Tudjunk meg többet a mákról.2014.02.20. 09:56, KallaZsuzsanna56
A mák.
Gyűjtöttem pár mákos süti receptet egy kis csokorral nektek.Sajnos a férjemen kívül nálunk nem kedvelik a mákos készítményeket.Nálunk a mákostészta tiltó listán volt mindíg,igaz azt írják róla hogy egészséges.Olcsónak meg egyáltalán nem mondható,hiszen már 2000-2500ft-os kg áron kapható az üzletekben.Most egy kis irodalmi betekintés a mákról.
A mák a magyar és más kelet-európai konyhának is domináns része. Rengetegen szeretjük felfújtnak, tortának vagy épp mákos gubának és még sorolhatnánk, hogy mennyi
finom felhasználási lehetőséget rejt. Ráadásul nem csak finom, de nagyon egészséges is!
A mák kifejezetten gazdag ásványi anyagokban, amelyeket szervezetünk könnyen felhasználhat. Megtalálható benne a foszfor, a magnézium, a kálium, a kalcium és a vas is, ráadásul mindegyik aránylag magas értékkel.
Emellett tartalmaz hasznos zsírsavakat és aminosavat, valamint B1, B2, B6 és E-vitamint is.
Mákolaj
A mákszemekből készített olaj alkalmazása nagyon elterjedtnek számított régen, sok helyen ma is használják. Alkalmas a fülzúgás megszüntetésére, érdemes ilyenkor mandulaolajat is adni hozzá.
A mákolajat a csontritkulás megelőzésére is fogyasztják, illetve kiváló hatása van az idegek nyugodt működésére.
A mákot székletfogóként és szélhajtóként is alkalmazzák. Hatását az egész emésztőrendszeren belül kifejti, óvja a gyomor nyálkahártyáját, és csökkenti a hasi görcsöket.
A bél falaira lerakódott szennyeződéseket feloldja és segít azok eltávolításában. Vastagbélhurut esetén a fogyasztása nem ajánlott.
A máknak vérnyomáscsökkentő hatása is van, ezért magas vérnyomásban szenvedők gyakran fogyasztják.
Emellett megfelelő zsírsav összetételének köszönhetően megakadályozhatja a trombózis és az embólia kialakulását is. Magas koleszterinszint esetén kimondottan javasolt a fogyasztása, ugyanis képes normalizálni azt.
A mák fogyasztása sokat segíthet, ha idegi kimerültségben szenvedünk, túl stresszes időszakon megyünk keresztül, illetve sokat érezzük magunkat feszültnek.
Macskagyökérrel elegyítve hatásos idegerősítő szert kapunk, míg ha a mákot szerecsendióval keverjük, azzal akár a pánikbetegség is visszaszorítható lehet.
A mákból készült szerek kifejezetten ajánlottak, ha szeretnénk lassítani az öregedés folyamatát.
Egyszerre védi csontjainkat az elhasználódástól, óvja a belső szerveinket a felesleges salakanyagoktól és ápolja idegrendszerünket is, hogy megfelelő állapotban maradjon a minket ért stresszhelyzetek ellenére is.
Felhasználása
A görögök ás a rómaiak mézzel vegyítve fogyasztották a mákot. A magyar konyha jellegzetes "terméke" a mákos bejgli és a mákos csík, amelyekben szintén együtt jelenik meg a mák ás a méz. Persze még sokféle egyéb módon is hasznosíthatják a megdarált mákot, amely gyakorlatilag mentes az alkaloidáktól, és így teljesen ártalmatlan felnőttek és a gyermekek számára is.
A betakarított mákszemet - a tokból való kiszórása után - még szárogatni szükséges. Először egész vékony rétegben terítsük ki napos helyen, azután fokozatosan vastagíthatjuk a réteget. A légszáraz mákszemet vászonzacskóban tároljuk. Több évig tartó eltartást azonban nem visel el, mert megavasodik vagy molyok telepednek meg benne.
A mákszemben 40-50% olaj van. Egyes országokban a hidegen kisajtolt olajat étkezési célokra használják.
A hosszú szárral betakarított, egészséges máktokok a lakás igen szép téli díszei, vázában helyezhetők el, vagy falidíszek készíthetők belőlük. Egyszerű tojásfestékkel színezhetők is. A zárttokú fajták gubójából ilyen esetben a mákszemet nem lehet kinyerni.
Szabályozása:
Legnagyobb termelője Kis-Ázsia és India, de Európában is számos országban termesztik, mégpedig jelentékeny területen. Nálunk szántóföldi táblákon és a kiskertekben is elterjedt növény a mák. Fő terméke a mag, amely az ünnepi bejgli és a hétköznapi mákos csík, rétes, guba, sőt fagylalt alapanyaga. Fontos terméke azonban a máknak a máktokból Kabay János világszabadalma alapján kinyert alkaloidák tömege.
A máktokból 25 féle akaloida állítható elő, amelyek között van narkotikum, fájdalomcsillapító, altató, köhögést csillapító anyag is.
Éppen ezért termesztési körülményeit kormány- és miniszteri rendeletek szabályozzák. Az alacsony és közepes hatóanyagú mákfajták kis területen (500 nm alatt), saját célra történő felhasználás esetén korlátozás nélkül termeszthetők.
|