Zsuzsa konyhája!
Zsuzsa konyhája!
Fejléc

 

  Kedves Látogató!   

 

Szeretettel köszöntelek az oldalamon.
 

A főzés számomra egy életforma,a sütés pedig hobby.Mindenkinek írom ezeket a sorokat,aki szereti a hasát,mert itt a legfinomabb ételeket osztom meg.Jó nézelődést kívánok minden kedves idelátogatónak.Most újra nyitom ennek az oldalnak az életfunkcióját,de várlak benneteket a blogspotra is Zsuzsa ízutazásai címmel.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Chat
Név:

Üzenet:
0 / 250
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Zsuzsa finomságai.
 
Borjúpaprikás házias galuskával.
 
Burgundi rokfortos körte.
 
Joghurtkrémes pite fügével.
 
Karamellás fügés pitécske.
 
Gesztenyepüré.
 
Likőrkrémes fügés pite.
 
Churros tál.
 
Különleges matcha mázas fánkok
 
Desszertek
 
Diós-mogyorós krémes
 
Csirke lollipop
 
Szuprém csirkemell burgonyapürével
 
Levesek.
Levesek.Képtárak: Súgó
Körtés-gyömbéres zeller krémleves.

Hozzávalók:2 db körte,szép sárgára érve,( Vilmosból készült).1 közepes zellergumó,1 kisebb fehérrépa,8 dl zöldséglé,1 dl tejszín só,fehérbors őrölt,2-3 cm-es friss gyömbérdarab,8 szelet baconszsalonna,vagy vékonyra szelt Kolozsváriszalonna.1 ek folyékony margarin.( Rama).pucoljuk meg a zellert, a fehérrépát, és a körtét,daraboljuk fel őket.Tegyük egy fazékba,öntsük fel a zöldséglével,főzzük, amíg minden megpuhul.Ekkor öntsük hozzá a tejszínt,sózzuk, borsozzuk,tirmixoljuk le.Turmixolás közben reszeljünk hozzá ízlés szerint gyömbért.Melegítsünk fel egy serpenyőt,tegyünk bele 1 ek folyékony margarint,és süssük meg a bacont ropogósra.Ezzel tálaljuk a levest.

Borsóleves húsgombóccal.

Hozzávalók

45 dkg mirelit zöldborsó
15 dkg bébirépa
1-2 szál fehérrépa
1 csokor petrezselyem
1 db húsleveskocka

bors
A gombóchoz:
20 dkg darált sertéslapocka
1 tojás
1 evőkanál vaj

bors
1 kis csokor petrezselyemzöld
3-4 evőkanál zsemlemorzsa
1 db kisebb vöröshagyma reszelve



Elkészítés módja

A borsót és a zöldségeket olajon pároljuk, rászórjuk az apróra vágott petrezselyem felét, majd pici lisztet szórunk rá, és vízzel felöntjük. Sózzuk, majd ha felforr, a leveskockát is hozzáadjuk. Közben a húsgombócnak valókat összegyúrjuk és pihentetjük. Ne legyen túl kemény, de ne legyen lágy sem. Vizes kézzel gombócokat formázunk, és a forró, de nem forrásban lévő levesbe tesszük őket. Ha feljönnek a leves tetejére, akkor már csak 10 percet kell főzni, és kész. A levest lassan főzzük, mert ha gyorsan fő, zavaros lesz.

Recepthez fűződő történet, jótanács

Nagyon ízletes, tápdús leves, a gyerekek főleg a gombócot szeretik benne.

Gombaleves medvehagymás daragaluskával.

Hozzávalók:

1 db vöröshagyma
15 dkg csiperke gomba
2 szál fehérrépa
2 szál sárgarépa

bors
1 teáskanál fűszerpaprika
1 kevés liszt
3 evőkanál olaj
petrezselyemzöld
A galuskához:
3-4 levél medvehagyma
1 tojás
1 evőkanál vaj vagy zsír
3 evőkanál búzadara




Elkészítés módja:

A hagymát apró kockára vágjuk, és olajon feltesszük párolni, majd a gombát tisztítás után szeleteljük, és azt is a hagymához adjuk. Jól elkeverjük, sózzuk, borsozzuk, liszttel megszórjuk, majd a paprikával színezzük, és felöntjük vízzel. A zöldségeket megtisztítjuk, felkarikázzuk, és a leveshez adjuk. A petrezselyemzöldet felaprítjuk, és szintén a leveshez adjuk. A tojást a vajjal, sóval, darával jól kikeverjük, és hozzáadjuk az egészen apróra darabolt medvehagymaleveleket, majd hűtőbe tesszük 20 percre. Addigra a leves elkészül, és lehet evőkanállal beleszaggatni a galuskákat. A galuska ne legyen se túl kemény, se túl lágy. Ha feljönnek a levesünk felszínére, akkor elkészült, és lehet tálalni.

Recepthez fűződő történet, jótanács

Frissítő hatású ez a leves, és a galuska adja a löketet hozzá. A lényeg, hogy a hozzávalók frissek legyenek.

Rókagomba leves.

Hozzávalók:

20 dkg rókagomba
1 csokor petrezselyemzöld
3-4 db burgonya
2 szál sárgarépa
1 db vöröshagyma
10 dkg kolozsvári szalonna
2 evőkanál olaj

bors
2 dl főzőtejszín
fűszerpaprika
1 evőkanál rétesliszt
1 húsleveskocka vagy ételízesítő
A galuskához:
1 tojás
4 evőkanál liszt


Elkészítés módja:

A kockára vágott hagymát, szalonnát olajon elősütjük, majd a lepirult szalonnára szórjuk a lisztet, fűszerpaprikát, borsot, sót, majd vízzel felöntjük. A burgonyát, répát és petrezselymet felkarikázzuk, és hozzáadjuk a leveshez. A rókagombát mielőtt a levesbe raknánk, enyhén cukros, felforrt vízzel leforrázzuk, és ezután tesszük a levesbe. Egy db húsleveskockával ízesítjük, és puhára főzzük. A tojásból, lisztből, és némi vízből galuskatésztát szaggatunk a levesbe, amit ezután tejszínnel dúsítunk. Melegen tálaljuk.

Recepthez fűződő történet, jótanács

Régi szlovén recept, a tv-ben láttam, és azóta így főzöm. Nagyon finom és ízletes.

Korhelyleves lencsével.

Hozzávalók / 6 adag
50 dkg füstölt sertéscsülök
10 dkg gyulai kolbász
15 dkg lencse
3 ek napraforgó olaj
80 dkg savanyú káposzta (vecsési fehérboros,amit nem kell kimosni)
10 g fokhagyma
5 dl tejföl
50 g liszt
1 teáskanál mustár
1 késhegynyi só
1 késhegynyi fekete bors (őrölt)
4 db babérlevél
2 közepes db vöröshagyma


Elkészítése:
A füstölt csülköt hideg vízbe feltesszük főni pár szem feketebors,és 1 db hagyma,és 1 -2 gerezd fokhagymával.Időközben a lencsét beáztatjuk.Az olajban a finomra vágott vöröshagymát üvegesre hevítjük,kevés fűszerpaprikát teszünk rá, és kevés vízzel felengedjük.Erre kerül a savanyúkáposzta.Ha a csülök félpuha, kivesszük a főzőléből,és a csontokról leválsztjuk darabokra vágjuk fel.A kolbászt is felkarikázzuk,és a káposztához adjuk.Ugyanígy a lencsét,és a babért,és zúzott fokhagymát.A főzőlével felöntjük,de csak 5 dl legyen.Végül ha minden megpuhul,akkor a tejfölt a liszttel mustárral kikeverjük,és behabarjuk vele a levest.Végül forrón tányérokba szedjük,locsoljunk rá még tejfölt,és már jó étvággyal neki is álhatunk.

Gesztenyekrémleves,gesztenyefánkkal.

Ez a leves Benke Lászlótól származik.Karácsonyi leves a javából.A hozzávalók 4 személyre:15 dkg gesztenyepüré,80 g vaj, 80 g liszt, 1 dl tejszín,3 dl víz 3 cl Brandy,friss gyömbér,narancshéj,csipet só.Gesztenyefánk hozzávalói:50 g liszt,1 dl víz,50 g vaj,50 ggesztenyepüré,1 db tojás,só,cukor.Elkészítése:Világos, vajas rántást készítünk.Amikor a liszt kihabzik,friss reszelt gyömbért, 1 narancshéjat szintén reszelve áthevítünk benne,vízzel tejszínnel kiforraljuk.A gesztenyepürét burgonyatörővel szétnyomjuk,és habverő segítségével eldolgozzuk simára a levestBrandyt adunk hozzá.Csészékben,gesztenyefánkkal kínáljuk.Gesztenyefánk készítése:A vízet-benne a vajat,csipet sót,cukrot,-feltesszük forrni.Ha forr, egy mozdulattal hozzáadjuk a lisztet.Addig keverjük,amíg az edény falától el nem válik.Tűzről lehúzva hozzáadjuk a tojást,és simára keverjük.Ezután a geszetnye is a masszába kerül.Sütőlapra tepsibe kiskanállal vagy habzsák segítségével cseresznye nagyságú halmokat formázunk.200 fokos sütőben sütjük.Aranysárga

án, kissé szárítva kapja végső  formáját.A fánkocskákat közvetlen tálalás előtt tesszük a levesbe.Jó étvágyat hozzá!Ünnepi leveskülönlegesség!

Tárkonyos csirkeragu leves.

A recept hozzávalói (4 személyre)
1 kg csirkeaprólék (szárnyak: 2 db, nyak: 3 db, farhát, 1 mellfilé)
15 dkg gomba
2 szál petrezselyemgyökér és zöldje
1 kis db zeller
1 kisebb csokor tárkony
2 szál kisebb sárgarépa (3 szál)
1 fej vöröshagyma

bors
0 kevés citromlé
1 ek mustár
2 dl tejföl
1 kávéskanál liszt

A galuskához
1 db tojás
2 ek liszt

Elkészítés:

A zöldségeket megtisztítjuk, majd apróra vágjuk, majd a gombát is szeleteljük fel. A zöldségzöldet és a tárkonyt vágjuk apróra. Olajon pirítsuk meg az apróra vágott hagymát, sózzuk, borsozzuk, majd tegyük bele a gombát és a petrezselyemzöldet. Keverjük meg, és pároljuk rövid ideig. A zöldségeket is tegyük hozzá, majd öntsük fel 1 liter vízzel, és a megmosott csirkeaprólékot tegyük a többihez. Ha szükséges, még tegyünk hozzá vizet. Ha a hús puhulni kezd, szórjuk bele a tárkonyt, és 1 tojásból liszttel, kevés sóval készítsünk galuskatésztát, és szaggatón szaggassuk a levesbe.

Ha ez is elkészült, a tejfölt keverjük el a liszttel és kevés főzőlével, majd habarjuk be vele a levest, és 1/2 citrom levét csavarjuk bele. Ízesítsük mustárral. 2-3 percig forraljuk a levest, és zárjuk le a tűzhelyt alatta.

Paradicsom leves túrógaluskával.

A recept hozzávalói (4 személyre)
500 g 100 %-os sűrített paradicsom
2 ek evőkanál olívaolaj

bors
cukor ízlés szerint
2 gerezd zúzott fokhagyma (vagy 3 gerezd)
1 kisebb fej reszelt vöröshagyma
1 kisebb csokor csokor snidling (metélőhagyma) apróra vágva
1 kávéskanál fűszerpaprika
1 db kisebb darált kápia paprika (piros színű)
A galuskához
1 db tojássárgája
25 dkg tégelyes túró
5 ek búzadara
1 ek vaj

Elkészítés

Olajon megfuttatjuk a reszelt vöröshagymát és a fokhagymát, majd fűszerpaprikával megszórjuk. Felöntjük 1 liter vízzel, és a konzerv paradicsommal elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, cukorral ízesítjük, 1 evőkanál citromlét is keverünk hozzá. Ha felforr, beletesszük az aprított metélőhagymát is. Takarékon főzzük, míg a galuska elkészül. A túrót sóval, a tojássárgájával és a vajjal elkeverjük, és annyi darát teszünk hozzá, hogy félkemény tésztánk legyen. Hűtőben tartjuk 20 percig.

Evőkanállal formás galuskákat szaggatunk 1 liter forrásban lévő sós vízbe. Ha lebegnek a felszínen, még puhulásig főzzük közepes lángon, majd szűrjük le őket. A paradicsomleves 20 perc alatt elkészül. A galuskát tálakba szedjük, és közvetlen tálalás előtt merjük rá a levest.

Húsleves sváb húsos derelyével.

A recept hozzávalói (4 személyre)
A töltelékhez
5 dkg mangalica zsír
5 dkg vöröshagyma
40 dkg sertéshús
1 csokor petrezselyem
5 g bors
1 db tojásfehérje
A gyúrt tésztához
20 dkg liszt
3 db tojás
1 csipet só
A húsleveshez
1.2 kg tyúk (combok nélkül)
2 közepes db fehérrépa
2 közepes db sárgarépa
1 kis db zeller
1 kis db karalábé
2 közepes db kelkáposzta levél
1 közepes db paprika
1 hüvelykujjnyi gyömbér
2 közepes db gomba
1 kávéskanál só
1 csokor petrezselyem
5 szem bors
Elkészítés

Kevés zsírban üvegesre pirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a ledarált sertéshúst. Sóval, apróra vágott zöldpetrezselyemmel, tört borssal fűszerezzük, és lefedve -mindig csak egy kevés vizet aláöntve- puhára pároljuk.

Elkészítjük a gyúrt tésztát, és vékonyra kinyújtjuk. Négyzet alakú darabkákra vágjuk, majd mindegyik közepébe kis húshalmocskát rakunk, és a tészta széleit tojásfehérjével megkenve, háromszögletűre hajtjuk. Sós vízben külön kifőzzük, majd az elkészített levesbe tálaljuk.

A tyúkot feldaraboljuk, és a combokat félretesszük pörköltnek.

A maradék részeket vízzel feltesszük főni kevés sóval, ha felforr, lehabozzuk, majd darabolás után az összes zöldséget és a fűszereket is a húshoz adjuk. Amennyiben szükséges, utána sózzuk. Lassú tűzön 3 órát főzzük, de ha szükséges, még addig, míg meg nem puhul a tyúk húsa.

Ha kész, leszűrjük a levest, és a zöldségeket leveses tálba rakjuk a leszedett hússal, majd ráöntjük a levest.

A derelyét külön tesszük a tányérra, és erre merjük rá a levest.

Frissen vágott petrezselyemmel megszórjuk a tetejét, ki hogyan szereti.

Marokkói vöröslencse leves.

recept hozzávalói 4( személyre)
2 ek olaj
4 gerezd fokhagyma
2 tk őrölt koriander
1 tk őrölt kömény
1 tk kurkuma
1 tk fűszerpaprika
0.25 tk őrölt fahéj
1.5 tk só (ízlés szerint)
0.5 tk őrölt bors
1.5 l víz vagy zöldség alaplé (kb.)
1 doboz aprított paradicsomkonzerv (vagy 20 dkg friss)
30 dkg vöröslencse
0 kevés csilipaprika
A tálaláshoz
citromlé
korianderlevél
tejföl
Elkészítés

Olajon megpirítjuk a fokhagymát és a fűszereket, majd rádobjuk a leöblített vörös lencsét, amit nem kell áztatni főzés előtt. Ezután felöntjük a zöldségalaplével. Lefedve alacsony lángon főzzük fél órát, majd a paradicsomkonzervet is hozzáadjuk, a vizet pedig szükség szerint pótoljuk. Lefedve még fél órát főzzük.

Ha megfőtt, botmixerrel krémessé törjük, és csészékben kínáljuk citromlével, tejföllel és korianderzölddel.

Tipp: a vöröslencsét azért szeretem, mert nem kell áztatni és gyorsan megpuhul.

Spárgakrémleves tökmagolajjal.

2 db lisztes burgonya (kb. 25 dkg) (vagy 3 db)
5 dkg vaj
0.5 l tej
0.5 l víz
1 dl főzőtejszín
1 dundi gerezd fokhagyma
1 db nagyobbacska babérlevél
1 ág friss rozmaringlevél (vagy 2 ág)
1 db kisebb citrom frissen facsart leve
1 mokkáskanál cukor
só ízlés szerint
bors ízlés szerint
4 ek tökmagolaj (vagy 5 ek)
Elkészítés

A burgonyát meghámozzuk, 1 cm-es kockákra daraboljuk. A spárgák fás végeit letörjük, a csúcsától a szárvégekig meghámozzuk, és nagyjából 1,5-2 cm darabokra vagdossuk. A fokhagyma héját eltávolítjuk, széles pengéjű késsel ellapítjuk. Egy fazékban felhevítjük a vajat, rádobjuk a babérlevelet, a fokhagymát, majd ügyelve arra, hogy oda ne égjen, kissé megpirítjuk. Hozzáadjuk a burgonyakockákat, sózzuk, borsozzuk, felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és főzni kezdjük. 3-4 perc elteltével hozzáadjuk a cukrot, majd a spárgadarabokat, a finomra aprított rozmaringleveleket, és felöntjük a tejjel. Ha szükséges, némi vizet is önthetünk rá, hogy kényelmesen ellepje a folyadék a zöldségeket. Nagyjából 10-12 perc alatt minden megpuhul, ekkor felöntjük a tejszínnel, és egyet forralunk rajta. A babérlevelet eltávolítjuk, a citromlevet, valamint 2 evőkanál tökmagolajat hozzáadjuk. Botmixerrel pürésítjük, ha szükséges, sózzuk, borsozzuk. Tálaláskor a maradék olajjal megpettyezve kínáljuk.

Tippek: a spárgát lehetőség szerint frissen dolgozzuk fel, hűtőszekrényben maximum 2-3 napot tároljuk, kissé nedves papírba csavarva a végeit. A spárga remekül tűri a mélyhűtést, így szezonban érdemes akár nagyobb mennyiségre szert tenni, majd tisztítva, esetleg kissé blansírozva lefagyasztani. (Akár 6-8 hónapon át is tárolhatjuk.)

Zöldségleves tigrisrákkal.

0.5 közepes szár halványító zeller
2 közepes db sárgarépa
30 dkg burgonya
1 közepes db vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
20 dkg tigrisrák (előfőzött kb 15 db)
1 kávéskanál só
bors ízlés szerint
1 gerezd fokhagyma
1 db leveskocka
1 dl fehérbor
1 tk citromlé
1 csapott ek liszt
1 ek szójaszósz
1 dl napraforgó olaj
1.5 l víz

elkészítési idő: 30-60 perc
adag: 4 főre


elkészítés
A rákokat megtisztítjuk és megmossuk. A hagymát apróra vágjuk. Egy fazékban olajat hevítünk, és a hagymát megpároljuk, a fokhagymát is belevágjuk. Sózzuk, borsozzuk.
A szárzeller felét felaprítjuk, a sárgarépát felkockázzuk és a burgonyát is.
A hagymára dobjuk a zöldségeket is és jól elkeverjük, majd lisztet teszünk bele, kicsit pirítjuk a zöldségekkel együtt, és felöntjük vízzel. Amikor felforr, beledobjuk a leveskockát és az aprított petrezselymet.
Amikor már majdnem kész a leves, akkor tesszük bele a rákokat és a bort, meg a citromlevet. 1 ek szójaszószt is keverünk hozzá.
5 percet főzzük, és már tálalhatjuk is.

Halványító zeller krémleves.

Hozzávalói:1 csomag szárzeller
4 szem krumpli
1 dl tejszín
fehérbors

friss bazsalikomlevél
1 dl tej (vagy 1,5 dl)
parmezán
pirított kolozsvári szalonna

Elkészítése:
A zellert és a krumplit megtisztítjuk, majd darabokra vágjuk. Lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk bazsalikommal, majd puhára főzzük a zöldségeket. Mielőtt hozzáöntjük a tejszínt, botmixerrel összeturmixoljuk az egészet. A tejjel beállítjuk a sűrűségét, hozzáadjuk a parmezánt, és 1-2 percet főzzük, majd a pirított szalonnával és a bazsalikomlevéllel csészékben kínáljuk.

Hamis gulyás.

Hamis gulyás
Hozzávalók:
4 közepes krumpli
3 sárgarépa
1 fehérrépa
1 nagy fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 kis fej zeller
1 csokor friss petrezselyem
2 teáskanálnyi sűrített paradicsom
2 babérlevél
1 csapott evőkanál pirospaprika
1 teáskanálnyi köménymag
olaj
só, frissen őrölt bors
Elkészítés ideje:

45 perc.
Elkészítés menete:

Pucold meg és darabold fel az összes felmerülő zöldséget, majd egy mélyebb edényben némi olajon dinszteld meg a hagymát. Ha már üvegesre pirult, hozzáadhatod a többi zöldséget - a fokhagymát még ne! -, keverd őket jól össze, majd fedd le, és körülbelül öt percig hagyd együtt főni. Ezután húzd le egy kicsit a tűzről, keverd hozzá a pirospaprikát, öntsd fel annyi vízzel, hogy ne lepje el teljesen - ha kevésbé sűrű levest szeretnél, akkor többel -, add hozzá a babérlevelet a fokhagymával egyetemben, és közepes lángon főzz mindent puhára.


Ha már megpuhultak a zöldségek, tépkedd bele a petrezselymet is, őrölj bele némi borsot, pár percig még főzd így, aztán zárd el alatta a gázt, és kész is vagy. Amíg főzöd, egy másik lábasban forralj vizet egy csipet sóval, lisztből, tojásból és sóból készíts galuskát, szaggasd bele, majd ha feljöttek a tetejére, akkor szűrd le, és tálald a kész hamis gulyás mellé.
 

Vöröslencse krémleves kolbászcsipsszel.

Hozzávalók 4 személy részére:
1 kisebb vöröshagyma
15 dkg sárgarépa
2 teáskanál paradicsompüré
2-3 gerezd fokhagyma
1 kis darabka gyömbér
1 kávéskanál őrölt koriander
1 teáskanál füstöltpaprika por (vagy sima pirospaprika)
1 mokkáskanál római kömény
15 dkg vöröslencse
8-10 dl zöldségalaplé
10 dkg szárazkolbász
10 dkg fekete belugalencse
5-6 evőkanál balzsamecet

Először is fogjátok a vöröshagymát és kevés olajon kezdjétek el párolni. A répát pucoljátok meg, vágjátok karikára és dobjátok a hagyma mellé. Ami mindenképp kell bele, az egy kis sűrített paradicsom: ezt pirítsátok meg a lábasban. Pár szelet gyömbér és 2-3 durvára vágott fokhagyma: szintén jöhet a többi hozzávalóhoz! Jön a fűszerezés: római kömény, füstölt paprika és őrölt koriander. Adjátok hozzá a vöröslencsét, hevítsétek fel és öntsétek nyakon a zöldségalaplével. Sózzátok, borsozzátok és az egészet főzzétek kb. 15 percig . Jöhet a pürésítés, amíg szép krémes és narancssárga nem lesz az egész.

Egy kolbászból vágjatok minél vékonyabb szeleteket és forró serpenyőben pirítsátok őket ropogósra.

Most pedig jön egy kis gourmet-trükk: főzzétek ki a fekete belugalencsét (nem kell teljesen puhára, akkor jó, ha harapható állagú marad!), szűrjétek le, dobjátok rá a kolbász megmaradt zsírjára és a balzsamecettel forraljátok össze 1-2 perc alatt.

Jöhet a tálalás: krémleves, rászórva a ropogós kolbász-chipsz és rákanalazva egy kevés balzsamecetes lencse.

Sáfrányos marhahúsleves.

Hozzávalók a leveshez:
1 kg marhahús (Szegy, vagy oldalas,esetleg lábszár,vagy csontos lábszár)
3-4 szál sárgarépa
3-4 szál fehérrépa
1-2 fej csiperkegomba,
1 kis fej karalábé
1 kis db zeller
1 db kápiapaprika,
1 db paradicsom
1 db vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma (kb)
10 szem egész bors (kb)
kevés sáfrány,és egy kis darab gyömbér,és kelbimbó 5 db.1 csokor petrezselyemzöld,és zellerlevél.


1.
A húst, a zöldségeket és a hagymát megtisztítjuk, majd megmossuk.
2.
A húst egy nagyobb lábasban, bő vízzel felengedve feltesszük lassú tűzön főni.
3.
A főzés során keletkező habot folyamatosan leszedjük a levesről, majd belerakjuk a nagyobb darabokra vágott zöldségeket és a fűszereket, a borsot, a sáfrányt és a zöldeket.
4.
Kb. 3-4 óra alatt alacsony hőfokon készre főzzük a levest.
5.
Tálalás előtt az ételt leszűrjük és külön tálon kínáljuk hozzá a zöldségeket, a puha húst, illetve az ízlés szerinti levestésztát.
Tipp:  A sáfrány szép színt ad a levesnek.

Orjaleves.

 Hozzávalók a leveshez:
50 dkg orja ( húsos csont )karaj
3-4 szál nagyobb sárgarépa
2 szál fehérrépa
20 dkg karalábé
1 nagy fej vöröshagyma
2 db tv-paprika
10 szem egész bors
1-2 kanálnyi paradicsompüré
zeller ízlés szerint
1 db gyömbér,só,petrezselyemzöld.

1.
A húsos csontot kisebb darabokra vágjuk, a zöldségeket megmossuk, megpucoljuk és tetszés szerinti méretben felaprítjuk.
2.
A hagymát négyfelé vágjuk és minden hozzávalóval feltesszük főni, de ügyeljünk arra, hogy a víz mindet jól ellepjen.
3.
Magas hőfokon felforraljuk, majd takarékon főzzük addig, amíg minden meg nem puhul, a zöldségek és a hús is.
4.
Főzés közben folyamatosan figyeljük a habot, amit óvatosan mindig szedjünk le.
5.
Ha elkészült, levesszűrőn leszűrjük, majd az alapléből kiveszünk,és betétet főzünk bele.Pld.,májgombócot.
6.
Ha megpuhult a levesbetét külön tálaljuk a tisztán átszúrt levessel,és külön a zöldségekkel.

Tárkonyos sertésragu leves.

Hozzávalók:

30 dkg sertéscomb apró kockára vágva,1 db közepes méretű hagyma,1 tk só, 1 kk bors, 1 ek tárkonylevél frissen szedett,vagy szárított 1tk,1 tk citromlé,2 kisebb szál sárgarépa, 1 kisebb  szál fehérgyökér,1 babérlevél,1 húsleveskocka,10 dkg zöldborsó(lehet mirelit is)5 dkg csiperke gomba,1 tk mustár,1 csipet majoranna,1 dl tejszín,és 1 dl tejföl, 1 ek liszt,4 ek olaj.

Elkészítése:

A hagymát felaprítom,és az olajon megpárolom,egy fazékban.A zöldségeket felkarikázom,és a hagymára dobom,kevergetem,és közben sózom,borsozom,majd a húst is belerakom.Kevergetem amíg a hús színe megváltozik,és akkor teszem hozzá a szeletelt gombát,és borsót.Ezután felöntöm vízzel,és felforralom.A húsleveskockát elmorzsolom bele,majd a friss tárkonyt, majorannát, és babért is beleszórom a levesbe.Lassú tűzön puhára főzzük a húst a levesbe,akkor jó.A tejfölt,tejszínt,és mustárt, citromlevet,meg lisztet összekeverem,és behabarom a levest úgy,hogy a főzőléből kiveszek,és a tejfölös keverékhez adom.Csomómentesre keverek egy kis habverővel,és a levesbe engedem óvatosan kevergetve.Már csak 3 perc kell hozzá,és lehet tálalni .Jó étvágyat hozzá!

Vöröslencse krémleves kolbászchipsszel.II.

Hozzávalók:

10dkg vöröslencse,só, bors, ízlés szerint,

1 kisebb darab gyömbér reszelve,1 db hagyma,1 gerezd fokhagyma, 1 db sárgarépa,1 db burgonya,10 dkg füstölt kolbász,1 kk római kömény, 3-4 szál korianderzöld.4 ek olivaolaj.Füstölt szalonnabőrke 5-6 db az ízesítés miatt,de elhagyható.

Elkészítése:

A lencsét 3-4 órára beáztatjuk.A hagymát apróra vágjuk,és az olajon egy fazékba megfuttatjuk, a reszelt gyömbérrel,meg a fűszerekkel,és a felaprított répával,és burgonyával, korianderzölddel ízesítjük.A leszűrt lencsét hozzáadjuk,és felöntjük vízzel.Sózzuk,borsozzuk,Beledobjuk a szalonnabőrkét is.Főzzük lassú tűzön puhára,mad botturmixal pürésítjük.A kolbász vékonyra szeleteljük,és külön serpenyőben kisütjük.A levest 1 ek keményítővel,és 3 ek joghurttal kikeverjük,és besűrítjük vele a levest.Csészékbe kínáljuk,és a tetejére helyezzük a kolbászokat meglovcsolva a paprikás zsírral.Ha a bőrkét nem szeretjük,akkor dobjuk ki a levesből,de fontos része ízesítés szempontjából.Én azt is a levessel együtt pürésítem.Koriander zölddel diszítjük.

Vegyes gyümölcsleves.

Hozzávalók:

3 db bosckobak körte,10 dkg kékáfonya,(Lehet mirelit is.)10 dkg meggy kimagozva,só 1 kk,2 dl tejföl,3 ek étkezési keményítő, 2 fahéjrúd, 5 db szegfűszeg,1 db csillagánizs,1 dl tejszín,10 dkg cukor,1 citrom reszelt héja,és 1/2 citrom leve,1 tk vanília aroma.

Elkészítése.

Egy 2 literes fazékban feltesszük a vízet a tűzre.A  körtéket meghámozzuk,és 4 darabba vágjuk.A vízbe beletesszük a fűszereket,a sót, cukrot, reszelt citromhéjat,és a körtét.Ha elkezd forrni alacsonyabb hőfokon főzzük.A meggyet,és az áfonyát ezután adjuk hozzá.Ha megpuhultak a gyümölcsök,akkor az aromát és a citrom levét a levesbe csurgatjuk.A fűszereket eltávolítjuk,és a tejföl tejszín keverékét a keményítővel,és kevés főzőlével simára keverjük.Ehhez használjunk kisméretű habverőt.Ezután behabarjuk vele a levesünket.Tetejére őrölt fahéjat is szórhatunk.Ha nem lenne kellően édes,ízlésünk szerint ízesítsünk még utána.

Meggyleves fűszeresen.

Szeretem ha egy levesnek karaktere van,pláne ha gyümölcsről van szó.Télen is lehet meggyből levest készíteni.A mélyhűtőbe legalább 1 tucat 50 dkg-os csomagot raktároztam el.Ebből készítettem egy fűszeres tejszínes levest.A kardamom egy különleges fűszer,az aromája csodás.érdemes kipróbálni.Kis mozsárban feltörjük a magját,ha héjastól kapjuk,akkor kikell venni a burokból,ami kicsit zöldesszínű.

Hozzávalók:

 25 dkg magozott mirelit meggy,2 db fahéjrúd, 5 szem szegfűszeg,1 biocitrom héja és felének a leve, 1 csipet kardamom mag őrölve,és 1 csipet csillagánizs szintén őrölve.Gyógynövénybe kapható mindegyik.Kell még hozzá 5 ek barnacukor, 1 ek vanília aroma,és 2 ek étkezési keményítő,1 dl tejföl,és 1 dl tejszín.Diszítésnek citromfű.

Elkészítése:

A meggyet 1,5 liter vízben felteszem főni az összes fűszerrel,és cukorral,majd ha már megpuhult,akkor a főzőléből kiveszünk 1 merőkanállal,és a tejfölt,meg a tejszínt a keményítővel elvagyítve a főzőlével elkeverjük.Csomómentesre egy kicsi habverővel.Ezután keverjük bele a levesbe,és pár percig forraljuk csak.Levesszük a tűzhelyről,és lehűtjük.Tetejét tejszínnel,és citromfűvel diszítjük.Hidegen kínáljuk nyáron,télen viszont langyosan finom.

Vadászleves bécsi gombóccal.

Vadászleves bécsi gombóccal

Hozzávalók:

50 dkg őznyak, 3 sárgarépa, 5 dkg petrezselyem, 5 dkg zeller, babérlevél, fekete bors, só, paradicsompüré, 10 dkg sima liszt, 2 zsemlye, 2 tojás, 2 dkg dara, 1 g curry, 10 dkg zöldborsó, 3 hagyma, 3 dkg vaj, 1 dl tej és zöldpetrezselyem.

Elkészítése:

A kicsontozott és megmosott őznyakat apró kockákra vágjuk. Az apróra vágott hagymát zsírban megpirítjuk, majd felöntjük paradicsompürével. Hozzáadjuk a húst, és mérsékelt tűzön 10 percig reszteljük, majd hozzákeverjük a lisztet. Ezzel egy időben 2 liter vízben feltesszük a kockákra vágott zöldségeket és az előzőleg zsíron megpirított őzcsontokat, és puhára főzzük. A csont levét a zöldséggel a húsra öntjük és 20 percig együtt forraljuk, miközben beletesszük a bécsi gombócokat.

Bécsi gombóc

Hozzávalók:

2 kockákra vágott pirított zsemlye, 2 tojás, 2 dkg dara, zöldpetrezselyem, só, vaj és tej.

Elkészítése:


A pirított zsemlyére ráöntjük a tejet, hozzáadjuk a tojást és a többi kelléket, majd galambtojás alakú gombócokat készítünk és a levesben 20 percig főzzük.


 

Vöröslencsés csicseriborsós leves.

1 db vöröshagyma
2 evőkanál olaj
10 dkg vöröslencse
1 konzerv csicseriborsó
őrölt római kömény

2 db hámozott paradicsom
2 dl görög joghurt
1 csokor petrezselyemzöld
1 db kápiapaprika
kevés bors
Elkészítés módja:


Az olajon dinszteljük meg az apróra vágott hagymát. Keverjük hozzá a köményt és a paprikát folyamatosan. Adjuk hozzá a lencsét, amit 5 órán át áztattunk. Hozzá adjuk a paradicsomot, majd az alaplével felöntjük. Megfőzzük és utána botmixerrel pürésítjük, majd a csicseriborsót hozzáadva főzzük tovább néhány percig, végül sózzuk, borsozzuk. A legvégén keverjük bele, a joghurtot és az apróra vágott petrezselymet, majd tálaljuk.

Ínyenc burgonyaleves,vargányával.

Hozzávalók:

20 dkg burgonya,

10 dkg ízesvargánya aprított,(mirelit)

3dl zöldségalaplé,

1 cs petrezselyemzöld aprított,

6 dkg vaj,1 ek liszt,

1 csipet cukor,

1,5 dl tejszín,

1 -1 csipet őrölt fehérbors,

Elkészítés:

A burgonyát tisztítás után apró kockára vágom.A petrezselymet felaprítom.A gombát a mélyhűtőből előveszem,és leöblítem.Aprított vargányát használok,mert így lehet kapni,és nem kell már szeletelni. 5 dkg-ot  tegyünk félre belőle, a feltéthez.A vajat feltesszük egy fazékban forrósítani,és a burgonyát,meg a gombát rátesszük pirítani .Sózzuk,borsozzuk,és a cukrot, petrezselymet is hozzáadjuk.1 ek liszttel megszórjuk,és felöntjük az alaplével.Ha ez nincs,akkor vízzel,és egy Maggi leveskockát oldjunk fel benne.Főzzük puhára a zöldségeket,és merülő mixerrel pürésítjük.A maradék gombát kevés folyékony margarinon pirítsuk puhára álandó keverés mellett,és ez lessz a levesünk feltétje.Sózzuk,és kicsi borsot is szórjunk rá.A levesbe öntsük bele a tejszínt,keverjük el,és 3 percig még melegítsük,majd tálaljuk a félretett sült vargányával.petrezselyemmel is megszórhatjuk.

Alaszkai lazacleves.

Hozzávalók
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma (vagy 3 gerezd)
0.5 db zeller vagy 1-2 szál szárzeller
5 dkg vaj (vagy 6 dkg)
1 l liter hús alaplé (vagy 1,2 l)
4 szem közepes méretű burgonya
2 db sárgarépa
1 db fehérrépa
1 csokor kapor
1 db zsenge cukkini
1 marék konzerv kukorica
2 dl főzőtejszín
30 dkg bőr nélküli, szálkamentes lazacfilé

fehérbors
citromlé
Elkészítés

Egy 4 literes fazékban vajat olvasztunk, a hagymákat kockázva, aprítva megfuttatjuk rajta. Annyi lét öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Lefedjük és pároljuk, míg a krumlit és répát megtisztítjuk. A zellert is kockázzuk és a hagymás alaphoz adjuk. A kaprot felaprítva beletesszük, majd a maradék húslével felöntjük. 15 percig főzzük, és az aprított cukkinit és a kukoricát is hozzáadjuk a leveshez. Forraljuk, majd a lazacot kockára vágjuk, kb. 1-2 cm-esek legyenek, és keverjük a levesbe. Pár perc főzés után a tejszínnel dúsítjuk, és ha kell, utána sózzuk.

Aki szereti citromlét is csepegtethet a levesébe. Frissen finom igazán.

Füstöltízű sárgaborsólevespüré leves.

A sárgaborsót nemcsak főzeléknek,de ízletes levesnek is ellehet készíteni.A következők kellenek ehhez a finom ételhez:10 dkg száraz sárgaborsó,1 db vöröshagyma, 3 db babér,1 mk őrölt fehérbors, 10 dkg füstölt kolozsvári,vagy hasonló húsos szalonna,de jó bele a szalonnabőrke,vagy esetleg sonka.1 dl tejszín,1 kk csilipaprika aprítva,annak aki szereti,amúgy meg elhagyható.

Elkészítése:A sárgaborsót megmossuk,és előtte lévő nap beáztatjuk,mert sajnos lassan fő meg.A vöröshagymát tisztítás után apró kockára vágjuk,és 2 ek olajon megpároljuk.Tegyük bele a csilipaprikát,és a borsot,babért,majd öntsük fel 1 liter vízzel. A borsót mossuk át és tegyük a fazékba,majd jól keverjük el.A szalonnát vágjuk 3 darabba és úgy tegyük a levesbe.Főzzük lassú lángon puhára a borsót,botmixerrel pürésítsük,csak a babért előtte vegyük ki belőle.A szalonnát úgyszintén.A tejszínt keverjük el benne,és sózzuk meg ha szükséges.A szalonnát vágjuk apróra,és kínáljuk a leveshez,vagy levesgyönggyel koronázzuk meg a csészékben,kinek ízlése szerint.

Gesztenyekrémleves.

 

Olasz gesztenyekrém-leves
Hozzávalók 8 személyre:

80 dkg gesztenye
12 sárgarépa
1 kis fej hagyma
2 evőkanál vaj
1 evőkanál szárított kakukkfű
2 zöldségleveskocka
2 dl tejszín
4 vékony szelet füstölt sonka
Elkészítés
A gesztenyét megmossuk, végeit kereszt alakban bevágjuk, és kb. 30 perc alatt puhára főzzük. Megtisztítjuk, kissé összevagdaljuk. A répát és a hagymát meghámozzuk, megmossuk, a répát vékony szeletekre, a hagymát apróra vágjuk.Felforrósítjuk a vajat, üvegesre pirítjuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a répát és a gesztenyét, és kissé megpirítjuk. Felöntjük 1,5 liter vízzel, beleszórjuk a kakukkfüvet, és felforraljuk. A levesbe keverjük a zöldségleveskockát, és lassú tűzön kb. 20 percig főzzük. A sonkát hajszálvékony csíkokra vágjuk. A tejszínt kemény habbá verjük. A leves levesszük a tűzről, botmixerrel összetörjük. Szétosztjuk nyolc tányérba, a tejszínhabot a tetejére tesszük, és megszórjuk a sonkaszeletekkel.

Almás sütőtökkrémleves tökmagolajjal.

Hozzávalók.

1 fej hagyma
Nusett kókuszzsír
1 kisebb sütőtök
Milfina mascarpone
Milfina tejszín
tökmagolaj
3 alma
gyömbér
szerecsendió
fokhagyma
Le Gusto Fűszermalom só, bors1 nagyobb fej hagymát megtisztítunk, felszeletelünk, majd Nusett kókuszzsíron elkezdjük dinsztelni. Hozzáadunk 1 kisebb sütőtököt meghámozva, felkockázva, pár percig fedő alatt pároljuk. Fűszerezzük őrölt gyömbérrel, szerecsendióval, kevés zúzott fokhagymával, majd sózzuk, borsozzuk és felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje.
2
Felforraljuk, és 10 percig előfőzzük. 3 almát meghámozunk, felkockázunk, hozzáadjuk a sütőtökhöz, és puhára főzzük az egészet. Végül hozzáteszünk 2 púpos evőkanál Milfina mascarponét vagy kevés tejszínt, és simára turmixoljuk a levest. Tökmagolajjal meglocsolva tálaljuk

Sütőtökleves édesburgonyával.

Sütőtökleves édesburgonyával
Hozzávalók:
1 kisebb sütőtök
2 közepes édesburgonya
4-5 sárgarépa
4-5 gerezd fokhagyma

bors
fahéj
babérlevél
szerecsendió
olívaolaj
tejföl
snidling

Elkészítés: A zöldségeket meghámozzuk, apró kockákra vágjuk, és olajjal kikent tepsiben puhára sütjük. Beletesszük egy nagy lábasba, felöntjük vízzel, felforraljuk. Forrás után levesszük, letutrmixoljuk, és visszatesszük a tűzre további 20 percre. A fűszereket hozzáadjuk. Tálaláskor a tányér aljára 1 nagy kanál tejfölt teszünk, erre merjük a forró levest. A leves tetejere snidlinget aprítunk. Megszórhatjuk még pirított tökmaggal vagy fenyőmaggal is.

Zöldbableves csigabetéttel.

Hozzávalók

25 dkg fagyasztott sárga hüvelyű bab
2 szál kisebb sárgarépa
1 szál petrezselyem zölddel együtt

bors
alaplé vagy víz
2 evőkanál olaj
1 evőkanál liszt
1 kocka ételízesítő
fűszerpaprika
1 db tojásból galuska
hírdetés


Elkészítés módja

Az olajon megpároljuk a répákat, amit előtte felkarikáztunk, majd liszttel megszórjuk, és paprikával ízesítjük. 1 liter zöldség alaplével felöntjük. Ezután a zöldbabot is hozzáadjuk. Sózzuk, borsozzuk, majd a zöldet beleaprítjuk. Lassan főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak és végül ízesítjük leveskockával. A tojásból kevés liszttel galuskatésztát keverünk, és ezt szaggatjuk bele a levesbe nokedliszaggatóval. Pár percig főzzük még, és ha feljönnek a leves felszínére, vegyük le a tűzhelyről.

Zöldalmás-zelleres gesztenyekrémleves.

Zöldalmás, zelleres gesztenyekrémleves
Hozzávalók (4-6 adag)

2 evőkanál olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
1 csokor újhagyma, karikázva
1 közepes zellergumó (30dkg), meghámozva, felkockázva
40dkg hámozott gesztenye (friss, vagy vákuumcsomagolt)
1 nagy zöldalma, meghámozva, felkockázva
1,5l leszűrt hús-, vagy zöldségleves
1 ág friss kakukkfű
só, bors
5dkg hideg vaj

Az olajon üvegesre pirítjuk a finomra aprított hagymát és újhagymát. Hozzáadjuk a felkockázott zellert, feldarabolt gesztenyét, a meghámozott, felkockázott zöldalmát és a lemorzsolt friss kakukkfüvet, majd néhány percig átforgatjuk. Felöntjük a húslevessel (vagy vízzel), sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt, kb. 30 percig főzzük, amíg a gesztenye teljesen megpuhul, és villával könnyen össze lehet nyomni. Amikor elkészült, robotgépben, vagy botmixerrel teljesen simára pürésítjük, közben hozzáadjuk a hideg vajat. Tálaláskor kínálhatunk hozzá ropogós bagettet.Mautner Zsófia receptje.

Medvehagyma leves.

Hozzávalók: 150 g medvehagymalevél, 1 db burgonya, 2 szál újhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 800 ml zöldség alapleves, 1 evőkanál vaj, 1 dl tejszín, só, őrölt bors, őrölt szerecsendió

Egy fazékban forrósítsuk fel a vajat, adjuk hozzá a felkarikázott újhagymát és az összezúzott fokhagymát. Pár perc párolás után tegyük bele a megmosott és összevágott medvehagymát, valamint a megtisztított és kis darabokra vágott burgonyát.

Fűszerezzük őrölt borssal, őrölt szerecsendióval és sóval. Öntsük fel a zöldség alaplevessel vagy vízzel és leveskockával. Főzzük 10-12 percig, és a végén dúsítsuk tejszínnel. Jól forraljuk össze, majd kézi mixerrel pürésítsük.

Kis tálkákban forrón tálaljuk, fokhagymás pirítóst is kínálhatunk mellé.

Tárkonyos húsvéti leves.

Hozzávalók

1 kis fej vöröshagyma
4 evőkanál olaj
1 púpozott evőkanál finomliszt
1.2 liter víz
30 dkg főtt
füstölt sonka vagy csülök
1 evőkanál ételízesítő por
1 mokkáskanál őrölt fekete bors
1-1 dl tejföl és főzőtejszín
1 kiskanál szárított tárkony (a friss még zamatosabb)
1 evőkanál mustár
1-2 kiskanál tárkonyos ételecet (citromlével is helyettesíthetjük)
2-3 ecetes uborka
8 főtt fürjtojás (nagyobb élelmiszerüzletekben főzve tisztítva kapható)



Elkészítés módja

1. A hagymát megtisztítjuk, finomra aprítjuk, majd kevergetve az olajban 2 perc alatt megfonnyasztjuk. A liszttel megszórjuk, fél percig pirítjuk, a vízzel fölöntjük. Kevergetve, nagy lángon fölforraljuk.
2. Közben a füstölt húst csíkokra vágjuk. A húst a levesalaphoz adjuk, az ételízesítővel, a borssal fűszerezzük. A tejfölt a tejszínnel, a tárkonnyal, a mustárral, a tárkonyecettel összekeverjük. Egy keveset a fövő levesből belemerünk, így öntjük a lábasba, nehogy összekapja. Épp csak 2-3 percig főzzük. Végül a csíkokra metélt uborkát is belekeverjük.
3. Minden levesestányérba 2 főtt fürjtojást rakunk, és a levest rámerjük.

Vöröslencse krémleves.

300 g vörös lencse
1 kisebb vöröshagyma
1 szál petrezselyemgyökér
1 közepes burgonya
2 babérlevél
1500 ml víz

őrölt fehér bors
100 g főtt, füstölt tarja

A lencsét leöblítjük és a megtisztított zöldségekkel és a babérlevéllel odatesszük főni.
Sózzuk, fehér borssal ízesítjük.
Ha a lencse és a zöldségek is puhára főttek, eltávolítjuk a babérlevelet és botmixer segítségével pürésítjük az egészet.
A tarjaszeleteket kevés olajon pirosra sütjük és ezzel gazdagítva kínáljuk a levest.

Körtekrémleves.

Hozzávalók:
5-6 db érett körte
2 fahéjrúd
5-6 szem szegfűszeg
fél citrom leve
15 dkg cukor
1 egész vaníliarúd
csipetnyi só
3 evőkanál étkezési keményítő
2 dl tejszín

Elkészítése:

Tegyük egy kisebb lábasba a fahéjrudat és a szegfűszeget. Öntsünk rá egy liter vizet, és lassú lángon főzzük tíz percig.

A fűszeres levet öntsük át egy nagyobb lábasba, adjuk hozzá a meghámozott és felkockázott körtét, öntsünk rá annyi vizet, hogy duplán ellepje.

A vaníliát hosszában vágjuk kétfelé, kaparjuk a kis magokat a levesbe, és a kikapart vaníliát is dobjuk bele. Ízesítsük sóval, citromlével és cukorral, majd kis lángon főzzük tíz percig.

Ha megfőtt, hideg vízzel elkevert étkezési keményítővel sűrítsük be, öntsük hozzá a tejszínt, majd forraljuk jól össze.

Langyosan tálaljuk tálkákba vagy üvegpoharakba, tetejére reszeljünk zöldcitrom-héjat, és friss mentaággal dekoráljuk.

Ukrán céklaleves.

hozzávalók / 6 adag

3 ek olívaolaj
1 közepes db vöröshagyma
3 közepes db cékla
2 közepes db sárgarépa
25 dkg savanyú káposzta
1 gerezd fokhagyma
2 db babérlevél
5 szem fekete bors
1 l marha alaplé
5 dl víz
40 g sűrített paradicsom
2 közepes db burgonya
1 teáskanál cukor
só ízlés szerint
6 ek tejföl
1 csokor kapor

A sárgarépát és a céklát meghámozzuk, majd julienne-re vágjuk, és félretesszük. Ha nagyon savanyú lenne a káposztánk, akkor kevés vízbe áztassuk be, majd jól nyomkodjuk ki!
Az olívaolajat egy nagy edényben felhevítjük, majd hozzáadjuk a megtisztított, felszeletelt fokhagymát, hagymát, sárgarépát, céklát. Babérlevéllel és egész fekete borssal fűszerezzük, és folyamatos kevergetés mellett 5-10 percig pirítjuk, amíg a zöldségek kicsit meg nem puhulnak és össze nem esnek.
Hozzáadjuk az alaplevet, a vizet és a sűrített paradicsomot, majd nagyra vesszük alatta a lángot, és felforraljuk.
Ha felforrt, akkor alacsonyra vesszük a lángot, és másfél óráig lassan főzzük.
Másfél óra után hozzáadjuk a megtisztított és kockára vágott burgonyát, a cukrot és az összevágott savanyú káposztát, majd újabb fél órán át főzzük. Ha savanykásabb ízvilágra vágyunk, akkor adhatunk hozzá keveset a káposzta levéből is.
Az elkészült levest egy kanál tejföllel és összeaprított friss kaporral megszórva tálaljuk!

Currys-spenótos vöröslencseleves.

Currys-spenótos
vöröslencseleves
Hozzávalók 4 személyre:
1 karcsú póréhagyma
200 g burgonya
2 ek. olaj
100 g vöröslencse
1 kk. curry
1 ek. paradicsompüré
1 kk. zöldséges ételízesítő
150 g friss spenót
1/2 piros húsú paprika
3-4 szál petrezselyem
só, bors


1. A póréhagymát megtisztítjuk, megmossuk, nem túl vékonyan felkarikázzuk. A burgonyát meghámozzuk, és 2x2 cm-es kockákra vágjuk.

2. Felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a burgonyát, 1 percig élénk tűzön pirítjuk, aztán hozzáadjuk a pórét és a lencsét, 2 perc múlva a curryport és a paradicsompürét, majd továbbra is élénk tűzön, folyamatosan keverve még 1/2 percig pirítjuk (vigyázat, mind a curry, mind a paradicsompüré könnyen megég!). Felöntjük 1 liter vízzel, hozzáadjuk az ételízesítőt, és félig lefedve 15 percig főzzük.

3. Közben a a spenótot megtisztítjuk, váltott vízben megmossuk. A paprikát leöblítjük, kicsumázzuk, magjait-ereit eltávolítjuk, apróra felkockázzuk. A petrezselymet megmossuk, lerázzuk róla a vizet, levélkéit lecsipkedjük, finomra vágjuk. A leveshez adjuk a spenótleveleket, 2-3 percig együtt főzzük, végül utánasózzuk, frissen őrölt borssal illatosítjuk. Tálaláskor lazán beleforgatjuk a vágott petrezselymet, és a paprikakockákkal megszórva kínáljuk.

Toszkán bableves.

Hozzávalók 4 személyre:
250 g száraz fehérbab
1 közepes fej hagyma
2+2 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
2 zsályalevél
1 dús szál bazsalikom
2+1 kisebb paradicsom
2 ek. olaj
1 ek. zöldséges ételízesítő
2 zöldségleveskocka
só, bors
chilipor


1. A babot előző este átválogatjuk, beáztatjuk hideg vízbe. Másnap a hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, megmossuk. A babot leöblítjük, 1,5 liter hideg vízbe dobjuk, a babérlevéllel és 2 gerezd fokhagymával ízesítjük, só nélkül puhára főzzük. Leszűrjük, levét megtartjuk.

2. Miközben a bab fő, a hagymát finomra vágjuk. A zöldfűszereket leöblítjük, lerázzuk róluk a vizet. A paradicsomokat megmossuk, kettőt meghámozunk és felaprózunk.

3. Az olajat felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát és 2 gerezd áttört fokhagymát. Hozzáadjuk a zsályaleveleket, a felaprózott paradicsomot, az ételízesítőt és az elmorzsolt leveskockákat. Felöntjük a bab főzőlevével, felforraljuk, majd belecsúsztatjuk a babot, és fedő nélkül, szelíd tűzön 10 percig főzzük.

4. Kiemeljük a levesből a zsályaleveleket és a bab 2/3-át. A maradékot botmixerrel krémmé turmixoljuk (azaz besűrítjük), aztán hozzáadjuk a kiemelt babot és a harmadik, hámozatlanul apró kockákra vágott paradicsomot. Utánasózzuk, néhány tekerésnyi frissen őrölt borssal illatosítjuk, ízlés szerint chiliporral fűszerezzük, és vékony csíkokra aprított bazsalikommal, illetve bazsalikombóbitákkal vidámítva tálaljuk.
Tippek:

Készíthetjük 2 kis doboz konzerv fehérbabból is (töltőtömeg kb. 240 g/dob), amelyet felhasználás előtt szűrőtálba csúsztatunk, bő hideg vízzel leöblítünk és lecsepegtetünk (a dobozban lévő lé nem jó és nem is gusztusos!).

Sonkás pórés burgonyakrémleves.

Sonkás-pórés
burgonyakrémleves
Hozzávalók 4 személyre:
100 g póréhagyma vagy újhagyma
1 közepes fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
500 g burgonya
4-5 szál friss majoránna
2 ek. olaj
1,2 liter füstöltlé (kockából)
150 g főtt, füstölt sonka
2 dl+4 kk. tejföl
só, bors
szerecsendió



1. A pórét vagy újhagymát, a hagymát, a fokhagymát és a burgonyát megtisztítjuk, megmossuk. A pórét/újhagymát karikákra, a hagymát finomra, a burgonyát apró kockákra vágjuk. A majoránnát leöblítjük, leveleit lecsipkedjük, néhány bóbita kivételével felaprózzuk.

2. Megfonnyasztjuk a felforrósított olajban a pórét/újhagymát, a hagymát és az áttört fokhagymát. Hozzáadjuk a burgonyát, a majoránnát, 1-2 percig élénk tűzön pirítjuk, aztán felöntjük a füstölt lével, és fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára főzzük (25-30 perc).

3. A sonkát 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A leveshez adunk 2 dl tejfölt, botmixerrel az egészet sima krémmé zúzzuk, sóval, őrölt borssal és frissen reszelt szerecsedióval ízesítjük (ha túl sűrű, egy kevés vizet vagy tejet adunk hozzá), és még egyszer felforraljuk.
4. Tálaláskor erőleveses-csészékbe szedjük, tetejüket 1-1 kk. levesbe kevert-cirmosított tejföllel, a sonkakockákkal és a félretett majoránnabóbitákkal díszítjük. Reszelt parmezán sajtot kínálhatunk hozzá.

Tippek:


– Sonka helyett gazdagíthatjuk 100 g érett, apróra felkockázott-eltördelt márványsajttal vagy pirított zsemlekockákkal is.

Gyömbéres sütőtökleves.

Gyömbéres
sütőtökleves
Hozzávalók 4 személyre:
200 g burgonya
450 g sütőtök
1 közepes fej hagyma
1/2 karcsú póréhagyma
1-2 gerezd fokhagyma
diónyi friss vagy 1/4 kk. őrölt gyömbér
2 ek. olaj
1 ek. ételízesítő
1,5 dl főzőtejszín
só, bors
4 ek. tejföl



1. A burgonyát és a sütőtököt meghámozzuk, a sütőtök magjait-szakállkáját eltávolítjuk, mindkettőt apróra felkockázzuk. A hagymaféléket, a fokhagymát és a gyömbért ugyancsak megtisztítjuk, a pórét felkarikázzuk, a hagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, a gyömbért megreszeljük.

2. Az olajat felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a fokhagymát és a gyömbért, rádobjuk a hagymát és a pórét, 1 perc múlva a sütőtököt és a burgonyát, élénk tűzön további 1 percig pirítjuk. Hozzáadjuk az ételízesítőt, felöntjük 1,2 liter vízzel, majd félig lefedve, mérsékelt tűzön 30-35 percig, vajpuhára főzzük (félidőben kiemelünk a sűrűjéből 3-4 evőkanálnyit a díszítéshez).

3. A leveshez adjuk a tejszínt, botmixerrel az egészet bársonyos krémmé pörgetjük, utánasózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítjük, összeforraljuk. 4 mélytányér aljára 1-1 ek. tejfölt simítunk, arra merjük a forró levest, lazán összekeverjük-cirmosítjuk, végül a félretett darabos zöldséggel gazdagítjuk, illetve finomra vágott snidlinggel, petrezselyemmel (szezonban ehető-ízletes sarkantyúvirágokkal) vidámíthatjuk. Pirított zsemlekockákat vagy kevés vajban/margarinban pirosra sütött almaszeleteket is kínálhatunk hozzá.

Medvehagymás spenótkrémleves.

Hozzávalók:

1 nagyobb vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
5 dkg kókuszzsír
8 evőkanál rizsliszt
kb. 25-30 dkg friss spenót
1/2 csokor medvehagyma
só,bors,
frissen reszelt szerecsendió,1hús- leveskocka,2 ek burgonyapehely.
1 dl tejszín.

Az apróra vágott vöröshagymát a kókuszzsíron megdinszteljük, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, megszórjuk a rizsliszttel, alaposan összekeverjük, majd felengedjük kb. 1 liter vízzel. Ha a levesalap felforrt, beletesszük az előzőleg alaposan átmosott spenótot és medvehagymát, sózzuk,borsozzuk,a leveskockát belemorzsoljuk, ízesítjük szerecsendióval, majd kb. 5 percig együtt forraljuk.2 ek burgonyapehellyel sűrítjük. Botmixerrel krémesre turmixoljuk, és ha szükséges még utánaízesítjük.A tejszínt öntjük a legvégén hozzá,és 1 perc elteltével kész is.

Tipp:
Betétként reszelt sajttal összekevert tojást sütőben megsütünk, apró kockára vágva a levesbe szórjuk.

Mascarpónés spenótkrémleves.


Mascarpónés spenótkrémleves.



Elkészítés módja
A vajon megfuttatjuk az apróra vágott fokhagymát, majd hozzátesszük a bébi spenótot.
Megfonnyasztjuk a spenótot, aztán felöntjük a húslevessel.
Sózzuk, borsozzuk és puhára főzzük.
Közben a kenyér belsejét kis kockákra vágjuk és az olívaolajon 1 gerezd fokhagymát kicsit megpirítunk.
A fokhagymát kivesszük az olívaoljból, aztán a kenyérkockákat megpirítjuk rajta.
A kenyérkockákat a levesbe tesszük és összeturmixoljuk, majd a mascarponét is hozzáadjuk.
Ha kell, utánízesítjük.
Parmezánforgáccsal és fokhagymás pirítóssal tálaljuk.

Hozzávalók
- 50 dkg bébi spenót
- 2 evőkanál vaj
- 10 dkg mascarpone
- 1 húsleveskocka
- só, bors
- 3+1 gerezd fokhagyma
- 3 szelet szénhidrátcsökkentett kenyér
- olívaolaj
- parmezán
- a tálaláshoz fokhagymás pirítós szénhidrátcsökkentett kenyérből

Egyszerű vöröslencse krémleves.

20 dkg vörös lencse
2 evőkanál vaj
2 fej finomra vágva hagyma
10 dl húsleves
1 evőkanál sűrített paradicsom
1 evőkanál finomra vágott petrezselyem
ízlés szerint só
A tálaláshoz:
igény szerint pirított zsemlekocka
Elkészítés:

1. A lencsét többször váltott vízben megmossuk. A vajat egy nagy lábosban, közepes lángon felolvasztjuk, és 8-10 perc alatt világossárgára pirítjuk rajta a hagymát.

2. Hozzáadjuk az alaposan megmosott lencsét meg a paradicsompürét, felöntjük a levessel, ha szükséges, utánasózzuk.

3. A lencsét 25-30 perc alatt puhára főzzük. Akkor az egészet robotgéppel (vagy botmixerrel) pürésítjük, végül a petrezselyemmel megszórva tálaljuk. A zsemlekockát külön tálban adjuk hozzá.

Pirított őzlábgombás csicseriborsó krémleves.

4 nagyobb őzlábgomba
40 dkg főtt csicseriborsó
1 csipet őrölt római kömény
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma
3 evőkanál olaj
vagy
3 evőkanál vaj
10 dl zöldségleves
vagy
10 dl húsleves
ízlés szerint bors
ízlés szerint só
ízlés szerint chilipehely
Elkészítés:

1. Az 1 evőkanálnyi zsiradékon pároljuk meg a finomra vágott hagymát és a reszelt fokhagymát.

2. Adjuk hozzá a főtt csicseriborsót (konzerv is lehet), öntsük fel a zöldség- vagy húslevessel, fűszerezzük ízlés szerint és főzzük 10 percig.

3. Pürésítsük (ha szükséges kevés levessel vagy vízzel hígíthatjuk).

4. A másik 2 evőkanálnyi zsiradékon pirítsuk meg a megtisztított, kisebb darabokra tördelt vagy vágott gombakalapokat. Sózzuk, borsozzuk és a levesben tálaljuk.
A kedvenc gombám a nagy őzlábgomba (Macrolepiota procera), aminek ilyenkor szeptemberben van a fő szezonja. Így adta magát, hogy a csicseriborsó levesbe is ez került megpirítva.

Zöldségalaplé.

2 szál kockára vágott sárgarépa
2 db zellerszár
2 db paradicsom
2 szem szegfűszeg
1 teáskanál só
2 db babérlevél
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
25 dl víz
2 fej hagyma
1 csomó kisebb csokor petrezselyemzöld
6 szem fekete bors

1. Felmelegítjük az olajat egy nagy fazékban. Hozzáadjuk a szegfűszeggel megszúrt hagymát, a sárgarépát, a zellert, a paradicsomot, a petrezselymet, a borsot, a babérlevelet és a sót. 5 percig pároljuk.

2. Felöntjük vízzel, a fazekat félig lefedjük. 60 percig főzzük a levest.

3. Fémszitán leszűrjük, a zöldségeket kidobjuk.

Északafrikai leves.

1 evőkanál finomra vágva koriander
2 evőkanál frissen préselt/facsart citromlé
1 szál finomra vágva zellerszár
1 darabka fahéj
40 dkg száraz csicseriborsó
25 dkg lencse
100 dkg érett, durvára vágott paradicsom
10 dkg rövid szemű rizs
50 dkg kockára vágott birkahús
vagy
50 dkg kockára vágott bárányhús
2 fej finomra vágva hagyma
3 evőkanál finomra vágva petrezselyemzöld
1 csipet sáfrány
1 csipet őrölt gyömbér
35 dl víz
3 evőkanál liszt
2 evőkanál tisztított vaj
vagy
2 evőkanál ghee
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
ízlés szerint só
Elkészítés:

1. A csicseriborsót előző este beáztatjuk, felhasználás előtt alaposan lecsöpögtetjük.

2. A felkockázott bárányt, vajat, hagymát, zellerszárat, a petrezselyem és a koriander felét, fahéjat, sáfrányt, gyömbért lábasba rakjuk. Összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk.

3. Közepes tűzön, amíg a vaj felolvad, pirítjuk. 1 liter vízzel felöntjük és felforraljuk. 25-30 perc alatt a felére sűrítjük.

4. Hozzáadjuk a csicseriborsót és a lencsét, felöntjük a maradék vízzel. Közepes tűzön 75 percig főzzük.

5. Belerakjuk a paradicsomot és a maradék petrezselymet és koriandert. Felforraljuk. A tűz hőfokát visszavesszük, és 10 percig gyöngyöztetjük.

6. Hozzáadjuk a rizst. A lisztet kevés hideg vízzel csomómentesre keverjük.

7. A levest félrehúzzuk, és a liszttel behabarjuk. A tűzre visszatéve állandóan kevergetve még 10 percig főzzük. Hozzáadjuk a citromlevet, és azonnal, forrón tálaljuk.

Marhahúsalaplé.


100 dkg marhacsont
150 dkg marhahús
1 evőkanál tengeri só
1 csomó petrezselyemzöld
2 db babérlevél
2 gerezd fokhagyma
2 db érett paradicsom
2 szál zellerszár
1 szál póréhagyma
1 fej negyedelt hagyma
1 szál félbevágott sárgarépa
50 dl víz

1. A hozzávalókat nagy fazékba rakjuk, és alacsony hőfokon 180 percig gyöngyözve főzzük.

2. Leszedjük a habot a tetejéről.

Minestrone.

4 db vékonyra szeletelt zellerszár
4 db vékonyra szeletelt cukkini
40 dkg konzerv cannellinibab
40 dkg összevágott paradicsom
vagy
40 dkg konzerv paradicsom
3 db kockára vágott burgonya
1 dl extraszűz olívaolaj
10 dl marhahúsleves
3 szál vékonyra szeletelt sárgarépa
1 fej vékonyra szeletelt hagyma
1 gerezd finomra vágott fokhagyma
1 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors
ízlés szerint só
szükség szerint parmezán sajt
Elkészítés:

1. Felmelegítjük az olajat egy serpenyőben. Hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, majd puhára pároljuk.

2. Beletesszük a burgonyakockákat, azután a sárgarépát, a zellerszárat, a cukkinit, és még további 5 percig együtt pároljuk.

3. Felöntjük marhahúslevessel, hozzáadjuk a paradicsomot. A parmezán sajthéjat is beledobjuk. Felforraljuk, lefedve 1 órán át főzzük.

4. Hozzáadjuk a petrezselymet, a babot, és még 10 percig főzzük. Kidobjuk a parmezánhéjat. Sózzuk, borsozzuk a levest. Forrón tálaljuk.

Céklakrémleves.

Elkészítési idő: 1 óra. A céklát már az ókori görögök is előszeretettel fogyasztották, köztudottan a leghatékonyabb méregtelenítő zöldség. Egészségünk megőrzése végett ajánlatos minél többet fogyasztani belőle, hogy növeljük szervezetünk ellenállóképességét.

4 közepes méretű cékla, 4 kisebb alma, egy mokkáskanál köménymag, só, egy pohár tejföl, cukor.

1. A céklát héjában megfőzzük, kihűtjük, meghámozzuk és felkockázzuk.
2. Az almákat meghámozzuk és a céklával együtt összeturmixoljuk.
3. Teatojásba tesszük a köménymagot, a céklalevessel együtt felforraljuk, hozzáadjuk a tejfölt, majd ízlés szerint fűszerezzük.

Kacsaaprólék leves.

Kacsahúsalaplé: 70-80 dkg kacsafarhát vagy szárnytő, 6-7 sárgarépa, 3 petrezselyem, 1 fej hagyma, 1-2 cikk fokhagyma, 1 kisebb zeller, fél karalábé, 1 paprika, diónyi gyömbér, néhány borsszem, só és házi ételízesítő;
Levesbetét: bordáslaska (lúdgégetészta);
Tálalás: kurkuma, petrezselyemzöld és őrölt bors.

1. A kacsafarhátat vagy szárnytövet alaposan megtisztítjuk a tollmaradványoktól és ha nagy a hája, akkor levágjuk és külön kiolvasztjuk.
2. A megtisztított kacsafarháta bő hidegvízben feltesszük főni, lassú tűznél felforraljuk, közben szűrőkanállal a habját többször is leszedjük.
3. Ezalatt megtisztítjuk a zöldségeket, majd hozzáadjuk a leveshez, a fokhagymát és hagymát megtisztítva, de héjastól tesszük bele.
4. Ha a zöldséggel felfőtt, beletesszük a fűszereket is, majd úgy állítjuk be a leves fővését, hogy épp csak gyöngyözzön – így lesz szép áttetsző a húsleves.
5. Amikor a hús és a zöldség megpuhult, leszűrjük a levest, kevés kurkumával felforraljuk és bordáslaskával befőzzük.
6. Tálaláskor petrezselyemzölddel megszórjuk és őrölt borsot teszünk az asztalra.

Jókai bableves csipetkével.

Jókai bableves
csipetkével
Hozzávalók 4 személyre:
200 g tarkabab
600 g füstölt sertéscsülök
150 g petrezselyemgyökér
150 g sárgarépa
100 g füstölt, paprikás kolbász
1 babérlevél
2 gerezd fokhagyma

8-10 szem feketebors
1 ek. olaj
2 ek. finomliszt
1 közepes fej hagyma
1/2 kk. édes-nemes pirospaprika
2 dl tejföl
borecet vagy citromlé
1/2 hegyes zöldpaprika
A csipetkéhez:
100 g finomliszt

1 tojás


1. Előző este két külön tálban, beáztatjuk langyos vízbe az átválogatott babot és a csülköt. Másnap annyi hideg vízben, hogy ellepje, feltesszük főni a csülköt, és csaknem puhára főzzük.

2. A répaféléket megtisztítjuk és felaprózzuk, a kolbászt leöblítjük és vékonyan felkarikázzuk, majd a leszűrt babbal, a babérlevéllel, a teatojásba zárt fokhagymával és borssal együtt a csülökhöz adjuk, és az egészet puhára főzzük.

3. Közben elkészítjük a csipetkét: a lisztet elkeverjük 1 csipet sóval, hozzáadjuk a tojást, és víz nélkül kemény tésztát gyúrunk, kis cipót formálunk belőle. Babszemnyi nagyságú darabkákra csipkedjük, lisztezett munkalapon „meggömbölygetjük” őket, és kissé szikkadni hagyjuk.

4.Rántást készítünk: az olajon megpirítjuk a lisztet, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, néhány percig együtt pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, végül egyszerre felöntjük 3 dl hideg vízzel, és simára keverjük.

5. A csülköt kicsontozzuk, felaprózzuk, visszatesszük a levesbe. Hozzászűrjük a rántást, belekeverjük a tejfölt, és felforraljuk. Beleszórjuk a csipetkét, 10-12 percig főzzük, végül ízlés szerint savanyítjuk, utánasózzuk, borsozzuk, és zöldpaprika-karikákkal díszítjük (a teatojást és a babérlevelet tálaláskor eltávolítjuk). Külön csészében további tejfölt kínálhatunk hozzá.
Fontos:

Mielőtt a rántást megszórnánk paprikával, le kell húzni az edényt a tűzről, mert a paprika pillanatok alatt megég, és keserű lesz tőle az étel!
Tippek:

Rántás helyett habarással is készíthetjük, amelyet akkor adunk a leveshez, ha a csipetke már majdnem megfőtt: 2 dl tejfölben és 1 merőkanál főzőlében simára keverünk 2 ek. rizslisztet, a leveshez adjuk, és mindössze 3-4 percig forraljuk.
Érdekességek:

A leves Jókai Mór (1825-1904) a mai napig legolvasottabb írónkról, a magyar romantikus próza kiemelkedő alakjáról kapta a nevét, aki az asztal örömeit sem vetette meg. Különösen kedvelte ezt a tartalmas bablevest, amelyet kedvenc nyaralóhelyén, Balatonfüreden, rendkívül ízletesen tudtak készíteni a helybéli vendéglősök. A hozzávalók – ahány konyha, annyi bableves alapon – némiképp változhatnak (a csipetke akár el is maradhat), de füstölt húsnak, paprikás kolbásznak és némi zöldségnek feltétlenül lenni kell benne.

Medvehagymás krémleves.

Hozzávalók
adagra:
3 bő evőkanál olívaolaj
1 nagy fej hagyma - vörös
2 gerezd fokhagyma
140 g medvehagyma
1 L víz
280 g burgonya (megtisztított, hámozott)
3 teáskanál só - tengeri
1 db leveskocka
150 ml főzőtejszín (15-20%-os)
2 púpozott evőkanál sajt - parmezán
bors - fekete (őrölt)

Először a medvehagymát alaposan mossuk meg és vágjuk fel apróbbra.





2
Az olívaolajat hevítsük fel és fonnyasszuk meg rajta a felkockázott vöröshagymát.







3
Tegyük rá a medvehagymát és az összetört fokhagymát, majd a víz felével kezdjük el párolni.







4
A burgonyát hámozzuk meg és kockázzuk fel.





5
Tegyük a hagymákhoz, sózzuk meg, majd öntsük fel a maradék vízzel és addig főzzük, míg a burgonya puhára fő benne.









6
Mikor a burgonya megpuhult, öntsük bele a tejszínt, adjuk hozzá a parmezánt és kicsit sűrítsük be.







7
A kész levest turmixgépbe öntve, vagy botmixerrel teljesen pürésítsük le és forrón tálaljuk

Joghurtos sütőtökkrémleves

Joghurtos
sütőtökkrémleves
Hozzávalók 4 személyre:
600 g sütőtök (sonkatök)
1 nagy fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
3 ek. olaj
2 zöldségleveskocka
2 ek. tisztított tökmag
1 ág (kb. 20 cm-es) rozmaring
1 biocitrom
200 g natúr krémjoghurt
só, bors
1 szál újhagyma


1. A sütőtököt leöblítjük, kettévágjuk, magjait eltávolítjuk, meghámozzuk, majd nagyobb kockákra daraboljuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, a hagymát félbevágjuk, nem túl vékonyan felkarikázzuk.

2. Közepes lábasban felforrósítjuk az olajat, megfonnyasztjuk benne a hagymát és az áttört fokhagymát. Rádobjuk a sütőtököt, felengedjük 1,5 liter vízzel, belemorzsoljuk a leveskockákat, és fedő alatt, lassú tűzön vajpuhára pároljuk.

3. Közben a tökmagot serpenyőben, zsiradék nélkül megpirítjuk, és azonnal lapostányérra csúsztatjuk, hogy meg ne égjen. A rozmaringágat leöblítjük, tűleveleit lecsipkedjük és finomra vágjuk. A citromot alaposan megmossuk, héját lereszeljük.

4. A megpuhult tököt levével együtt péppé-krémmé turmixoljuk. Hozzáadjuk a rozmaringot, a citromhéjat, 1/2 citrom átszűrt levét és a joghurt kétharmadát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, jól összeforraljuk (ha túl sűrű, kevés vízzel higítjuk). A levest tálkákba szedjük, mindegyik közepére teáskanálnyit pöttyintünk a maradék joghurtból. Tetejét a pirított tökmaggal, felkarikázott újhagymaszárral díszítjük, és azonnal-forrón tálaljuk.

Medvehagyma- krémleves.

Medvehagyma-
krémleves
Hozzávalók 4 személyre:
2 nagyobb burgonya
1 közepes fej hagyma
150 g medvehagyma
1 kis csokor petrezselyem
8-10 szál snidling
4 közepes, kemény paradicsom
2 ek. olaj
1 ek. zöldséges ételízesítő
1,5 dl száraz fehérbor
125 g mascarpone vagy natúr Philadelphia krém
só, bors
4 kk. tejszín vagy tejföl



1. A zöldségeket és a zöldfűszereket megtisztítjuk, megmossuk. A burgonyákat és a hagymát felaprózzuk, a medvehagymaleveleket ujjnyi széles csíkokra metéljük.

2. Felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a hagymát és a medvehagymát, fedő alatt 5 percig fonnyasztjuk. Hozzáadjuk a burgonyát, meghintjük az ételízesítővel, felöntjük 1 liter vízzel és a fehérborral, majd félig lefedve, mérsékelt tűzön puhára főzzük.

3. Beleszórjuk a petrezselyemleveleket, botmixerrel az egészet finom péppé-krémmé turmixoljuk. Hozzákeverjük a mascarponét vagy Philadelphiát, olvadásig forrósítjuk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

4. Tálalás előtt burgonyahámozóval körkörösen haladva, 2-3 cm szélességben lehántjuk a paradicsomok héját, csigavonalban feltekerjük, 4 rózsát formálunk belőlük. A levest mélytányérokba szedjük, közepükre ültetünk 1-1 paradicsomhéj-rózsát, tetejüket 1-1 kk. tejszínnel vagy tejföllel cirmosítjuk, snidlingszálakkal vidámítva kínáljuk. Sült tésztaborsót, olajban pirított zsemlekockákat adhatunk mellé.

Csípős kukoricaleves

Csípős kukoricaleves
Hozzávalók 4 személyre:
2-3 cső tömör, zsenge kukorica
1 nagy, piros húsú paprika
1 póréhagyma
1 kis fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
2 ek. olaj
1/2 csípős paprika
2 húsleveskocka
1 ek. étkezési keményítő
só, bors
2 dl főzőtejszín
1 paradicsom
4-5 szál petrezselyem
néhány citromfűbóbita


1. A kukoricát megtisztítjuk, a csöveket félbetörjük, vágott felükkel vágódeszkára állítjuk, és levágjuk a torzsákról a szemeket. A zöldségeket megtisztítjuk, a paprikát apró kockákra, a póréhagymát karikákra, a hagymát finomra vágjuk.

2. Megfonnyasztjuk az olajban a hagymát, póréhagymát és az áttört fokhagymát. Hozzáadjuk a kukoricát, a piros húsú paprikát, a csípős paprikát és az elmorzsolt húsleveskockákat, felöntjük 1,3 liter vízzel, majd fedő alatt 25-30 percig főzzük.

3. Kiveszünk 4 evőkanálnyit a leves „sűrűjéből”, a többit botmixerrel darabosra turmixoljuk. 1 dl hideg vízben feloldjuk az étkezési keményítőt, a leveshez adjuk, ízlés szerint utánasózzuk, borsozzuk (eredetileg az étel alapíze meglehetősen csípős), végül belekeverjük a tejszínt, és összeforraljuk (2 perc).

4. Tálaláskor a levest mélytányérokba szedjük, tetejére halmozzuk a félretett darabos kukoricát-paprikát, végül az apróra felkockázott paradicsommal, a finomra vágott petrezselyemmel és citromfű- vagy egyéb zöldfűszerbóbitával díszítjük.

Délnyugati ragu a tenger gyümölcseivel

11 és ź dkg nyers, konyhakész garnélarák
22 és fél dkg lebőrözött, filézett vörös tengeri sügér
11 és ź dkg karikára vágott, konyhakész tintahal
22 és fél dkg érett paradicsom
2 teáskanál szárított oregánó
1 db babérlevél
˝ db leve és héja zöldcitrom
˝ nagyobb fej finomra vágott vöröshagyma
˝ db negyedekre vágott, kimagozott piros húsú kaliforniai paprika
˝ db negyedekre vágott, kimagozott sárga húsú kaliforniai paprika
1 evőkanál olívaolaj
˝ db negyedekre vágott, kimagozott narancssárga kaliforniai paprika
1 nagy friss, édes zöld chilipaprika
3 gerezd hámozott fokhagyma
2 evőkanál apróra vágott korianderzöld
2 és ź dl zöldségalaplé
vagy
2 és ź dl tyúkhúsalaplé
vagy
2 és ź dl halalaplé
ízlés szerint bors
ízlés szerint só
Díszítéshez:
kevés apróra vágott korianderzöld
Meglocsoláshoz:
kevés olívaolaj
Elkészítés:

1. A sütőt 200 °C-ra előmelegítjük. A paprikanegyedeket héjas oldalukkal felfelé tepsibe tesszük a paradicsommal, chilipaprikával és fokhagymagerezdekkel. Meghintjük szárított oregánóval, és meglocsoljuk olívaolajjal.

2. 30 percig sütjük, amíg a kaliforniai paprika jól megbarnul és megpuhul.

3. A sült zöldséget kivesszük a sütőből, és állni hagyjuk, míg lehűl annyira, hogy dolgozhassunk vele. A kaliforniai paprika, paradicsom és chili héját lehúzzuk, a húsukat feldaraboljuk. A fokhagymát apróra vágjuk.

4. Nagy lábosban felforrósítjuk az olajat. Beletesszük a vöröshagymát a fokhagymával együtt, és 5 perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a kaliforniai paprikát a paradicsommal, chilivel, fokhagymával, valamint a zöldségalaplét vagy tyúkhúsalaplét vagy halalaplét, citromlét és -héjat, a felaprított korianderzöldet, a babérlevelet, és sózzuk, borsozzuk. Felforraljuk, majd beleforgatjuk a tenger gyümölcseit. Csökkentjük a lángot, és 10 percig fedő alatt, lassú tűzön pároljuk, míg a tenger gyümölcsei éppen csak átfőnek. Apróra vágott korianderzölddel meghintve tálaljuk.

Udon leves.

 

Udon leves:

8-10 dl csirkehús leves, vagy más húsleves
2 egész csillagánizs
1 fahéj rúd
2 nagyobb tojás
1 csomag friss Udon tészta
4-5 Pak Choy levél, vagy kelkáposzta levél
2 szál újhagyma, finomra aprítva
3-4 evőkanál Shoyu Szójaszósz

Elkészítés

A japán konyhára jellemző egyszerű, ízletes leves, melyet gyorsan el lehet készíteni. Főleg akkor érdemes, ha maradt egy kis húsleves, mert, mint tudjuk a húsleves másnap a legfinomabb. Egészítsük ki izgalmas, egzotikus ízekkel, és varázsoljunk egy kis Japánt az étkezőbe.

  • Forrald fel a csirkehús levest egy közepes lábasban. A leves legalább 5-6 cm mély legyen a lábasban. Dobd bele a csillagánizst, a fahéjat és lassan forrald 5-10 percig, míg a fűszerek átadják illóanyag tartalmukat a levesnek. Vedd ki a fűszereket egy szűrőkanállal.
  • Üsd fel a tojást egy csészébe, és csúsztasd óvatosan a forrásban lévő levesbe, egyesével. Főzd 2 percig, add hozzá az udon tésztát, a Pak Choy-t (vagy a kelkáposztát). Óvatosan keverd, nehogy a tojások megsérüljenek, főzd 2 percig, míg a tojás fehérje teljesen beáll, de a sárgája még folyékony. Ha nem szeretnél lágy sárgáját, akkor főzd még egy percig.
  • Vedd le a tűzről, öntsd bele a szójaszószt, tedd bele a zöldhagyma darabokat. Kóstold, és ha nem elég sós, önts bele még több szójaszószt.
  • Két adagra elegendő, óvatosan töltsd át levestányérokba, és fogyaszd forrón.

Jó étvágyat!

forrás: http://thekitchn.com

Sütőtökkrémleves.

 

Sütőtökleves, krémes, gyömbéres, chilis, kurkumás őszi leves

Sütőtökleves, krémes, gyömbéres, chilis, kurkumás őszi leves

Az alábbi konyhákra jellemző:
USA Kanada
 

Hozzávalók

Sütőtök krémleves:

500 gr sütőtök
200 gr burgonya
1 nagy fej vöröshagyma
30 gr vaj
1 tk chilipehely
1 tk gyömbérpor
2 dl tejszín
1/2 dl világos szójaszósz
csipetnyi szárított turbolya
1 ek kurkuma

Elkészítés

Itt az ősz, ilyenkor jaj de finom a krémes, forró leves, a begyújtott kandalló mellett. Ez a recept fenomenális, forrón tálalva, duplán csípősen a chilitől, szivetmelengető. Az egész család csendben, áhítattal kanalazta. Próbáljátok ki, sütőtök, ahogy még sohasem ízleltétek.


Elkészítés

 

  • A hagymát metisztítjuk,felaprítjuk.
  • A sütőtököt ,burgonyát megtisztítjuk felkockázzuk.
  • A vajon megfonnyasztjuk a hagymát pici só is kell rá, hogy megtörjön a hagyma, és rátesszük chili pelyhet, a kurkumát és a gyömbérport.
  • kettöt keverünk rajta majd,
  • felöntjük 1 l vizzel, beletesszük a burgonyát és sütőtököt.  Fedő alatt erős tűzön kb.20 perc alatt megpuhítjuk.
  • Turmixoljuk össze, ízlés szerint szójaszósszal ízesítjük, (só helyett), majd a tejszínnel még pár percig főzzük.


Tálaláskor friss, vagy szárított turbolyát aprítsunk a tetejére.

 

Görög gyümölcsleves.

 

Hozzávalók:

  • 1 őszibarack konzerv
  • 1 darabolt ananász konzerv
  • 1 doboz gyümölcsmix (ribizli, málna, szeder, fekete ribizli)
  • mandarin vagy narancs
  • fél citrom
  • 8-10 db szegfűszeg
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • 5 dl tejszín
  • 1 l narancslé

Elkészítés:

A gyümölcsök leveit, a narancslét és a tejszínt összeöntjük, beletesszük a vaníliás cukrot, belefacsarjuk a fél citromot, majd összeturmixoljuk (kis kézi turmix is jó). A gyümölcsöket apróra vágva és a szegfűszeget (filterben) beletesszük a lébe. Ha lehet, hagyjuk állni egy éjszakát, hogy az ízek minél jobban összeérjenek, tálalás előtt a szegfűszeget kivesszük.

Hideg szederkrémleves.

Hideg
szederkrémleves
Hozzávalók 4 személyre:
1 biocitrom
4 szegfűszeg
400 g érett szeder
100 g ribizli
100 g muskotályos szőlő
150 g kristálycukor
1 dl félédes fehérbor
1 kisujjnyi fahéj
1 tasak puncsízű pudingpor
2 dl tej
2 dl tejföl
néhány mentalevél


1. A citromot forró, folyó víz alatt megsikáljuk, vékonyan lehántunk róla 2-3 kisujjnyi sárga héjat, levét kinyomjuk és átszűrjük. A citromhéjcsíkokat és a szegfűszeget teatojásba zárjuk. 8-12 szép szem szedret félreteszünk a díszítéshez, a többit a ribizlivel és a szőlővel együtt megmossuk, lecsepegtetjük. A ribizlit leszemezzük, majd a szederrel és 1 dl hideg vízzel összeturmixoljuk, szitakanálban átszűrjük-törjük.

2. A kristálycukrot világosbarnára pirítjuk, felöntjük a citromlével és a borral. Hozzáadjuk a gyümölcspépet, 7,5 dl vizet, a fahéjat, a teatojást, 1 csipet sót, és mérsékelt tűzön addig forraljuk, amíg a cukor elolvad.

3. Eldolgozzuk a pudingport a tejjel, 1,5 dl tejföllel és 1-2 merőkanál levessel, aztán folyamatosan keverve a leveshez öntjük, és mérsékelt tűzön, fedő nélkül (könnyen kifut!) éppen csak sűrűsödésig forraljuk. Hideg vízfürdőbe állítva kihűtjük, és legalább 3 órára betesszük a hűtőszekrénybe.

4. Tálaláskor kiemeljük a fahéjat és a teatojást a levesből, tányérokba vagy erőleveses-csészékbe szedjük, megpöttyözzük a tetejét a maradék 1/2 dl tejföllel, késheggyel belehúzva cirmosra csinosítjuk, végül a félretett szederrel, a szőlőszemekkel és mentalevélkékkel díszítjük. Jól behűtve az igazi!

Hideg nektarinleves.

Hideg
nektarinleves
Hozzávalók 4 személyre:
1 biocitrom
800 g érett nektarin vagy őszibarack
1 dl fehérbor
150 g kristálycukor
kisujjnyi fahéj
4 szegfűszeg
1 tasak vaníliás pudingpor
2 dl tejföl
1 dl tejszín
4 mentabóbita



1. A citromot alaposan megmossuk, 2 kisujjnyi héjat vékonyan levágunk róla, a levét kinyomjuk, átszűrjük. 2 nektarint félreteszünk a díszítéshez, a többit előbb forró, majd hideg vízbe mártjuk, meghámozzuk, kimagozzuk, felaprózzuk, azonnal megöntözzük a citromlé felével és a borral.

2. A nektarinhoz adjuk a cukrot, a fahéjat, a szegfűszeget, a citromhéjat, valamint 1 csipet sót, felöntjük 7,5 dl vízzel, és a forrástól számított 5 percig főzzük.

3. Közben 1,5 dl hideg vízben elkeverjük a pudingport. Kidobjuk a levesből a fűszereket és a citromhéjat, a gyümölcsöt botmixerrel péppé zúzzuk, hozzáadjuk a vízzel elkevert pudingport és felforraljuk. A tűzről lehúzva simára keverjük a tejföllel, kihűtjük, és legalább 3 órára hidegre tesszük.

4. Tálaláskor a tejszínt felverjük, habzsákba szedjük. A félretett nektarinokat kettévágjuk, kimagozzuk, 4-5 csíkban bevagdossuk, legyezőszerűen szétterítjük, meghintjük a maradék citromlével. A levest átkeverjük (ha gyerek nem kap belőle, 4-5 ek. őszibarackvodkával illatosíthatjuk), erőleveses-csészékbe szedjük, habrózsákat nyomunk a tetejére, végül a nektarinlegyezőkkel és mentabóbitákkal díszítjük.

Olasz csicseriborsó-leves.


Olasz csicseriborsó-leves
Főzzünk egy jót!
Hozzávaló a leveshez:
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 sárgarépa
10 dkg zeller
15 dkg füstölt szalonna
2-3 evőkanál olívaolaj
Só és frissen őrölt bors
2 evőkanál morzsolt kakukkfű
2 kávéskanál mustár
1 doboz 40 dkg-os hámozottparadicsom-konzerv
30 dkg fűszeres kolbász
2 doboz 40 dkg-os csicseriborsó-konzerv
1 ág friss rozmaring
0,5 dl balzsamecet

A tálaláshoz:
1 nagy csokor petrezselyem
12,5 dkg mascarpone
2 dl tejszín


Első lépésként készítek egy zöldségalapot. Ehhez nagyobb darabokra vágom a répát, a hagymát, a fokhagymát és a zellert, aztán a szalonnát is felkockázom, majd mindezt beledobálom egy késes betétű robotgépbe és összedarálom. Minél pépesebbre daráljuk a zöldségalapot, annál gyorsabban fog párolódni.

Amikor a darálással elkészültem, a zöldségpépet átkanalazom egy nagyobb fazékba, megsózom, megborsozom, majd egy egészen kevés olívaolajjal együtt 10-15 perc alatt összepárolom. Ha az alap már jól átforrósodott, alaposan megkeverem, és lefedve hagyom forrdogálni.

Ezalatt nagyobb karikákra darabolom a kolbászokat, a csicseriborsó konzerveket pedig leszűröm, lecsepegtetem, majd magam mellé készítem. Már csak egyetlen előkészítő lépés maradt hátra; elkészítem a szegény emberek borát, azaz a balzsamecetet felöntöm kb. 1,5 dl vízzel.

Haladok is tovább. A zöldségalap már jól megpárolódott, így belenyomom a mustárt, megszórom a kakukkfűvel, majd a levesalaphoz öntöm a hámozott paradicsomkonzervet is, levével együtt. A fakanál élének segítségével szétdarabolom a hámozott paradicsomszemeket kisebb darabkákká, aztán a levesbe szórom a kolbászkarikákat és a leszűrt csicseriborsó szemeket is. Az egészet aztán alaposan összeforgatom, megvárom míg a felforr a leves, ekkor hozzáöntöm a balzsamecetes vizet is, végül az egészet felöntöm kb. 1,5 liter vízzel. Letakarom a lábost és hagyom, hogy csendben felforrjon.

Amíg forrósodik, felaprítom a petrezselymet, aztán egy kisebb tálkában összekeverem a mascarponéval és a tejszínnel. Ez az ízes keverék kerül majd tálaláskor a leves alá.

Mikor a tejszínes alapom is elkészült, a levesbe dobom a rozmaring ágat, majd egy alaposa keverés után ismét lefedem a lábast és magára hagyom, hogy aztán 20-25 perc múlva tálalhassam ezt a fenséges olasz csicseriborsó-levest.

Birsalmás krumplileves

Hozzávalók
ť 6-7 szem krumpli
ť 2 nagy birsalma
ť 1 liter alaplé
ť 3 dl tejföl
ť 1 tk keményítő
ť kapor
ť só
ť 10 dkg mazsola
Elkészítés

A birsalmát (héjastul) és a krumplit felkockázzuk. A krumplit előfőzzük az alaplében, amíg majdnem teljesen puha nem lesz, majd a birsalmát is hozzáadjuk. Sózzuk. A leveshez adjuk a mazsolát. A tejfölt elkeverjük étkezési keményítővel. Belevágjuk a felaprított kaprot és behabarjuk a levest. Citromlével, cukorral igazíthatunk az ízeken. Lefedjük a mazsola miatt, majd tálaljuk

Almás csirkeleves

Almás
csirkeleves
Hozzávalók 4 személyre:
400 g csirkemellfilé
1 nagy fej hagyma
2 gerezd fokhagyma

10-15 szem feketebors
4 közepes, savanykás alma
1/2 citrom leve
1 kk. kristálycukor
30 g vaj
30 g finomliszt
1 dl tejszín
3-4 szál petrezselyem vagy 8-10 tárkonylevél



1. A húst 1,5 liter hideg vízben feltesszük főni. Miután a víz felforrt, hozzáadjuk a meghámozott hagymafejet, a fokhagymát és 10-15 szem borsot. Kissé megsózzuk, majd gyöngyöző forralással puhára főzzük. Kivesszük a húst a levesből, kisebb kockákra-csíkokra aprózzuk; a levest leszűrjük.

2. Az almákat megmossuk, magházukat eltávolítjuk, héjuk vastagságától függően meghámozzuk vagy hámozatlanul vékony gerezdekre/kockákra vágjuk, és azonnal meghintjük egy kevés citromlével (hogy meg ne barnuljanak).

3. A vajban világosra pirítjuk a lisztet. Lehúzzuk a tűzről, 2 dl egyszerre hozzáöntött hideg vízzel simára keverjük, a leveshez adjuk, végül hozzáadjuk a tejszínt, és a tűzre visszatéve 10 percig szelíden forraljuk. Beletesszük a húst és az almát, további 2-3 percig főzzük, végül utánasózzuk, frissen őrölt borssal ízesítjük, 1-2 kk. citromlével savanyítjuk. Tetejét meghintjük vágott petrezselyemmel (vagy néhány friss tárkonylevéllel), és azonnal tálaljuk.

Hideg meggyleves

Hideg meggyleves
Hozzávalók 4 személyre:
800 g meggy
1 biocitrom
120 g kristálycukor
1 csipet só
kisujjnyi fahéj
6-8 szegfűszeg
30 g rizsliszt
2 dl tejföl



1. A meggyet megmossuk, lecsepegtetjük, kimagozzuk. A citromot alaposan megmossuk, héjából kétujjnyi csíkot levágunk, levét kinyomjuk, átszűrjük.

2. 8 dl vizet felforralunk a cukorral, a sóval, a citromlével, a citromhéjjal, a fahéjjal és a teatojásba zárt a szegfűszeggel. Beledobjuk a meggyet, éppen csak felforraljuk.

3. A habaráshoz a rizslisztet simára keverjük a tejföllel, a levesből elvett 1-2 merőkanál lével felhigítjuk, majd a szelíden forrdogáló levesbe öntjük, és fedő nélkül, mérsékelt tűzön 3 percig forraljuk. Lehúzzuk az edényt a tűzről, lefedjük (különben megbőrösödik a teteje), és hideg vízbe állítva teljesen kihűtjük. 3-4 órára hidegre tesszük.

4. Tálaláskor eltávolítjuk a levesből a fahéjat, a citromhéjat és a teatojást, mélytányérokba vagy tálkákba-csészékbe szedve kínáljuk. Tejszínhabgaluskával/-rózsával, pirított mandulaforgáccsal, citromfű-/menta-bóbitával díszíthetjük. Jéghidegen, sőt másnap az igazi!

Zöldalmás, zelleres gesztenyekrémleves.


Hozzávalók (4-6 adag)

2 evőkanál olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
1 csokor újhagyma, karikázva
1 közepes zellergumó (30dkg), meghámozva, felkockázva
40dkg hámozott gesztenye (friss, vagy vákuumcsomagolt)
1 nagy zöldalma, meghámozva, felkockázva
1,5l leszűrt hús-, vagy zöldségleves
1 ág friss kakukkfű
só, bors
5dkg hideg vaj

Az olajon üvegesre pirítjuk a finomra aprított hagymát és újhagymát. Hozzáadjuk a felkockázott zellert, feldarabolt gesztenyét, a meghámozott, felkockázott zöldalmát és a lemorzsolt friss kakukkfüvet, majd néhány percig átforgatjuk. Felöntjük a húslevessel (vagy vízzel), sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt, kb. 30 percig főzzük, amíg a gesztenye teljesen megpuhul, és villával könnyen össze lehet nyomni. Amikor elkészült, robotgépben, vagy botmixerrel teljesen simára pürésítjük, közben hozzáadjuk a hideg vajat. Tálaláskor kínálhatunk hozzá ropogósra sütött briós-, vagy kalácskockát, tetejét pedig meglocsolhatjuk olívaolajjal, vagy barnított vajjal.

Vöröslencse krémleves.


Hozzávalók:
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2-3 kanál olaj
1 bögre vöröslencse
1,2 l húsleves
friss vagy szárított chili
1 kiskanál kurkuma
1 kiskanál currypor

bors
2 dl tejszín

Az apróra vágott hagymát üvegesre dinszteljük az olajon, rádobjuk a felszeletelt fokhagymát, majd pár pillanat után a vöröslencsét. Felöntjük húslevessel, fűszerezzük és puhára főzzük.

Botmixerrel pürésítjük, hozzáöntjük a tejszínt és újraforralásig visszatesszük a tűzre.

Pirított baconkockákkal,és pirított gombával tálalva az igazi!

Édeskömény leves fokhagymás garnélanyárssal.

Recept

Hozzávalók (2 adag)

1 fej édesköménygumó, vékonyra szeletelve
1 közepes burgonya, apró kockára vágva
1 salotta, vagy fél közepes vöröshagyma, aprítva
5dl húsleves
˝ dl tejszín
˝ dl sherry, vagy fehér portói (vagy Pernod)
só, fehérbors
2ek vaj, vagy olívaolaj
A garnélához:
fejenként 5-6 garnéla
1 gerezd fokhagyma, aprítva
diónyi vaj

A vajon, vagy olívaolajon üvegesre pirítom a hagymát. Rádobom a vékonyra szeletelt édesköményt, átforgatom, és hozzáadom az egész apró kockákra (vagy vékony karikákra) vágott krumplit. Felöntöm a sherry-vel, kicsit elpárologtatom. Hozzáadom a húslevest, és addig főzöm, amíg a zöldségek megpuhulnak, kb. 15-20 perc. Botmixerrel ízlés szerinti állagúra pürésítem (én picit darabosan szeretem), sóval, fehérborssal ízesítem. Hozzáadom a tejszínt és összerottyantom. (A tejszín kalóriaspórolás esetében akár elhagyható, önmagával sűrítve is jó a leves állaga) A garnélát az utolsó percben készítem el: felhúzom egy bambusznyársra, amely ráilleszkedik a leveses csészére, vagy tányérra. Egy serpenyőben vajat olvasztok beledobom a fokhagymát. Átpirítom benne a garnélanyársat és azonnal a levessel tálalom. A garnéla helyett halat (pl. lazac), vagy éppen kagylót is lehetne használni. És persze nem kell feltétlenül a nyárs, végül úgyis a levessel együtt fogyasztjuk.

Szilvásbombóc leves.

Hozzávalók:


50 dkg szilva
1 l víz
5 dkg cukor
1 vaníliarúd
2 tk őrölt fahéj
2 ek szilvalekvár
50 dkg szilva
1 l víz
5 dkg cukor
1 vaníliarúd
2 tk őrölt fahéj
2 ek szilvalekvár
5 dkg vaj
10 dkg zsemlemorzsa
5 dl tej
10 dkg gnocchi
1 dl tejszín


Elkészítés:

A félbevágott kimagozott szilvákat egy fazékban felöntünk vízzel, hogy az bőven ellepje, adunk hozzá egy kevés cukrot, vaníliát és őrölt fahéjat. Közben vajon zsemlemorzsát pirítunk, amikor aranybarna, adunk hozzá egy kevés őrölt fahéjat. Amikor a szilva puhára főtt, adunk még hozzá egy pár kanál szilvalekvárt és egy kevés tejet, és turmixgépben pürésítjük a levest. Visszaöntjük a fazékba, adunk hozzá egy csipet sót, belefőzzük a gnocchikat. Egyet forralunk rajta, és végül egy kevés tejszínnel dúsítjuk. Tálaláskor a tetejét megszórjuk a pirított morzsával.

Zuppa di ceci

 

Hozzávalók

  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 3 szál sárgarépa
  • 10 dkg zeller
  • 15 dkg füstölt szalonna
  • 3 ek oliva olaj
  • dkg bors (őrölt)
  • 2 ek kakukkfű
  • 2 kávéskanál mustár
  • 80 dkg paradicsom konzerv
  • 30 dkg kolbász (fűszeres)
  • 80 dkg csicseriborsó-konzerv
  • 3 szál rozmaring
  • 50 ml balzsamecet
  • nagy csokor petrezselyem
  • 12 dkg mascarpone
  • 0.2 l tejszin

Elkészítés

Első lépésként készítünk egy zöldségalapot. Ehhez nagyobb darabokra vágjuk a répát, a hagymát, a fokhagymát és a zellert, a szalonnát felkockázzuk, majd mindezt robotgépbe tesszük és összedaráljuk. Minél pépesebb, annál gyorsabban fog párolódni. Amikor a darálással elkészültünk, a zöldségpépet átkanalazzuk egy nagyobb fazékba, megsózzuk, megborsozzuk, majd egy egészen kevés olívaolajjal 10-15 perc alatt összepároljuk, alaposan megkeverjük, és lefedve hagyjuk lassan forrni. Ezalatt nagyobb karikákra daraboljuk a kolbászokat, a csicseriborsó konzerveket leszűrjük, lecsepegtetjük. 
A balzsamecetet felöntjük kb. 1,5 dl vízzel. A jól megpárolódott zöldségalapba, belenyomjuk a mustárt, megszórjuk a kakukkfűvel és a levesalaphoz öntjük.
Szétdaraboljuk a hámozott paradicsomszemeket kisebb darabkákká, és a levével együtt a levesbe tesszük, 
kolbászkarikákkal és a leszűrt csicseriborsó szemekkel együtt. Az egészet aztán alaposan összeforgatjuk, ha felforr a leves, hozzáöntjük a balzsamecetes vizet is, végül az egészet felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. Lefedjük a lábost és hagyjuk, hogy csendben felforrjon. Amíg forrósodik, felaprítjuk a petrezselymet, egy kisebb tálkában összekeverjük a mascarponéval és a tejszínnel. Ez a keverék kerül majd tálaláskor a leves alá. A levesbe dobjuk a rozmaring ágat, egy alapos keverés után ismét lefedjük és 20-25 percig állni hagyjuk.

Édesköményleves fokhagymás garnélanyárssal.

 

Recept

Hozzávalók (2 adag)

1 fej édesköménygumó, vékonyra szeletelve
1 közepes burgonya, apró kockára vágva
1 salotta, vagy fél közepes vöröshagyma, aprítva
5dl húsleves
˝ dl tejszín
˝ dl sherry, vagy fehér portói (vagy Pernod)
só, fehérbors
2ek vaj, vagy olívaolaj
A garnélához:
fejenként 5-6 garnéla
1 gerezd fokhagyma, aprítva
diónyi vaj

A vajon, vagy olívaolajon üvegesre pirítom a hagymát. Rádobom a vékonyra szeletelt édesköményt, átforgatom, és hozzáadom az egész apró kockákra (vagy vékony karikákra) vágott krumplit. Felöntöm a sherry-vel, kicsit elpárologtatom. Hozzáadom a húslevest, és addig főzöm, amíg a zöldségek megpuhulnak, kb. 15-20 perc. Botmixerrel ízlés szerinti állagúra pürésítem (én picit darabosan szeretem), sóval, fehérborssal ízesítem. Hozzáadom a tejszínt és összerottyantom. (A tejszín kalóriaspórolás esetében akár elhagyható, önmagával sűrítve is jó a leves állaga) A garnélát az utolsó percben készítem el: felhúzom egy bambusznyársra, amely ráilleszkedik a leveses csészére, vagy tányérra. Egy serpenyőben vajat olvasztok beledobom a fokhagymát. Átpirítom benne a garnélanyársat és azonnal a levessel tálalom. A garnéla helyett halat (pl. lazac), vagy éppen kagylót is lehetne használni. És persze nem kell feltétlenül a nyárs, végül úgyis a levessel együtt fogyasztjuk.

Currys lazacgombóc leves

Hozzávalók
3 db lazacfilé
3 ek curry paszta(sárga)
3 dl kókusztej
1 db póréhagyma
1 szál angol zeller
1 db tojás
2 ek liszt
1 ízlés szerint koriander
1 ek olívaolaj

A lazacokról szedjük le a bőrt és daráljuk le. Ezután adjuk hozzá a lisztet és a tojásokat, majd sózzuk meg. Hagyjuk pihenni 1 órát, utána formáljunk belőle pici gombócokat.
A póréhagymát felcsíkozzuk és kevés olajon elkezdjük párolni. Hozzátesszük a curry pasztát és azzal is összeforgatjuk az egészet. Ezt csináljuk alacsony lángon, hogy ne égjen meg. Öntsük fel az egészet kókusztejjel és vízzel. Amikor forr, mehet bele a szeletelt angol zeller és a lazac gombócok.
Amikor mindkettő puhára főtt, ízesítsük sóval és frissen vágott korianderrel. Tálalásnál csorgassunk rá olívaolajat.

Tárkonyos, tejfölös birsalmás bableves

Hozzávalók:
20 dkg szárazbab, só, babérlevél, 1 kisebb vöröshagyma vagy zöldpaprika, 2 birsalma (kb. 50 dkg), 2 dl tejföl (lehet főzőtejszín is), 2 csapott evőkanál finomliszt, 1-2 kiskanál tárkonyos ételecet, kb. fél evőkanálnyi friss tárkonylevél, 1-2 dl tej, 1-2 kiskanál kristálycukor vagy méz

1. A babot a főzést megelőző este hideg vízbe áztatjuk. Másnap leszűrjük, friss hideg vízben fölforraljuk, majd újra leszűrjük, ez segít csökkenteni a bab puffasztó hatását.
2. Friss tiszta, kb. 1,5 liternyi vízben feltesszük főni, megsózzuk, – kezdjünk 1 csapott evőkanálnyival -, a babérlevéllel és a meghámozott vöröshagymával vagy kicsumázott paprikával (esetleg mindkettővel) fűszerezzük. Ha fölforrt, kis lángra állítjuk, kis rést hagyva lefödjük és addig főzzük, míg a bab majdnem teljesen puha nem lesz, ez kb. 1 óra, de ez a bab fajtájától függ. Ekkor a hagymát (paprikát) kivesszük belőle.
3. A birsalmát alapos mosás után meghámozzuk, elnegyedeljük, majd miután a magházát kimetszetük, 2-3 milliméter vastagon fölszeleteljük. A majdnem puha babhoz adjuk, így főzzük 4-5 percig.
4. A tejfölt a liszttel, az ecettel és egy kevés forró lével simára keverjük, így öntjük a birsalmás babhoz. Többször belekeverve 3-4 percig forraljuk, ezalatt a leve kissé besűrűsödik. Ha kell, 1-2 deci tejjel higíthatjuk. A száráról lecsipkedett, finomra aprított tárkonnyal fűszerezzük, a cukrot beleszórjuk, ha kell utánaízesítjük. Melegen, hidegen egyaránt kitűnő.

5 főre
Elkészítési idő: 1 óra 30 perc + áztatás
Egy adag: 360 kcal

Gyömbéres sárgarépa krémleves.

Hozzávalók
80 dkg sárgarépa
2 közepes fej hagyma
4 gerezd fokhagyma
ujjnyi gyömbér
400 ml kókusztej
800 ml víz
1 citrom leve
3 ek Vénusz Immuno étolaj
friss koriander
só, bors
chili
Elkészítés
Magas falú fazékban pirítsuk le az Immuno étolajon az apróra vágott hagymát. Reszeljük hozzá a meghámozott ujjnyi darab gyömbért, majd adjuk hozzá az összezúzott és felaprított fokhagymát.
Keverjük hozzá a vékonyra szelt répát, majd rövid pirítást követően öntsük fel 8 dl vízzel. Fedjük le, és közepes lángon forraljuk, amíg a répa megpuhul.
Adjuk hozzá a kókusztejet, facsarjuk bele a citrom levét és forraljuk össze. Sózzuk ízlés szerint!
Botmixerrel turmixoljuk egyenletesen selymesre a levest. Tálaljuk forrón, frissen darabolt korianderrel és kevés chilivel!

Kéksajtos szárzeller krémleves

 

 

Hozzávalók:

1 csomag szárzeller

7 dkg kéksajt

2,5 dl tejszín

3 gerezd fokhagyma, összezúzva

5 dkg vaj

1 evőkanál olaj

1 liter víz

1 csokor petrezselyem, apróra vágva

Frissen őrölt fekete bors

Csipet frissen reszelt szerecsendió

Elkészítés:

A szárzeller torzsás végét levágjuk, a szárakat megmossuk, ha kell a szálkákat lehúzzuk, és kb. 2-3 cm-es darabokra vágjuk.

Egy lábasban felhevítjük a vajat az olajjal, és a kockára vágott szárzellert fedő alatt pár percig pároljuk. Rádobjuk a kéksajtot, ha már szinte folyós, akkor felöntjük vízzel,elkeverjük, és közepes lángon tartva megvárjuk, míg gyöngyözni kezd. Hozzáadjuk a tejszínt, a zúzott fokhagymát és a fűszereket. A leves felét kiszedjük és botmixerrel pépesítjük, majd visszaöntjük a lábasba.

Petrezselyemmel meghintve, pirítóssal tálaljuk.

 

 
Zöldspárgakrémleves sonkagaluskával.

A rendkívül sokaldalú spárgából ezúttal bársonyos krémlevest főzünk,
amelyet a sonkagaluska még finomabbá és különegesebbé tesz, ráadásul
látványnak sem mindennapi.



Hozzávalók 4 személyre:
500 g zöldspárga
1 csokor újhagyma
1 ek. (classico) olívaolaj
1 liter tyúkhúsleves (2 kockából)
1 ek. rétes- vagy rizsliszt
3 dl tej
2+1 dl tejszín
só, őrölt fehér bors
150 g főtt sonka
1 tojásfehérje



1. A spárgasípokat megmossuk (a zöldspárgát nem kell meghámozni!), a fás szárvégeket leválasztjuk. Az újhagymát megtisztítjuk, 8-10 cm-es zöldjével együtt felaprítjuk, megfonnyasztjuk az olajban. Felöntjük a húslevessel, hozzáadjuk a spárgasípokat, és fedő alatt, mérsékelt tűzön vajpuhára főzzük (15-20 perc).

2. Kiemelünk a levesből 8-12 szál spárgát, 4-5 cm hosszan leválasztjuk a fejeket a díszítéshez, a szárakat visszatesszük a levesbe, és botmixerrel az egészet krémmé turmixoljuk. Hozzáadjuk a rétes-/rizsliszttel elkevert tejet, 2 percig forraljuk, aztán beledolgozunk 2 dl tejszínt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, még egyszer felforraljuk, melegen tartjuk.

3. A sonkát felkockázzuk, aprítógépbe szórjuk. Hozzáadjuk a tojásfehérjét, a maradék 1 dl tejszínt, ízlés szerint sót, és néhény pörgetéssel habbá keverjük. Két egymásba forgatott kiskanállal galuskákat formálunk belőle, és enyhén sós, szelíden gyöngyöző vízben/húslevesben 3-4 percig főzzük. Leszűrjük, melegen tartjuk.

4. A levest csészékbe/tálkákba szedjük, tetejükre helyezzük a sonkagaluskákat, végül a félretett, kettévágott spárgafejekkel díszítjük, és azonnal tálaljuk.

Pakcsoj leves.

 


A pak choi, más néven a bordáskel Közép-Kelet-Ázsia kedvelt zöldsége, itthon az elmúlt években lett igazán népszerű alapanyag. Leginkább a keleti konyha finomságaihoz passzol, gyömbérrel, fokhagymával vagy szójaszósszal isteni.

Ahogy a legtöbb zöldség és gyümölcs, a pak choi is tele van szuper vitaminokkal és mindennel, amire a szervezetednek szüksége van. A-, C-, és K-vitaminban gazdag, gazdag béta-karotin, kálcium és antoxidás forrás.

Ha találsz belőle a piacon, akkor azt javasoljuk, legalább egyszer mindenképp próbáld ki, hiszen számos ételhez csodásan passzol, eheted nyersen, sütve és húsok mellé köretként is.

Lássuk a mi kedvenc receptjeinket ezzel a zöldséggel!

Gyömbéres pak choiKép forrása: fakefoodfree.com

2/6 Gyömbéres pak choi

Hozzávalók: 4-5 fej pak choi, 2 evőkanál olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál friss gyömbér, friss ázsiai citromfű, egy evőkanál cukor (vagy eritrit), egy teáskanál szezámolaj, 2 evőkanál szójaszósz, szezámmag a szóráshoz

Elkészítés: Miután megmostad a pak choit, tedd egy kicsit félre száradni, addig egy magasabb falú serpenyőben vagy wokban hevítsd fel az olívaolajat, add hozzá a gyömbért, a citromfüvet, a fokhagymát, majd a cukrot, a szezámolajat és a szójaszószt és főzd össze körülbelül 1-2 perc alatt.

Ha lejárt az idő és jól összeállt a szósz, akkor jöhet bele a pak choi.

Nem kell túl sokáig főzni, a legjobb, ha még ropogós a levél.

Néhány percig forgasd ebben a szójaszószos fürdőben a káposztaleveleket, majd, ha úgy érzed, hogy már nem túl kemény, akkor szórd meg szezámmaggal, vedd le a tűzről és fogyaszd köretként vagy salátaként.

Gőzölt hal pak choi-alKép forrása: jamieoliver.com

3/6 Gőzölt hal pak choi-al

Hozzávalók: néhány vékony szeletre vágott halfilé (lehet csirkemellfilé is), 2 közepes méretű pak choi, 4 szál újhagyma, chili, friss gyömbér, 2 evőkanál szójaszósz, 1 evőkanál szezámolaj, lime

Elkészítés: Készíts közepes méretű téglalapokat alufóliából és óvatosan helyezd rá a halfiléket. Erre jöhet a levelekre szedett pak choi, a felszeletelt hagyma, a chili és a gyömbér.

Ha ez megvan, akkor állítsd fel az alufólia sarkait, mintha egy tányért próbálnál formázni, hogy a szósz, amit ráöntesz majd, ne folyjon ki sehol. A szószhoz keverd össze a szójaszószt és a lime levét, majd mindegyik halomra önts belőle egy kicsit.

Ezután jöhet az összecsomagolás, itt alaposnak kell lenned, nem szabad, hogy bárhogy is ki tudjon szökni a gőz sütés közben. Ha megvagy mindegyikkel, akkor tedd egy sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180 fokon süsd meg őket körülbelül 10 -15 perc alatt.

Amikor kiveszed, vigyázz a kinyitásnál, mert a gőz gyorsan megégetheti a kezed. Ha elkészült az ételt, akkor locsold meg pár csepp szezámolajjal, majd készíts hozzá rizst köretként vagy fogyaszd magában.

 

Thai leves pak choi-alKép forrása: blog.seasonwithspice.com

4/6 Thai leves pak choi-al

Hozzávalók: 1 evőkanál kókuszolaj, 1 evőkanál friss reszelt gyömbér, 250 g vékony szeletekre vágott gomba, 1 evőkanál kurkuma, 1,5 dl alaplé, 100 g kockára vágott tofu, 2 dl kókusztej, 4-5 fej pak choi, tengeri só

Elkészítés: Egy serpenyőben hevítsd fel a kókuszolajat, add hozzá a lereszelt friss gyömbér felét és addig kevergesd, amíg elkezd illatozni.

Ha ez megvan, akkor mehet rá a vékony szeletekre vágott gomba.

Ezt érdemes néhány percig párolni, majd, amikor elkezd levet ereszteni, akkor öntsd rá a kókusztejet, az alaplevet, majd a fűszereket.

Ha jó az íze és az állaga, akkor tálalás tedd bele a levelekre tépkedett pak choit és a tofut, és készen is vagy!

 

Sűrű királyrákleves

 

Sűrű királyrákleves 

     

 


Ez a hagyományos rákleves ideális különleges alkalmakra. Tálaláskor szórjunk rá apróra vágott, piros húsú paprikát, amely ízletesebbé, mutatósabbá és vitaminokban gazdagabbá teszi.

  • 1 evőkanál napraforgóolaj
  • 1 db piros húsú paprika kicsumázva és kis kockákra vágva
  • 4 szem fekete bors enyhén összezúzva
  • 4 db citromkarika
  • 1 db édesköménygumó
  • 2 szál petrezselyemzöld a szára össze- zúzva
  • 4 evőkanál száraz fehérbor
  • 1.5 dkg vaj
  • 1 db mogyoróhagyma apróra összevágva
  • 1 kiskanál citromlé
  • 1 csipetnyi pirospaprika
  • 5 dkg zsemlemorzsa másnapos fehér kenyérből
  • 45 dkg királyrák fej nélkül
  • só és fekete bors
  • felaprított édesköményzöld vagy kapor adíszítéshez

Elkészítés

A rákokat kibontjuk a páncélból, és félretesszük. A páncélokat egy nagy lábasba tesszük. Felöntjük 1,2 liter hideg vízzel, és hozzáadjuk a fehérbort, a citromkarikákat, a borsszemeket és a petrezselymet. Felforraljuk, majd mérsékeljük a hőfokot, és 20 percig csendesen főzzük. Közben leszedjük a leves tetején összegyűlt habot.

Kis éles késsel nem túl mély, hosszanti vágást ejtünk a rákok hátoldalán, és a kés hegyével kiemeljük a fekete tápcsatornát, amelyet kidobunk. A rákokat további felhasználásig letakarva a hűtőszekrénybe tesszük.

Megvárjuk, amíg a rákpáncélból főzött alaplé kissé kihűl, majd eltávolítjuk belőle a citromkarikákat. Egy szűrőt kibélelünk gézzel, és egy nagy tál fölé helyezzük. Turmix- vagy robotgépben addig keverjük az alaplevet, amíg a páncél apróra nem törik, majd a gézzel kibélelt szűrőn leszűrjük. A visszamaradt páncéldarabokat kidobjuk.

Az édesköménygumóból 10 dkg-ot durvára összevágunk, a maradékot pedig finomra aprítjuk. Az utóbbit egy tálba tesszük, ráöntjük a citromlevet, majd az egészet jól összeforgatjuk. Műanyag fóliával szorosan letakarjuk, végül félretesszük.

Az elmosogatott lábasban megolvasztjuk a vajat és az olajat. Beledobjuk a durvára darabolt édesköményt és a mogyoróhagymát. Mérsékelt hőfokon, gyakori kevergetés mellett pároljuk kb. 8 percig, vagy amíg a zöldségek megpuhulnak, de még nem pirulnak meg. Hozzákeverjük a zsemlemorzsát, a pirospaprikát és az alaplevet. Lassan felforraljuk, majd mérsékeljük a hőfokot, úgy, hogy a leves csendesen rotyogjon. Beledobjuk a rákokat, és még 3 percig csendesen főni hagyjuk.

Szűrőkanállal kiemelünk 6 királyrákot a leves díszítéséhez. Ezeket félretesszük. Az ételt ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és még 15 percig lassú tűzön főzzük.

Turmixgépben vagy konyhai robotgépben pépesítjük a levest, majd visszaöntjük a lábasba, és hozzáadjuk a finomra aprított édeskömény zöldet és az apró darabokra vágott piros húsú paprikát. A levest tűzforróra melegítjük. A félretett királyrákokkal és édeskömény zölddel vagy kaporral díszítve tálaljuk.

Tipp:

• Rostban gazdagabb változathoz szórjunk a levesbe a tálalás előtt rizslisztből sütött, fokhagymával ízesített, pirított kenyérkockákat. 5 dkg, rizslisztből készült kenyeret 1 cm-es kockákra vágunk, s beleforgatjuk 1 evőkanál fokhagymás olívaolajba. Áttesszük egy tepsibe, és 180 °C-on 20 perc alatt ropogósra pirítjuk. Ezt a levest laktató főfogásként is tálalhatjuk. Az alaplevet 1,3 liter vízből készítjük, és a piros húsú paprika, valamint az édeskömény mellett még 25 dkg csemegekukoricát is beleteszünk. Vegyes salátalevelekből, uborkából és zöldpaprikából összeállított egyszerű salátával és friss, ropogós kenyérrel tálaljuk. Más zöldségeket is tehetünk a levesbe a paprikával együtt vagy helyette. Próbáljuk ki brokkoli, zellerszár és zöldborsó elegyét.

Miért egészséges?

• A királyrák zsírszegény, és megfelelő mennyiségben tartalmaz fehérjéket. Kiváló B12-vitamin-, továbbá szelén- és foszforforrás. Gazdagabb, teltebb íze lesz az ételnek, ha az alaplébe belefőzzük a rák páncélját. Ezáltal megnő a leves kalciumtartalma is.

A recept tápértéke:

Adagonként, energia 165 kcal (688 kJ), fehérje 8 g, zsír 6 g (ebből telített 2 g), szénhidrát 9 g, (ebből cukor 3 g), rost 1 g, A-, B6-, B12-, C-vitamin, foszfor, szelén, réz, vas, cink, B2-vitamin, folsav, kalcium, kálium

Babos sütőtökkrémleves

Hozzávalók 4 személyre:
100 g tarka- vagy fehérbab
1+2 kis fej hagyma
600 g sütőtök
2 gerezd fokhagyma
1/2 piros húsú paprika
2 szál újhagyma
40 g márványsajt (rokfort)
1 ek. vaj/margarin
1 ek. olaj
2 zöldségleveskocka
2 dl tejföl
2-3 szál petrezselyem



1. A babot előző este átválogatjuk, beáztatjuk langyos vízbe. Másnap leöblítjük, annyi friss hideg vizet öntünk rá, hogy bőven ellepje, hozzáadunk 1 fej meghámozott hagymát, és félig lefedve, mérsékelt tűzön puhára főzzük (30-35 perc).

2. A sütőtököt meghámozzuk, magjait kivájjuk, húsát kisebb darabokra aprítjuk. A maradék 2 fej hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát finomra vágjuk. A paprikát leöblítjük, vékony csíkokra, majd apró rombuszokra szabjuk; az újhagymát megtisztítjuk, felkarikázzuk, mindkettőből félreteszünk 1-1 evőkanálnyit a díszítéshez. A sajtot villával pépesre törjük.

3. A vajat/margarint és az olajat felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát, újhagymát és az áttört fokhagymát. Rádobjuk a tököt, felengedjük 1 liter vízzel, belemorzsoljuk a leveskockákat, és fedő alatt, mérsékelt tűzön vajpuhára főzzük.

4. A babot leszűrjük, felét a tökhöz adjuk, majd botmixerrel krémmé pörgetjük. Hozzáadjuk a maradék babot, a paprikát, a tejföl felét, ízlés szerint borsot, és összeforraljuk. Lehúzzuk az edényt a tűzről, a levesbe olvasztjuk a sajtot, tetejét megszórjuk a petrezselyemlevélkékkel, a félretett újhagymával és paprikával, végül lazán a tetejére cirmosítjuk a maradék tejfölt.

Tejszínes sóskaleves

Hozzávalók 4 személyre:
400 g sóska
1 nagyobb burgonya
1 csokor újhagyma
1 kis fej hagyma
2 ek. olaj
1 kk. ételízesítő
2 dl tej
só, őrölt fehér bors
1-2 kk. kristálycukor vagy édesítőszer
1+1 dl tejszín
2 tojássárgája
8-12 apró rák (sós lében)
néhány citromfűbóbita



1. A sóskát megtisztítjuk, váltott vízben megmossuk. A burgonyát, az újhagymát és a hagymát meghámozzuk, megmossuk. A burgonyát apró kockákra, a hagymát finomra, az újhagymát 8-10 cm-es zöldjével együtt karikákra vágjuk.

2. Felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a hagymaféléket, fedő alatt megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a burgonyát és a sóskát, élénk tűzön 1 percig forgatjuk-kevergetjük (amíg a sóska összeesik), aztán megszórjuk az ételízesítővel, felöntjük a tejjel és 8 dl vízzel, majd félig lefedve, mérsékelt tűzön puhára főzzük (20-25 perc).

3. 1 dl tejszínt kemény habbá verünk, csillagcsőrős habzsákba szedjük. A rákocskákat leöblítjük, lecsepegetjük. Botmixerrel krémmé-péppé turmixoljuk a levest, utánasózzuk, frissen őrölt borssal illatosítjuk, ízlés szerint édesítjük, és még egyszer felforraljuk.

Kókuszos sütőtök krémleves

A sütőtökkrémleves az őszi-téli szezon elmaradhatatlan étele. Mutatunk egy különleges verziót, amely fűszeres, karakteres ízével azonnal meghódítja a szíveket!

 

Hozzávalók:

  • fél sütőtök
  • fél hokkaido tök
  • 1 fej vöröshagyma
  • 4 db közepes burgonya
  • kevés repceolaj
  • 2 teáskanál Thai curry paszta
  • 2 dl zöldség alaplé
  • 1 dl kókusztej
  • egy-egy csipet őrölt currypor, őrölt római kömény, őrölt koriander és füstölt paprika

 

A tököket és a burgonyát meghámozzuk, majd felkockázzuk. A hagymát finomra vágjuk, majd kevés repceolajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a tök és burgonya darabokat, curry pasztával ízesítjük, és zöldség alaplével felöntjük. Hagyjuk puhára főni a hozzávalókat, de közben hozzáadjuk a kókusztejet és a fűszereket. Végül botmixerrel pépesítjük és friss korianderrel tálaljuk.

 

Tipp: Természetesen egyféle sütőtökből is készülhet, illetve a burgonya-tök arányt alakítsuk saját ízlésünk szerint.

Kókusztejes pak choi leves

 

Hozzávalók:

  • 4 dl kókusztej
  • 1 db magozott chili
  • 1 db vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 2 cm friss gyömbér
  • 30 dkg pak choi
  • 1 db sárgarépa
  • 3 db shiitake gomba
  • 5 g üvegtészta
  • 1 evőkanál gombaszósz
  • 1 evőkanál sötét szójaszósz
  • 3 evőkanál halszósz
  • 1/2 lime leve
  • 2 evőkanál szelt bazsalikomlevél
  • csipet só, bors
  • 2-3 evőkanál extra szűz olívaolaj

Elkészítés:

  1. Az olívaolajon pirítsd üvegesre a vöröshagymát, majd add hozzá a chilit, a fokhagymát, a gyömbért, a sárgarépát. Ezt mind keverd jól össze és pirítsd meg.
  2. Add hozzá a gombát és a pak choi-t és öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje.
  3. Ízesítsd tört borssal, gomba-, szója- és halszósszal.
  4. Közepes lángon főzd, majd ha kezd forrni, add hozzá a kókusztejet, a lime levét és a bazsalikomot, valamint az üvegtésztát, majd forrald össze.

 
Idő
 
Naptár
2026. Augusztus
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2020.02.28. 10:14
2018.01.24. 19:04
2018.01.22. 15:36
2017.10.06. 18:33
2017.09.17. 17:44
2017.07.03. 12:58
2017.05.04. 21:20
2017.05.04. 16:01
2017.03.20. 20:09
2017.02.23. 20:19
2017.02.08. 15:27
2017.02.06. 16:47
2017.02.04. 16:01
2017.02.03. 13:14
2017.01.31. 17:04
2017.01.31. 17:03
2017.01.14. 13:21
2016.12.12. 14:20
2016.12.10. 14:42
2016.12.10. 14:26
Friss hozzászólások
 
Látogatottság
Indulás: 2013-09-29
 
Kukoricalángos fűszervajjal.
 
Csokis csíkos rolád.
 
Mustáros sertésszelet rizi-bizivel.
 
Hidegtálak
 
Tejcsokis krémsajtos szuflétorta.
 
Újházy-csirkeleves.
 
Citromtorta Capri szigetéről.
 
Madártej Limoncellóval
 
Főételek kacsából
 
Fehér csokoládés méteres kalács
 
Zöldséges borjúrolád
 
Öt fűszeres kínai harcsa
 
Lábléc
Süssünk együtt
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!