Ízutazás a szomszédba, Ausztriába.
2014.02.15. 16:09, KallaZsuzsanna56
A bécsi sütik íze.
Igen, Ausztriába már nem csak bevásárolni, vagy síelni járunk, hanem néha csak úgy… Hiszen Bécsnek például annyira Budapest hangulata van, hogy oda a magyar ember kicsit mindig hazamegy. Kevesen tudják, hogy nemcsak az Opera vagy egyes múzeumok épületei hasonlítanak pesti „kollégáikra”, hanem körútjaink sok-sok háza is bécsi ikertestvérrel büszkélkedhet!
És persze ott a gasztronómia…! A bécsi szelet, a bécsi perec, a kávé, a császárzsemle, a császármorzsa, a Sacher torta, mind-mind olyan érzetet keltenek bennünk, mintha otthon is lennénk, meg nem is. Valljuk be: egy bécsi kávézásnak még ma is némi „monarchia-hangulata” van!
Az osztrák cukrászat sem véletlenül tett szert világhírre.
A linzertorta például a barokk korszak találmánya. Mint ahogy a neve is mutatja, Linz városából származik. Omlós tésztája majdnem annyi őrölt mandulát tartalmaz, mint amennyi lisztet, és anno csakis ribizlilekvárral számított az igazinak – ma persze már málna – vagy sárgabaracklekvárral is töltik, a tetejére pedig igen omlós és ízletes linzermasszából készítik a rácsokat.
A legnevezetesebb és kétségkívül eredeti osztrák sütemény azonban minden kétséget kizáróan a Sacher-torta. A máig titkos recept szerint készülő tortát az 1832-ben még csak 16 esztendős Franz Sacher készítette, de fia, Eduard tökéletesítette.
Ausztria konyhájára és cukrászatára is hatottak más országok, hiszen bár a pozsonyi kifli, a bécsi almás vagy a túrós rétes sem hiányozhatnak az osztrák cukrászdák, kávéházak kínálatából, mégis megoszlanak a vélemények arról, hogy ezek mennyire erednek szomszédos gasztro-kultúrákból, így például cseh földről és, hogy mennyiben változtak az osztrák mesterek kezén.
De mi is büszkék lehetünk, hiszen magyar szakácsnők vitték egykoron Ausztriába a palacsintát, amely ott Palatschinken néven futott be a hazaival vetekvő, fényes karriert.
Igazi különlegességnek és egyben ínyencségnek számít a 16. századi eredetű édes felfújt, a salzburgi galuska, amit célszerű azonnal a sütőből az asztalra tenni, mert ha pár percnél többet áll, könnyen összeeshet!
Egy gusztusos szelet porcukorral hintett bécsi kuglóf, kávéval pedig igazi, békebeli hangulatot varázsol az otthoni uzsonnaasztalunkra is, nemhiába volt Ferenc József egyik kedvence!