Az okra.
2014.02.19. 20:45, KallaZsuzsanna56
Egy kis kerti mustra.
Az okra (Hibiscus esculentus) a mályvafélék családjába tartozik, nevezik még bámiának és gombónak is. Afrikából származik, Egyiptomban már közel 4000 éve termesztik.
Zsenge, zöld termésében sok fehérje, karotin, B1-, B2- és C-vitamin, kalcium és vas található. Nagy nyálkaanyag-tartalma miatt gyomorbetegek diétájára kiválóan alkalmas. Készíthetünk belőle levest, ehetjük párolva, télire is eltehetjük lefagyasztva vagy szárítva. Görögországban és Cipruson olajat sajtolnak a magjából, Bulgáriában pótkávét készítenek belőle.
Melegigényes egynyári növény, csírázásához 15-20 °C az ideális, további fejlődéséhez is legalább 20 °C-ra van szüksége. Mérsékelt vízigényű, de mind az átmeneti ideig tartó szárazságot, mind a rövid ideig tartó hatalmas esőzéseket elviseli. Leginkább a jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, humuszos, középkötött, tavasszal gyorsan felmelegedő talajt kedveli, de gyengébb talajon is megél.
Május végén vessük. Júniusban ki is bújnak a földből a palánták. A mi éghajlatunkon július végén, augusztus elején virágzik mindaddig, amíg a középhőmérséklet nem csökken 20 °C alá. Bordázott, zöld toktermése gyorsan növekszik, 3-6 napos korában már szüretelhető. Az egy hétnél idősebb termések már rostosabbak, fásabbak, fogyasztásra nem alkalmasak, ezért az okra termését 2-3 naponta szedjük. A gyakori szüreteléssel elősegítjük az újabb termések fejlődését is. Általában szeptember közepéig szedhetők a termések, néhányat meghagyhatunk magérlelésre is. A ritkán előforduló lisztharmaton kívül különösebb kártevője, kórokozója nem ismert.Készíthető belőle leves, amelyet magas pektintartalma miatt nem kell berántani.
Érdemes megkóstolni a bolgár givecset, és a szír birka-, illetve marhahúsos okrapörköltet. Kisüthető vajban vagy olajban, de főzhetünk belőle lecsót is.
Végül egy recept egy félbolgár barátnőnk egészen bolgár nagynénjétől.
Jahnija (magyar neve nincs, de ez tulajdonképpen a fent említett húsos okrapörkölt):
Az okrát megtisztítjuk, a szárát és "kalapja" szélét levágjuk, vigyázva, nehogy a magok kipotyogjanak. Mivel az okra "szőrös", 20 percig sós-ecetes vízben szokták áztatni, majd hideg vízzel 2-3-szor leöblíteni.
Ízlés szerint bármilyen húsból (de leginkább valamilyen vörösből) pörköltet készítünk, majd amikor már majdnem puha, hozzáadjuk az okrát, 2-3 felszeletelt paradicsomot és néhány citromkarikát. Lassú tűzön addig pároljuk, amíg elfő a leve.
Hús nélkül is készíthető; ilyenkor több hagymát használunk és sárgarépát is teszünk bele.