A görög konyha.
2015.09.30. 13:28, KallaZsuzsanna56
Európa egyik legösszetettebb gasztronómiája a görögöknek van. Kellemesen fűszeres, egészséges, zöldségekkel, halételekkel és különleges húsokkal teli. A görög konyhaművészet nagyon sok változáson ment át, amíg eljutott a mai végleges formájába.
Gasztro történelem
Az ókori Görögországból származnak az első gasztronómiai írók, így rajtuk keresztül ismerhettük meg az ókori konyaművészetet. Kezdetben a lakóházak nem voltak felszerelve konyhával, csupán egy közös helység volt, ahol készültek az ételek. Ezután a gazdagok kezdtek el konyhákat építtetni a házukba. Akkoriban kedvelt étel volt a marha, a kecske és a juh húsa kizárólag sült formában.
Akhilleusz a trójai ostrom alatt maga szolgálta fel az ételt a görög vezéreknek. Juhlapockát, sertés és kecskehúst szúrt fel nyársra, majd mikor a tűzből csupán a parázs maradt, azon sütötték meg az ételt.
A mindennapi életben nagy szerepet töltött be a saláta és zöldségfélék. Sok hagymát és fokhagymát ettek, illetve káposztát, zöldbabot, spárgát. Ezekből az ételekből salátát készítettek.
Az étkezés
Már az ókorban is a görög élet egyik maghatározó eseménye a lakoma volt, és ezt a szokást a mai napig megtartják. A tavernák a görög éttermek egyik fajtája, amelyek általában családi vállalkozásként működnek, és igazi házias görög ételeket szolgálnak fel. A pincér a legtekintélyesebb férfihez fordul oda és tőle várja a rendelést. A görögök evés közben is beszélgetnek, ezért mindig sok előételt kérnek, amit csipegetni lehet. A főétel mindig kevesebb, a desszert pedig a szezonnak megfelelő gyümölcs.
A tavernázás mellett remek kikapcsolódás a Bazi nagy görög lagzi című filmből is jól ismert éjszakába nyúló kertben báránysütős, szirtaki táncos mulatság. Ez is egy közkedvelt módja a görögöknél az étkezésnek.
Közkedvelt ételek
Még az ókorban a kézi malmokból kikerülő darálékból különféle ételeket készítettek.
Ezeket ecettel, tojássárgájával, tejjel, borral, mézzel ízesítették a daraleveseket. Egy másik elkészítési módnál tejben vagy borban főzték ki a darát, ezt mézzel, sajttal, illatos füvekkel, virágszirmokkal ízesítették. A görög pékek 72 féle kenyértípust készítettek és még ennél is több sütemény receptjét ismerték. Édesítőszerként mézet és gyümölcsöket használtak.
A görög konyha alapvetően a marha- és a birkahúsra épülnek, melyeket sokféle módon készítenek el. Különféle fűszereket használnak az ízesítéshez. A leginkább dominál az oregánó és a bazsalikom, illetve a koriander a fahéj és a kömény. A salátákat köretként, és főételként egyaránt felszolgálják, általában sózott kecskesajttal vagy fetával.
Természetesen a tenger közelségéből adódóan rengeteg halételt, és egyéb tengeri állatokat fogyasztanak. A spenóttal, tojással, sajttal, vagy akár fokhagymával töltött piték a nap bármely szakaszában fogyaszthatóak.
A görög italok között roppant népszerű az ouzo nevű ánizspálinka és a Metaxa nevű konyak. A boraik alapvetően édesek, főként a vörösbor és a rozé a domináns.
Tzatziki, gyros, ouzo, görög saláta, füge… és még sorolhatnánk a tipikus Görögországra jellemző ételeket. Mostanra a görög gasztrokultúra behálózta az egész kontinenst. Magyarországon bármelyik város, bármelyik utcájában sétálva találunk legalább egy gyros büfét, de ha éttermet választunk, a saláták között megtaláljuk a görögsalátát is.
A görög konya sok viszontagságon ment át, és rengeteget változott az ókori Görögország óta, de a mai formája hozta meg az igazi sikert a számára.
Görögországot nem csak tengerpartja miatt szeretjük. A pálmafás üdülőhelyek mellett sokan érdeklődnek történelme, kultúrája és gasztronómiája iránt. Ez utóbbiról már sokszor esett szó, hiszen Görögország a többi mediterrán országgal együtt az egészséges táplálkozás élén jár.
A görög konyha legfontosabb alapanyaga az olívaolaj, amelyet az ország éghajlati és földrajzi adottságainak köszönhetően az egyik legelterjedtebb fák gyümölcséből, az olívabogyóból állítanak elő. Olívabogyót termesztenek többek között a Szártinak is otthont adó Észak-görögországi Halkidiki területén, de számos további település híres olíva termékeiről.
Az olíva olaj és jótékony hatása már az ókorban is ismert volt. Természetes antioxidánsai (E-vitamin, K-vitamin) miatt nem véletlen, hogy Homérosz “folyékony aranynak” nevezte a görög olajat. De az olívafákat nem csak az olajért szerették, és tisztelték, magát az olajbogyót is erőszeretettel fogyasztják mind a mai napig, hiszen ahogyan az olívaolajnak, úgy a bogyó is szabályozza a koleszterin szintünket, és jótékony hatása van az érrendszerre, emésztőrendszerre és számos egyéb mellett a vérnyomásra.
További fontos alapanyagok közé tartoznak Görögországban a citrusok: a narancs, a citrom. A citrom odakint számos étteremben díszíti tányérunk oldalát, főként a tengeri halakat és a húsokat szokták egyebek mellet citrommal tálalni. A citrom kiemeli a vele kínált étel (hús) ízét, valamint jó Cvitamin forrás, míg a hal Omega 3 zsírsavakban gazdag táplálék. Mi is lehetne egészségesebb, mindennél?!
Ha görög ételekről van szó, akkor biztosan mindenki hallott már a Feta sajtról! A Feta egy kecsketejből készült igazi görög ínyencség, amely egyike a szintén nagy népszerűségnek örvendő görögsaláta hozzávalóinak. A Feta különlegessége, hogy juhvagy kecsketejből készül és a kész sajtot sós lében tárolják. Nagy fehérje tartalma van, ami fontos az izmok megfelelő működéséhez, különleges ízét pedig a kecskék által lelegelt gyógynövényeknek köszönheti.
A görög ételek sorát számos további finomsággal lehetne folytatni, a jellegzetes görög sütemények alapanyagául szolgáló görög mézektől a híres mazsolaborokig, ám a lista végtelen. Aki viszont szeretné idehaza megkóstolni többek között a fent említett élelmiszereket, ma már idehaza is lehetősége van görög ételeket vásárolni, akár Interneten keresztül is.
A görög ennivalók és édességek nem csak saját magunknak, de akár ismerősünknek, családtagjainknak is örömet okozhat, hiszen segítségével minden bizonnyal egy csodálatos nyaralás emlékét, és az igazi görög ízeket idézzük fel…