Drezdai kalács, avagy stollni.Diós-mákos. Ikerkalács
2015.12.17. 21:58, KallaZsuzsanna56
Minden népnek, vidéknek megvan a maga specialitása − a szászok biztosan a jellegzetesen kissé púpos veknire formázott, sok-sok földi jóval készített, sokáig eltartható kalácsukra a legbüszkébbek. Érdemes mindjárt dupla mennyiségből készíteni, mert rangos ajándék is lehet, amúgy pedig kitűnően tűri a mélyhűtést.
Eredeti neve: Dresdner Stollen
Hozzávalók 20 szelethez:
A tésztához:
200 g puha mazsola
5 ek. rum
1+1,5 dl langyos tej
50 g élesztő
1 kk.+100 g porcukor
500 g finomliszt
1 tojás
1 tasak (10 g) bourbon vaníliás cukor
1 csipet só
1/2-1/2 kk. őrölt fahéj és szegfűszeg
1/4 kk. őrölt szerecsendió
1-1 biocitrom és narancs reszelt héja
200 g vaj/margarin
75 g cukrozott citromhéj
75 g cukrozott narancshéj
50 g hámozott mandula
Továbbá:
75 g vaj/margarin
75 g porcukor.
1. A mazsolát leöblítjük, beáztatjuk a rumba. 1 dl tejben elkeverjük az élesztőt és 1 kk. porcukrot, a tálba szitált liszt közepébe öntjük, széléről hozzákeverünk egy kevés lisztet, letakarjuk, és 10-15 percig kelesztjük, azaz kovászt készítünk.
2. 1,5 dl tejben elkeverjük a tojást, 100 g porcukrot, a vaníliás cukrot, a sót, a fűszereket, az alaposan megmosott citrom- és narancs reszelt héját, majd a felolvasztott vajjal/margarinnal együtt a liszthez adjuk. Fényesre-hólyagosra dagasztjuk, konyharuhával letakarva a kétszeresére kelesztjük.
3. A cukrozott citrom- és narancshéjat finomra, a mandulát apróra-darabosra vágjuk (A). Lisztezett deszkán átgyúrjuk a tésztát, beledolgozzuk a lecsepegtetett, papírkendővel szárazra törölgetett-lapogatott mazsolát, a mandulát, a cukrozott narancs- és citromhéjat (B), majd 25 cm-es veknit formálunk belőle. Közepét nyújtófával elvékonyítjuk (C), az egyik gömbölyded szélét visszahajtjuk, és a mélyedésbe fektetjük (D). Mindkét hosszanti oldalát tenyéréllel benyomkodva gerincet-púpot formálunk a tetején (E) – ezáltal nyeri el jellegzetes formáját. A sütőt előmelegítjük 250 °C-ra.
4. A kalácsot sütőpapírral bélelt sütőlapra fektetjük, konyharuhával letakarjuk, meleg helyen 10-15 percig kelesztjük. Betesszük a sütőbe, 10 perc múlva visszakapcsolunk 180 °C-ra, és 55-60 percig sütjük.
5. Kivesszük a sütőből a kalácsot, és többször végighaladva a felületén, azonnal-forrón (ecsettel) megkenjük 75 g olvasztott vajjal/margarinnal, és vastagon megszórjuk 75 g porcukorral (F). Hagyjuk egészen kihűlni, fóliába csomagoljuk, és hűvös helyen, de nem a hűtőszekrényben tároljuk. Tálaláskor szép vékonyan szeleteljük. Nagyon sokáig friss marad!
A hozzávalók sokasága a világért se riasszon el senkit a nagy kalandtól.
Csak egy kis ügyességet kíván, és a csodás végeredmény busásan kárpótol
a hosszas méricskélésért.
Hozzávalók 1 nagy kalácshoz, illetve 12 szelethez:
A tésztához:
25 g élesztő
50 g kristálycukor
2 dl tej
500 g finomliszt
2 tasak (20 g) bourbon vaníliás cukor
1 csipet só
2 tojás
120 g vaj/margarin
1 tojássárgája a kenéshez
diónyi vaj/margarin a formához
A töltelékhez:
50 g puha mazsola
30 g cukrozott narancshéj
1+1 dl tej
80+80 g kristálycukor
10+10 g (20 g) bourbon vaníliás cukor
1+1 kk. vaj/margarin
80 g darált dió
80 g darált mák
1+1 ek. zsemlemorzsa
1/2 kk. őrölt fahéj
1 ek. rum
1 biocitrom reszelt héja
1/4 kk. őrölt szegfűszeg
1 ek. citromlé
1 ek. sárgabaracklekvár
1. A tésztához az élesztőt 1 kk. cukorral, 1 dl langyos tejjel és 1 evőkanál liszttel elkeverjük, felfuttatjuk. A maradék langyos tejben elkeverjük a maradék cukrot, a vaníliás cukrot, a sót, a tojásokat és az olvasztott vajat/margarint. A lisztet tálba szitáljuk, hozzákeverjük a felfuttatott élesztőt, majd több részletben a tojásos-vajas tejet, és szép hólyagosra kidolgozzuk. Konyharuhával letakarjuk, meleg helyen a kétszeresére kelesztjük.
2. Mindkét töltelékhez forró vízzel leöblítjük és szárazra törölgetjük a mazsolát. A diótöltelékhez a cukrozott narancshéjat finomra vágjuk. Felforralunk 1 dl tejet 80 g cukorral, 10 g vaníliás cukorral és 1 kk. vajjal/margarinnal. Összekeverjük a diót 1 ek. zsemlemorzsával és a fahéjjal, a tejbe szórjuk (A), 1 percig főzzük. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a cukrozott narancshéjat és a rumot, hagyjuk kihűlni.
3. A máktöltelékhez felforralunk 1 dl tejet 80 g cukorral, 10 g vaníliás cukorral és 1 kk. vajjal/margarinnal. Összekeverjük a mákot 1 ek. zsemlemorzsával, a reszelt citromhéjjal és a szegfűszeggel, a tejbe szórjuk, 1 percig főzzük. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a citromlét és a baracklekvárt, hagyjuk kihűlni.
4. Vajjal/margarinnal vastagon kikenünk egy 20x30 cm-es vagy ennél keskenyebb magas peremű tepsit. A megkelt tésztát lisztezett munkalapon átgyúrjuk, és kb. 30x50 cm-es téglalapra nyújtjuk (B), a felezővonalnál bejelöljük. Az egyik felét megkenjük a mákkrémmel (C), a másikat a diókrémmel (D), tetejüket megszórjuk a mazsolával. Kívülről a közepe felé haladva szorosan feltekerjük a tésztát (E), a két tekercs találkozásánál kissé össze is nyomkodjuk (F).
5. A tepsibe fektetjük az „ikreket”, találkozási felületüket megkenjük tojássárgájával, letakarjuk, és a kétszeresére kelesztjük.
6. Megkenjük az „egybekelt” tekercsek tetejét tojássárgájával, és 200 °C-ra előmelegített sütőben 1 órán át sütjük. A sütőből kivéve 30 percig a formában pihentetjük, majd rácsra emelve hagyjuk egészen kihűlni, nem túl vékonyan szeleteljük.
Tippek:
Mint a kalácsok általában, ez is frissen a legfinomabb, érdemes minél hamarabb elfogyasztani. Ha szorosan alufóliába csomagoljuk, 3-4 napig megőrzi ízét-aromját és nem szárad ki. Kitűnően viseli viszont a mélyhűtést, csak az a fontos, hogy egészen frissen tegyük el, majd lassan, szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni!