Hogyan termesszünk okrát.
2014.01.20. 13:54, KallaZsuzsanna56
Okra.
Hogyan termesszük az okrát?
Szaporítására kétféle módszer terjedt el: a helyrevetés és a palántázás. Palántáját a paprikával együtt is nevelhetjük, április elején vessük a magját. Lassan csírázik, olykor két hét is eltelik a kelésig. A palántákat a kiültetés előtt 8-10 nappal edzéssel, gyakori szellőztetéssel, fokozatosan szoktassuk a kinti levegőhöz. Alaposan öntözzük be, hogy minél kisebb gyökérsérüléssel, illetve minél nagyobb földlabdával járjon a felszedés. 45-55 cm sor- és 35-45 cm-es tőtávolságra ültessük, majd alaposan öntözzük be.
Helyrevetéskor május közepén 50 cm körüli sortávolságra, egymástól 3-4 cm-re, 2-4 cm mélyre szórjuk a magokat. 5-4 leveles állapotban egyeléssel állítsuk be a tőtá-volságot.
Okra vagy bámia (Hibiscus esculentus)
Évközi munkái közül a legfontosabb az öntözés és a gyomtalanító kapálás. Nagyon fontos, hogy gyommentesen tartsuk a talaját, mert a gyomnövények sok vizet párologtatnak el.
A hüvelyeket fiatal, puha állapotban (2,5 - 10 cm) érdemes leszedni, amikor is a legfinomabb a gyümölcsük. Az okra szárazságtűrő, és szerencsére nagyon kevés rovar támadja meg. Azonban a lisztharmatra és a poloskákra nem árt odafigyelni, mert az évszak végén gyakran megszállják. Virágzás után 4-6 nappal kezdjük a szedését. Folyamatosan szedjük, mert a megöregedett termések értéktelenek. Magtermesztéskor hagyjuk a töveken a terméseket, és nyár végén, ősszel, éretten szedjük le. Túlérve a toktermések hosszanti irányba felhasadnak és kiszóródik a mag.
Az okra vagy más néven Bámia, vagy Gombo egy trópusi zöldség, azonban északi kertekben is termeszthető. Ez a magas, régen Abelmoschus Esculentus-ként ismert évelő növény, akár kétszer is teremhet a déli tájakon. Amikor már nem fenyegeti fagy és a talaj teljesen felmelegedett, az okrát két hónapon belül lehet szüretelni.
Az okra leírása és jellemzői:
Használata: zöldségként
Levélzete: van
Virágzata: van
Illata: nincs
Fényigény: napfény igényes
Talajtípus: semleges vagy kissé lúgos
Virág színe: fehér
Növekedése: gyors
Magassága: 0,6 - 1,2 méter
A rendszertankönyvek már Hibiscus esculentus néven említik, a mályvafélék családjába sorolják. Magyarul okrának vagy gombónak nevezik. A trópusi, szubtrópusi országokban terjedt el. Indiától Ausztráliáig, a csendes-óceáni szigetvilágban szinte mindenütt megtalálható. Indiában, a Maláj-félszigeten viszonylag nagy területen termesztik, de Amerikában is megtaláljuk. A mérsékelt égövön kísérleteznek a meghonosításával. Magyarországon is megkísérelték már a termesztését. A tövenként előforduló 5-6 termés fiatal állapotban fogyasztható, később a termésfal megkeményedik, sárgászöld színe sötétbarnává válik. Az igen zsenge, éretlen termések fontos leves- és saláta-alapanyagok a meleg égöv országaiban. Savanyúság és főzelék készítésére is alkalmasak.