Az avokadó története.2014.01.12. 10:57, KallaZsuzsanna56
Tudj róla többet.Avokádó a zöld gyümölcs.
Az avokádó ősi haszonnövény; Közép-Amerika indiánjai évezredek óta termesztik. A nagyon tápláló, sok proteint és olajat tartalmazó terméshúst (zsiradéktartalma mintegy 25%) nyersen fogyasztják. Az avokádó megfőzve keserű, az éretlen termések pedig mérgezőnek számítanak. A terméseket a betakarítás után 1–2 hétig tárolni kell, hogy a héj a gyenge nyomásnak engedjen. Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani; a lágy terméshúst sóval és borssal szórják meg, citromot vagy ecetet csepegtetnek rá, illetve más módon fűszerezik, majd a héjból kikanalazzák. Különösen kedvelt guacamole, egy pikáns étel, amit a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítenek hagymával, fokhagymával, egy csepp olívaolajjal, citrommal vagy zöld citrommal és borssal, csilipaprikával vagy tabascóval fűszerezve, és mártásnak vagy salátának használják.
A benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak rendkívül jó hatással vannak a szívre, az erekre és csökkentik a koleszterinszintet. Kiváló krém vaj helyett pikáns szendvicsekhez; így például pirítós kenyéren kaviárral, vagy összetörve egy kis citromlével. B-vitaminjai segítik az agysejtek alváshormon- (melatonin-) termelését.
Délkelet-Ázsiában és Hawaiion a terméshúst cukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle. A felvágott termés húsát gyorsan csúnya, feketésbarna vonalak futják be, de ez nem csökkenti az értékét, és el is kerülhetjük, ha citromlevet csepegtetünk rá. Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Az érett termésekből sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. A kőmag tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták. Az avokádó szép, vörösesbarna fája alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz.
Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.
Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az arthritises (ízületi) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
Az akár tojásnyira is megnövő magjából hidegen sajtolt olajának összetétele az olívaolajhoz hasonló. A kozmetikai iparban kedvelik, mert táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magjából a reumatikus fájdalmak enyhítésére alkalmas gyógyszirupot állítanak elő.
Felhasználása
Az enyhén dióízű avokádót nem csak salátákba használhatjuk, hanem tésztákba (pékáruk, kenyerek, kevert piskóták) is tehetjük és készíthetünk belőle guacamole-t is.
Az avokádóból készített pürét ízesíthetjük egy kis mézzel, és tejjel felengedve tökéletes turmixként ihatjuk. De például Indonéziában nem csak tejjel hígítják, hanem kávéval és rummal ízesítve, hidegen fogyasztják.Az otthoni érlelésre szánjunk 3-4 napot. Az avokádót tegyük egy barna papírzacskóba, hogy a közvetlen fénytől el legyen zárva. Ha egy banánt is társává teszünk a zárkájában, akkor még hamarabb be fog érni.
Az avokádó – ugyanúgy, mint az alma – felvágva könnyen barnul, így ha lehet, csak akkor vágjuk fel, ha már a vele készítendő ételt állítjuk össze.A megmosott, konyharuhában megtörölt gyümölcsöt hosszában félbevágjuk, a középen található magra vigyázva. Ezután a két felet egymáson elfordítjuk. Ha jól csináltuk, akkor az egyik avokádó-csónak üresen kezünkben marad, a másikban meg ott marad a mag. A magba belevághatunk egy nagy konyhakéssel, és ezután kiemelhetjük, de kés helyett egy laposabb leveseskanállal is ki lehet emelni a magot a gyümölcshúsból. A húst vagy kanállal kiszedjük a héjból, vagy egy hámozóval egyszerűen megpucoljuk a gyümölcsfeleket.
Az avokádót a legegyszerűbb egy szelet pirítóssal enni. A gyümölcshúst a kenyérre kenhetjük natúr állapotában is, de érdemes annyi időt fordítani rá, hogy kikeverjük egy kevés apróra vágott hagymával, egy-két gerezd zúzott fokhagymával, sóval, frissen őrölt feketeborssal, rózsaborssal, lime- vagy citromlével. Az állagán lazíthatunk egy kis tejföllel.Avokádós csirkesaláta
Hozzávaló:
2 avokádó
1 grillezett csirkemell
1 uborka
1 szál halványítózeller
1 kaliforniai paprika
1 újhagyma
szerecsendió
só
porcukor
frissen őrölt fekete bors
2 evőkanál majonéz
Elkészítés: Felszeletelem az uborkát, a zellert, a hagymát. Felkarikázom a paprikát és a zöldségeket egy tálban összekeverem. Megpucolom és vékony szeletekre vágom az avokádót, a csirkemellet felkockázom és mindkettőt a salátához adom. A majonézt kikeverem egy kis szerecsendióval, borssal, citromlével, sóval, cukorral és tejföllel lazítom. Ezzel az öntettel átkeverem a salátát és tálalom.Avokádós smoothie
Hozzávalók:
1 db érett avokádó
20 dkg ananász
3 dl 100%-os narancslé
1 evőkanál méz
1 teáskanál citromlé
4 jégkocka
Elkészítés: Az avokádót és az ananászt megpucolom, s apró darabokra vágom. Egy mély edénybe teszem a kockákat, majd hozzáadom a mézet, a citrom- és a narancslevet. Botmixerrel elsimítom. A jégkockákat két hosszú pohárba teszem, ráöntöm a gyümölcslevet, és már kínálom is.
|