a húst mélyebb tálba szedjük (vagy ha csinos, a főzőedényben hagyjuk), a bordák mellé-köré fektetjük a zöldbabcsokrokat, és meglocsoljuk 1 dl tejföllel. Tetejét petrezselyemmel és paradicsomkarikákkal díszítjük, azonnal- forrón tálaljuk. Külön csészében további tejfölt kínálhatunk hozzá.

Almás-sajtos sertésborda.

Almás-sajtos
sertésborda
Hozzávalók 4 személyre:
8 szelet kicsontozott sertésborda (600 - 800 g)
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb ág rozmaring (10 cm)
4 közepes alma
só, bors
2 ek. finomliszt
2 ek. olaj
2 ek. vaj/margarin (30 g)
100 g ementáli sajt
A zelleres krumplipüréhez:
800 g krumpli
200 g zellergumó
4 dl tej

30 g vaj/margarin
szerecsendió



A

B

C

D

E

F

G




1. A hússzeleteket leöblítjük, szárazra töröljük, folpackkal letekarva szeliden kiverjük. A fokhagymát meghámozzuk, a rozmaringágat leöblítjük. Az almákat megmossuk, magházukat kivájjuk (A), 1 cm vastagon felkarikázzuk. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra.

2. A hússzeleteket mindkét oldalukon meghintjük sóval, borssal és kevéske liszttel. Nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, beletesszük a sertésbordákat, melléjük dobjuk a fokhagymát és a rozmaringot. Mindkét oldalukon pirosra sütjük (3-3 perc), aztán egyenesen egy csinos-lapos sütőedénybe sorakoztatjuk őket (B).

3. Kidobjuk a pecsenyeléből a fokhagymát és a rozmaringot, hozzáadjuk a vajat/margarint, és szép sorjában pirosra sütjük benne az almakarikákat (C) – nyersen sok lét eresztenek, és eláztatják az ételt. Mindegyik hússzelet tetejére 1-2 szépséges almakarikát fektetünk (D), a maradékot melléjük-köréjük rendezzük. A sajtot nagy lyukú reszelőn megreszeljük, és az almás hús tetejére szórjuk (E). Betesszük a sütőbe, és csak addig sütjük (10-12 perc), amíg a sajt aranysárgára nem pirul. Citromfűlevélkékkel díszítve, a sütőedényben, zelleres krumplipürével kínáljuk.

4. A zelleres krumplipüréhez (mielőtt a hús sütéséhez fognánk) alaposan megsikáljuk a zellert, majd a krumplival együtt meghámozzuk, megmossuk, és mindkettőt 2x2 cm-es kockákra vágjuk. Felöntjük a hideg tejjel (F), ízlés szerint sózzuk, és fedő nélkül (erősen habzik, könnyen kifut a tej!), gyakran megkeverve 15-18 percig, vajpuhára főzzük – a leve teljesen elfő!

5. Miközben a hús a sütőben pirul, krumplinyomón áttörjük a zeller-krumpli keveréket, hogy a fás rostjok ne kerülnek a pürébe (G). Hozzáadjuk a vajat/margarint, ízlés szerint sót és frissen reszelt szerecsendiót, végül habosra keverjük, és mélyebb tálba szedjük. Tetejét megszórjuk vágott petrezselyemmel vagy zellerzöldjével.

Csirkecsíkok édes-savanyú mártásban.

Hozzávalók:
3 fő részére: 
50 dkg csirkemell filé 
2 fej vöröshagyma 
1 fej lilahagyma 
1-1-1 db piros, sárga és zöld paprika 
1 doboz darabolt ananászkonzerv 
1,5 dl húsleveslé (jó a kockából készített is) 
1 nagy doboz paradicsompüré 
2-3 ek. cukor 
1 ek. ecet 
1 ek. szójaszósz 
izlés szerint só, bors, curry-por, fokhagymás fűszerkeverék

Elkészítés:
A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, izlés szerint sózzuk és fokhagymás fűszerkeverékkel meghintjük. Ezek után lisztbe forgatjuk. Majd kevés olajon hirtelen lesütjük. A visszamaradt olajban a csíkokra vágott hagymát, paprikát kicsit megpuhítjuk, majd hozzáadjuk az ananászdarabokat és tovább puhítjuk. Nem baj ha egy kicsit meg is pirul az ananász. Majd beleöntjük az ananászkonzerv levét és a levest, hagyjuk felforrni. Közben összekeverjük egy tálban a paradicsompürét a cukrot a sót, borsot az ecetet a szójaszószt és a curry-port és a rotyogó zöldségekre öntjük. Ezt is hagyjuk jól felforrni. Ha nem elég sűrű akkor egy ki lisztet lehet hozzá adni. Majd visszahelyezzük a mártásba a húsdarabokat, és készen is van az étel.
 

Athéni sertéscomb - Görögország recept

Athéni sertéscomb - Görögország recept

Hány személyre: 6

ť 80 dkg sertéscomb
ť 50 dkg paradicsom
ť 7 dkg vaj
ť pirosparika
ť 2,5 dl fehérbor
ť őrölt bors
ť só

Jó alaposan mossuk meg a húst, és szeljük 5 centis kockákra. Sózzuk, borsozzuk meg a húskockákat, és süssük meg őket rostélyon. Fogjunk egy serpenyőt, olvasszuk fel benne a vajat, és tegyük bele a húst. Szórjuk meg pirospaprikával, majd öntsük fel a borral. Forraljuk fel, majd adjuk hozzá a megmosott és felszeletelt paradicsomot is. Főzzük addig, míg sűrű mártást nem kapunk. 45 perc alatt elkészíthető.

Csirkemell görögösen.

Hozzávalók:
2 csirkemell,
10 dkg paprikával töltött olajbogyó,
10 dkg feta sajt,
1 gerezd fokhagyma,
olaj,
friss oreganolevelek,
só,
bors

Elkészítés:
A csirkemellet lebőrözzük, kicsontozzuk, a húst hosszában kétfelé vágjuk. Sóval, borssal, zúzott fokhagymával ízesítjük. Forró olajon, mindkét oldalon megsütjük. Hozzáadjuk a felszeletelt töltött olajbogyót a levével együtt. Felaprított, friss oreganolevelekkel fűszerezzük és fedő alatt összemelegítjük. Végül a húsdarabokra 1-1 szelet feta sajtot fektetünk és fedő alatt ráolvasztjuk. Párolt rizzsel vagy hasábburgonyával körítjük

Elkészítési idő: 40 perc

Csirke szuvlaki - kotopoulo souvlaki

Csirke szuvlaki - kotopoulo souvlaki

Hozzávalók:
1 1/2 kg kicsontozott, lebőrözött csirkemell,
1/2 dl citromlé,
1/3 dl olívaolaj,
2 ek. oregánó,
só,
8-12 kis nyárs

Elkészítés:

Vágjuk fel a csirkemellet hosszú, 3 cm széles csíkokra és szúrjuk fel a nyársra. Egy lapos serpenyőben (melybe beleférnek a nyársak), keverjük össze az olívaolajat, a citromlevet és az apróra vágott friss oregánót, majd öntsük rá a keveréket a felszúrt csirkemell-csíkokra. Sózzuk ízlés szerint és legalább két órára tegyük hutőbe, hogy a fuszerek aromája átjárja a húst. Forró grillen vagy öntöttvas-sütőlapon süssük meg, folyamatosan forgatva és páclével locsolgatva. Körülbelül 10 perc alatt elkészül, a nyárssal együtt tálaljuk, forrón. Tipp: A csirkét kis darabokra vágva húzzuk nyársra, majd sütés után húzzuk le róla és pitába töltve tálaljuk kockára vágott paradicsommal, uborkával és hagymával. Tipp: Bármilyen más húsból elkészítheto.

Mediterrán töltött lazac recept.

Mediterrán töltött lazac recept



Katalógusfotózás közben jött az ötletem, hogy a lazacot egy olyan pozícióba tegyem, ami egy halat formáz. Esetleg mozdulatot szimbolizáljon. A vásárolt lazac a hasüreg mellőli részből lett levágva. Ezt a vékonyabb részét hosszában bevágtam, amiből formázható lett a lazac farka. A filét az oldalára fektettem, és a kialakított farok úszót már végleges pozícióba állítottam a sütőlemezen. A filét bevágtam és a nyílásba kerültek a töltelékül szolgáló fekete olajbogyó és szárított paradicsom darabok.

Hozzávalók 2 személyre
2x 180 gramm lazac filé
5 darab fekete olajbogyó
5 darab szárított paradicsom (olajban)
Aviko fűszeres burgonya gerezd
Lime

1,. Az elkészítés módja szinte már le is lett írva. A lazacot sütés előtt azzal az olajjal kentem át, amiben a sózott szárított paradicsom el lett rakva. Így az íze is bekerül a lazacba sütés közben, és némi só is.

2., A sütőt 200°C-ra hevítettem és 15 percig sütöttem a lazac filéket. A burgonya cikkeket is betehetjük mellé, amit további 10 percig még sütünk.

Jó étvágyat!


Mediterrán töltött lazac recept – Hal receptek
Ajánló

Spenótos pulykavagdalt tejszínes burgonyával.Francia

Hozzávalók:
70 dkg darált pulykahús
2 főtt tojás
2 tojás

frissen őrölt bors
3 gerezd fokhagyma
8 dkg friss parajlevél
zsemlemorzsa
1 evőkanál olaj
A körethez:
70 dkg héjában főtt burgonya
3 dl 30%-os tejszín
5 szál friss oregánó
Elkészítés:

A darált pulykahúst keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a megtisztított és felaprított tojást, a friss tojásokat, sózzuk, borsozzuk és a zúzott fokhagymával együtt összekeverjük. A megmosott, leszárított parajlevelet éles késsel ujjnyi vastag csíkokra metéljük, a vagdaltmasszához adjuk, jól összedolgozzuk, és annyi zsemlemorzsát szórunk bele, hogy könnyen gyúrható, de ne lágy húsmasszát kapjunk.

Ezután olajozott alufóliára 30 centis csíkban rászedjük, eligazítjuk, hogy egynemű legyen, majd szorosan felcsavarjuk, és a két végét szaloncukor-szerűen elcsavarjuk. Végül tepsibe téve, 180 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütjük.

Ha elkészült 15 percet pihentetjük, kibontjuk a fóliából és éles késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.

Közben a körethez a meghámozott héjában főtt burgonyákat félujjnyi vastag karikákra szeleteljük. A tejszínt magasfalú serpenyőbe öntjük, felforraljuk, beletesszük a burgonyaszeleteket, és sóval, borssal, az aprított oregánóval ízesítjük. Közepes tűzön kb. 5-6 perc alatt megpároljuk úgy, hogy a szaftja kicsit besűrűsödjön.

Tálaláskor a spenótos-tojásos pulykavagdaltat a tejszínes burgonyával körítjük.
Megjegyzés:

A darált pulykahús helyett használhatunk darált sertéshúst, marhahúst, csirkehúst, bárányhúst, halhúst, stb. A tejszínes burgonya párolásakor vigyázzunk, a burgonyaszeleteket ne törjük szét, hogy szépen tudjuk tálalni.

Liptai Zoltán receptje, fotó: Balogh Tamás

Lencsefőzelék göngyölt csirkemellel és ricottás galuskával

 

Hozzávalók

1. Átválogatjuk a lencsét, szűrőn átmossuk és a babérleveles, hagymás, fokhagymás vízbe feltesszük főni. Ízesítjük sóval, borssal.
2. Készítünk egy vajas rántást és ezzel sűrítjük a főzelékünket. Kevés pirospaprikát adunk hozzá és jól kifőzzük.
3. Tálalásig melegen tartjuk.
Göngyölt csirke
4. A csirkemellet kettévágjuk, tisztítjuk kiklopfoljuk, bekenjük gyömbérrel, sóval, borssal fűszerezzük, petrezselymet, háromnegyedig megfőtt lencsét rakunk rá, valamint készítünk egy ricottás tölteléket, amit a következőképpen készítünk elő: ricotta, tojássárga 1 db, kakukkfű, petrezselyem. 
5. Ebből csak két kanálnyit használunk, amivel megkenjük a csirkemelleket a többit félretesszük.
6. Fólia segítségével hengerformájúvá tekerjük a csirkemellet, majd lobogó, hagymás babérleves vízbe helyezzük. 
7. Az elkészült csirkemell roládokat kivesszük egy mélytányérra, kicsomagoljuk és forró serpenyőben megkérgezzük.
Galuska
8. A maradék ricotta alapokhoz hozzáadunk egy pici lisztet, és a húsroládok főzőlevébe két kiskanál segítségével galuska formákat szaggatunk. Pár perc főzés után leszűrjük őket.
Tálalás 
9. Egy mélytányérba főzeléket merünk, erre ízlésesen 3 egyforma csirkeroládot helyezünk és ezekre a húsokra tesszük a ricottás galuskánkat. Megmosott, szép petrezselyemmel díszítjük.

Mustáros sertésszelet rizi-bizivel.

 

 

 

 

Hozzávalók:

A kivert, enyhén sózótt húst lisztbe forgatva kevés olajon elősütjük (pirosra), tálra szedjük. Ugyanabban az edényben, amiben elősütöttünk, egy kis fej apróra vágott hagymát megfuttatunk, majd felengedjük egy jó adag húsalaplével.Belekeverjük az 1 ek mézesmustárt. Visszatesszük a szeleteket, borsozzuk, sózzuk, szeletenként legalább 1 gerezd fokhagymát belepréselünk, majdnem puhára pároljuk. Ízlésünk szerint tehetünk a kezdetén 1 dl bort is első forráskor. Mielőtt készre fő (kb. 35-50 perc múlva) 1 kávéskanál kakukkfüvet, és vágott petrezselymet  rászórunk.  Köretként rizi-bizit adunk hozzá. 

Tojásos fasírttekercs.

Tojásos
fasírttekercs
Hozzávalók 12 szelethez:
1 szikkadt zsemle
4+2 tojás
só, bors
1 piros húsú paprika
1 nagy csokor petrezselyem
1 nagy fej hagyma
4+2 gerezd fokhagyma
100 g füstölt, paprikás kolbász
1 ek.+1 kk. olaj
1/4 kk. szárított kakukkfű
1 ek. dijoni mustár
1 kk. csípős paprikakrém
500 g darált hús (pulyka- és marhacomb)
150 g gouda vagy trappista sajt
2 dl joghurt
1/2 dl fehérbor
1/4 kk. porcukor
2 ek. (classico) olívaolaj
1-2 csipet chilipor



A

B

C

D

E

F




1. A zsemlét beáztatjuk langyos vízbe. 4 tojást erősen sós vízben keményre főzünk (az újraforrástól számított pontosan 10 perc), hideg vízbe merítve lehűtjük, majd meghámozzuk és felkarikázzuk (néhány szép karikát félreteszünk a díszítéshez). A paprikát kicsumázzuk, magjait-ereit eltávolítjuk, 1x1 cm-es kockákra aprítjuk. A petrezselymet leöblítjük, leveleit lecsipkedjük (néhányat félreteszünk a díszítéshez). A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát és a petrezselyem felét finomra vágjuk. A kolbász héját lehúzzuk, kisebb kockákra aprózzuk.

2. Felforrósítunk 1 ek. olajat, megfonnyasztjuk benne a hagymát, kissé hűlni hagyjuk. A zsemlét alaposan kinyomkodjuk, aztán a hagymával, a petrezselyemmel, a maradék 2 tojással, a kakukkfűvel, a mustárral, a paprikakrémmel és az áttört fokhagymával együtt a darált húshoz adjuk. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, jól összedolgozzuk (A).

3. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. Egy nagyobb, kb. 30x40 cm-es tepsit kibélelünk alufóliával, és megkenünk 1 kk. olajjal. Egyenletesen elsimítjuk rajta a húsmasszát (B), tetejét megszórjuk a szálasra reszelt sajttal (C), majd úgy, hogy a hosszanti széleken 5-5 cm-t szabadon maradjon, beterítjük a tojáskarikákkal, valamint a kolbász- és paprikakockákkal (D).

4. A fólia segítségével szorosan feltekerjük a húslapot (E), két végét összecsippentjük, kissé össze is nyomkodjuk (F), hogy kerekebb-dundibb szeleteket kapjunk. Betesszük a sütőbe, és szép pirosra sütjük (kb. 1 óra). Tálalás előtt 10 percig pihentetjük, aztán tálra emeljük, és 3-4 cm vastag szeletekre vágjuk. Salátalevelekkel, a félretett petrezselyemmel, tojáskarikákkal, paprikacsíkokkal díszítjük. Vegyes saláta, hasábburgonya illik hozzá. Hidegen is finom!

5. Joghurtos petrezselyemmártással adhatunk hozzá: a joghurtot, a bort, a porcukrot, az olívaolajat, a chiliport, a maradék petrezselymet és 2 gerezd fokhagymát, valamint ízlés szerint sót és borsot turmixkehelyben, néhány pörgetéssel habos-sűrű péppé keverünk, és csinos tálkába szedve kínáljuk.
 

Kubai sertéskaraj

 

 

Hozzávalók:

70 dkg kicsontozott karaj (egy darabban), 1 konzerv ananász, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál mustár, 1 dl ananászlé, késhegynyi őrölt szerecsendió, törött fehér bors, só, 4 adag párolt rizs, 5 dkg reszelt trappista sajt

Elkészítés:

A karajt megmossuk, leszárítjuk, majd minden oldalát besózzuk. A felhevített olajon, erős lángon lepirítjuk, és 1-1 dl vizet és ananászlevet aláöntve puhára pároljuk. (Közben saját levével locsolgatjuk és forgatjuk.) Ha a hús már puha, 10 perc pihentetés után felszeleteljük, és egy

kisebb tepsibe állítjuk úgy hogy minden szelet mögé egy karika ananászt teszünk

. (Ha az utolsó és első szelet a tepsinek ütközik, nem fog szétesni.) A megmaradt pecsenyelevet

mustárral, borssal, szerecsendióval és a konzerv levével összekeverjük

és a húsra öntjük. Előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a teteje szép piros lesz. A megmaradt ananászt apró kockákra vágjuk, a párolt rizzsel összekeverjük, és a sült mellé, reszelt sajttal meghintve tálaljuk.

Hozzávalók:

2 db csirkemell, 3 db alma, 20 dkg füstölt sajt, 10 dkg bacon szalonna, 2 dl tejföl, só, bors, liszt

Elkészítés:

A csirkemelleket szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk. A szalonnaszeleteket a tűzálló edény aljára tesszük, rárakjuk a lisztben megforgatott csirkemell szeleteket.

Az almát káposztareszelőn a húsra reszeljük,

majd az almára szórjuk a lereszelt sajtot, végül az egészet meglocsoljuk tejföllel. Sütőbe tesszük, ahol 30 perc alatt elkészül. Vajas burgonyapürével kínáljuk.

Chilisananászos csirkemell

Hozzávalók:

2 chilipaprika, 1 kis darab gyömbér (30 g), 1 grépfrút leve, 1 zöld citrom leve és reszelt héja, 1 teáskanál római kömény, só, bors, 4 csirkemellfilé (80 dkg), 25 dkg ananász, 30 dkg sárgarépa, 1 csokor koriander

Elkészítés:

A chilit kimagozzuk és leöblítjük. A gyömbért meghámozzuk és a chilivel együtt apró kockára vágjuk, hozzáadjuk a megtisztított, összezúzott fokhagymát, és

az egészet összekeverjük a grépfrút és a citrom levével

, valamint a citrom héjával. Köménnyel, sóval, borssal ízesítjük. A csirkemelleket leöblítjük a csirkemelleket, leitatjuk róluk a vizet, hosszában kettévágjuk, és egy tűzálló tálba tesszük. Elosztjuk rajtuk az elkészített keveréket, és

a megtöltött húst egy éjszakára a hűtőszekrénybe tesszük

, hogy átjárják az ízek. Másnap sütőben 90 fokon (legalacsonyabb fokozaton) kb. 3 órán át pároljuk.Meghámozzuk az ananászt, belső, fás részét eltávolítjuk, a többit feldaraboljuk. A sárgarépákat vékony hasábokra vágjuk és az ananásszal együtt a hús sütési ideje vége előtt fél órával a húshoz adjuk. Ízlés szerinti körettel, korianderlevelekkel díszítve tálalja.

 

 
Idő
 
Naptár
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2020.02.28. 10:14
2018.01.24. 19:04
2018.01.22. 15:36
2017.10.06. 18:33
2017.09.17. 17:44
2017.07.03. 12:58
2017.05.04. 21:20
2017.05.04. 16:01
2017.03.20. 20:09
2017.02.23. 20:19
2017.02.08. 15:27
2017.02.06. 16:47
2017.02.04. 16:01
2017.02.03. 13:14
2017.01.31. 17:04
2017.01.31. 17:03
2017.01.14. 13:21
2016.12.12. 14:20
2016.12.10. 14:42
2016.12.10. 14:26
Friss hozzászólások
 
Látogatottság
Indulás: 2013-09-29
 
Kukoricalángos fűszervajjal.
 
Csokis csíkos rolád.
 
Mustáros sertésszelet rizi-bizivel.
 
Hidegtálak
 
Tejcsokis krémsajtos szuflétorta.
 
Újházy-csirkeleves.
 
Citromtorta Capri szigetéről.
 
Madártej Limoncellóval
 
Főételek kacsából
 
Fehér csokoládés méteres kalács
 
Zöldséges borjúrolád
 
Öt fűszeres kínai harcsa
 
Lábléc
Süssünk együtt
 

Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban